Nasze biura infolinia 804 289 220

Ecco Travel - wyższy poziom egzotyki

  Dokąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyjazd od:
  Wyjazd do:
  Ilość dni:
  Cena:
  od
  do
   
  Hotel/Program:
  Skąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyżywienie:
  Kategoria od:
  * * * * *
   
   
  Ładuję promocje...
  Ładuję promocje...

  Gruzja

  Tbilisi

  Średnia temperatura powietrza (°C) w Batumi

  I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
  7 7 9 13 16 20 22 23 20 17 12 9

   

  Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą wyjazdu w tym kierunku, prosimy o kontakt z Infolinią Ecco Holiday.
  Przygotujemy dla Państwa indywidualną propozycję, dopasowaną do Państwa potrzeb i wymogów.

   

  KLIMAT:

   

  Położona na Kaukazie Południowym Gruzja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego z umiarkowanie chłodną zimą i gorącym latem. Wyraźną granicą klimatyczną w Gruzji są Góry Suramskie. Południkowy przebieg tego pasma dzieli kraj na dwie, niemal równe części: zachodnią o klimacie podzwrotnikowym morskim, z wysoką wilgotnością powietrza, oraz wschodnią o klimacie podzwrotnikowym suchym. Średnia temperatura powietrza w lipcu wynosi od 22°C na wybrzeżu do 26°C na wschodzie kraju. W styczniu temperatury wahają się w granicach 5 - 6°C na wybrzeżu, 0 - 3°C na wschodzie oraz -6°C na obszarach górskich Gruzji. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 2000 - 3000 mm na wybrzeżu oraz w górach do 400 - 700 mm na wschodzie kraju. Najwięcej opadów notuje się na stokach gór Mescheckich, w pobliżu Batumi, zaś wyjątkowo suche są południowo-wschodnie krańce Gruzji.

   

  WALUTA:

   

  W Gruzji obowiązującą walutą jest lari.
  1 lari = ok. 1,64 PLN (kwiecień 2011). 1 lari (GEL) = 100 tetri. Obecnie coraz powszechniej dostępne są bankomaty w dużych miastach, jednak można z nich korzystać, używając tylko gruzińskich kart. Istnieje możliwość zapłacenia kartą kredytową m.in. w hotelach znanych na całym świecie sieci i supermarketach.

   

  PRZYKŁADOWE CENY:

   

  Mała butelka wody: 0,5 lari, duży lokalny chleb: od 1 lari, tani obiad: od 4 lari do ok 10 lari, lody: od 0,5 lari, baton czekoladowy: od 0,5 lari.

   

  RÓŻNICE CZASOWE:

   

  Po przyjeździe do Gruzji należy przesunąć wskazówki o 2 godziny do przodu względem czasu polskiego.

   

  CZAS LOTU:

   

  Polska - Gruzja - ok. 3h 30 min.

   

  TRANSPORT:

   

  Najszybszym i chyba najprostszym sposobem dotarcia do Gruzji jest podróż samolotem. Największym międzynarodowym lotniskiem w Gruzji jest lotnisko w Tbilisi, na które latają między innymi następujący przewoźnicy: LOT, Air Baltic, Austrian Airlines, British Airways, Lufthansa, Turkish Airlines. Nie ma większych ograniczeń w podróżowaniu po kraju, w niektórych regionach sytuacja bezpieczeństwa jest jednak niezadowalająca. Szczególną ostrożność należy zachować na terenach przylegających do stref konfliktu. Sieć połączeń kolejowych między miastami w Gruzji jest słabo rozwinięta. Niedogodność tę rekompensują liczni przewoźnicy prywatni oferujący tanie połączenia mikrobusami, zarówno lokalne, jak i międzymiastowe. Podróżujący autem powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy. Należy liczyć się z niedoborami w zaopatrzeniu w paliwa wysokooktanowe i bezołowiowe, zwłaszcza na prowincji. Ze względu na zły stan nawierzchni i słabe oznakowanie poruszanie się po drogach publicznych może stanowić znaczne zagrożenie. Należy unikać jazdy samochodem o zmierzchu i w nocy.

   

  ELEKTRYCZNOŚĆ:

   

  Wtyczki elektryczne i napięcie są takie jak w Polsce - 220V / 50 Hz.

   

  WIZY:

   

  Obywatele RP, tak jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej, korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez okres do 90 dni. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni jest paszport, ważny co najmniej pół roku dłużej niż deklarowany czas pobytu. Deklarując dłuższy pobyt musimy zwrócić się do ambasady po wizę. Przy wjeździe do Gruzji trzeba wypełnić deklarację celną i ankietę migracyjną.

   

  CIEKAWOSTKI:

   

  Gruzini mają wiele wspólnego z innymi narodowościami śródziemnomorskimi. Cenią sobie lojalność wobec przyjaciół i rodziny oraz wykazują nieprzeciętną hojność wobec gości, nawet jeśli gospodarzy tak naprawdę na tę gościnność nie stać. Nawet jeśli próg gruzińskiego domu przekracza wróg, musi być traktowany dobrze i nie można wyrządzić mu krzywdy. Osoby spędzające wczasy w Gruzji i poruszający się po mniej uczęszczanych szlakach mogą często liczyć za zaproszenie do domu przez przygodnie spotkanych ludzi. Zapraszają oni na ucztę oraz na nocleg. Ważną częścią gruzińskiej kultury i życia społecznego jest supra - rodzaj przyjęcia, podczas którego tamada (mistrz ceremonii), wznosi kolejne toasty, przy których czasem uczestnicy przyjęcia śpiewają. Nikt nie może dotknąć kubka z winem, dopóki toast się nie zakończy.

   

  PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE

   

  Ambasada Gruzji

  ul. Berneńska 6, 03-976 Warszawa

  Telefon: (0048 22) 616 62 21, 616 62 22, 616 62 25

  Faks: (22) 616 62 26

  E-mail: warsaw.emb@mfa.gov.ge

  Internet: www.poland.mfa.gov.ge

   

  PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE RP


  Ambasada RP w Tbilisi

  ul. Zubałaszwili 19

  0108 Tbilisi

  Telefon: (0-099532) 92-03-98

  Faks: (0-099532) 92-03-97

  E-mail: ambpolgruzja@access.sanet.ge

  http://www.tbilisi.polemb.net/

  Aktualne promocje ET Szybki kontakt