Chiny

Wielki Mur Chiński. Widok na mur z perspektywy stojącego na murze. Na wprost wieża obserwacyjna. Po prawej zachód słońca. Po lewej górzysty teren porośnięty zielenią.
Dawny pałac cesarski w Pekinie. Na pierwszym planie statua lwa. Za nią budynek pałacu. Budynek jest niski i długi. Rogi dachu są charakterystycznie podwinięte do góry.
Widok na Wietnam. Na pierwszym planie rzeka i statki. Dalej brzeg i wysokie budynki. Niebo jest błękitne i prawie bezchmurne.

Jeden z największych pod względem powierzchni oraz najbardziej zaludniony kraj świata. Państwo Środka, które zachwyca wspaniałymi zabytkami z listy UNESCO oraz baśniowymi krajobrazami. Zadziwia na każdym kroku, zarówno rozmachem metropolii jak i długą historią odmierzaną kolejnymi dynastiami. Kraj o niezwykle silnej gospodarce, gdzie posiłek jest zawsze rytuałem, poprzedzonym degustacją herbaty, a najważniejszymi symbolami są pandy i smoki.

Zapraszamy Cię do fascynującego świata Chin! Przygotowaliśmy programy wycieczek do Chin, które uwzględniają najważniejsze atrakcje i pozwolą na odkrycie niesamowitej strony tego kraju. Jeśli marzysz o niezwykłej podróży do tego mistycznego kraju, to oferta wycieczek od Ecco Travel jest stworzona właśnie dla Ciebie! Przedstawiamy niezapomniane wyjazdy do Chin na rok 2023 i 2024, które zapewnią nie tylko wyjątkowe doświadczenia, ale także pogłębią wiedzę o historii i kulturze tego pięknego kraju.

Rozwiń


WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Walutą chińską jest Yuan (CNY), 1 CNY = 0,5913 PLN (wg kursu NBP z marca 2021).

Przykładowe ceny:

  • woda (0,33 l) od 2,30 CNY
  • kawa w restauracji od 25 CNY
  • piwo w barze od 15 CNY
  • obiad w restauracji od 200 CNY
  • fast food od 11 CNY

Chińskie władze utrzymują sztywny kurs waluty, więc nie ma znaczenia gdzie wymienimy dolary na juany – kurs będzie taki sam. Ze względów praktycznych polecamy dokonywać wymiany w hotelach (należy przedstawić paszport), choć jest to możliwe również w bankach i kantorach. W sklepach przyjmuje się międzynarodowe karty płatnicze z wypukłymi numerami.

Zabierając ze sobą dolary amerykańskie należy pamiętać, że akceptowane są banknoty nieuszkodzone, niepopisane, wydane minimum po 2006 roku. Nie ma konieczności posiadania banknotów o niskich nominałach, ponieważ są one wymieniane na lokalną walutę.

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Chiny leżą w zasięgu 3 stref klimatycznych: zwrotnikowej (południowe wybrzeża oraz wyspa Hajnan), podzwrotnikowej (zachodnia, środkowa i wschodnia część kraju) oraz umiarkowanej (północne i północno-wschodnie Chiny). Południowo-wschodnia i wschodnia część kraju ma klimat monsunowy z porą deszczową i suchą. Chiny są całorocznym kierunkiem wakacyjnym. Najlepszy czas na zwiedzanie to wiosna (marzec – kwiecień) i jesień (wrzesień – listopad), kiedy temperatury oscylują w granicach 20-30 °C. Noce mogą być wtedy chłodne, ale w ciągu dnia pogoda jest odpowiednia do zwiedzania. Latem temperatury mogą przekraczać 30 °C i również jest to odpowiednia pora na zwiedzanie Państwa Środka. Rejony górskie i wyżej położone np. Tybet, lepiej zwiedzać latem, kiedy nie ma już niebezpieczeństwa dojmujących mrozów. Północne regiony Chin charakteryzują się klimatem kontynentalnym z ostrymi zimami i upalnym latem, im bardziej na południe, tym wilgotność i temperatury są wyższe.

JĘZYK:

Obowiązuje język mandaryński. Inne języki używane w tym kraju to kantoński, wu, minbei, minnan, xiang, gan oraz wiele różnorakich i niezwykle licznych dialektów.

CZAS:

Po przybyciu do Chin należy przestawić zegarki o 6 godzin do przodu względem czasu polskiego w lecie i 7 godzin w zimie.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

220V; 50Hz. Wtyczki elektryczne typu: A,I,G.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Jedna z najstarszych kuchni świata, harmonijna, wpływająca zarówno na duszę, jak i ciało.

Kuchnia chińska – obiegowe twierdzenie, że Chińczycy jedzą psy, jest tak samo nieprawdziwe, co krzywdzące. Potrawy z psa są przysmakiem w kuchniach mniejszości etnicznych z południa kraju i większość Chińczyków również ich nie aprobuje. Tradycje kulinarne są w Chinach bardzo żywe, a posiłek jest zawsze rytuałem, poprzedzonym degustacją herbaty. Inaczej niż w Europie, nie ma tradycji pojedynczych porcji, a półmiski z jedzeniem ustawia się na stole, na wielkiej obrotowej podstawce, aby każdy mógł sięgnąć porcję tego na co akurat ma ochotę.

Posiłki w restauracjach – na trasach wycieczek restauracje w których gościmy są zawsze zatwierdzone przez specjalny urząd, który zezwala na serwowanie posiłków obcokrajowcom. W cenę posiłku zawsze wliczona jest 1 szklanka napoju, za dodatkowe napoje należy płacić dodatkowo. Nie trzeba jeść pałeczkami, choć jest to mile widziane. Niemniej jednak nie ma problemu z otrzymaniem tradycyjnych sztućców.

PAMIĄTKI:

Zakupy to nieodłączna część wizyt w Państwie Środka. Chińczycy to chyba najlepsi handlowcy na świecie – ceny na bazarach zawsze są zawyżone i uwzględniają konieczność targowania się, które zawsze odbywa się w uprzejmej atmosferze. Zaczynając negocjacje trudno czegoś w końcu nie kupić. Turystom przede wszystkim polecamy tzw. “silk market” w Pekinie, gdzie można kupić dosłownie wszystko – głównie “markową” odzież, ale również stragany i sklepy z perłami w okolicach Szanghaju. W sklepach firmowych, supermarketach ceny są stałe i nie podlegają negocjacjom.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Chiński Nowy Rok – styczeń/luty (święto ruchome uzależnione od kalendarza księżycowego) – najważniejsze chińskie święto.

Święto Lampionów – styczeń/luty – bardzo malownicze święto, podczas którego Chińczycy robią papierowe lampiony i spacerują z nimi wieczorami po ulicach.

Święto Wody – połowa kwietnia (13-16.04) – ludzie opryskują się wodą, co ma na celu pozbycie się wszelkich demonów. Obchodzi je narodowość Dai w prowincji Yunnan.

Święto Smoczych Łodzi – rozpoczyna się piątego dnia piątego miesiąca księżycowego. Dzień ten uznawany jest przez Chińczyków za najdłuższy dzień w roku. Podczas tego święta nad drzwiami domów Chińczycy wieszają papierowe amulety i rzucają petardy, aby odpędzić złe duchy.

Święto Dziewcząt lub Święto Córek – najbardziej romantyczne chińskie święto przypada 7. dnia siódmego miesiąca.

Święto Głodnych Duchów – obchodzone 15. dnia siódmego miesiąca Święto Głodnych Duchów. Tego dnia składa się hołd wszystkim zmarłym.

Święto Środka Jesieni/Księżycowych Ciasteczek – wrzesień/październik – Chińczycy jedzą podczas tego święta księżycowe ciasteczka i spoglądają w Księżyc. Jest to tradycyjnie chiński dzień zakochanych.

Święto Przodków czyli Święto Czystej Jasności  – czasie, obchodzonego 15. dnia po równonocy wiosennej, Święta Przodków, Chińczycy składają dary przodkom, aby zapewnić sobie ich przychylność i nie dopuścić, by się na nich gnie.

TRANSPORT:

Wszystkie szanujące się linie europejskie latają do Państwa Środka, do głównych miast takich, jak Pekin, Szanghaj i Hong Kong, a także mniej ważnych, jak: Chengdu, Kanton. Przeloty na trasach lokalnych oferują coraz liczniejsze i nowocześniejsze linie chińskie – m. in. China Air, Dragonair. Samodzielne poruszanie się po Chinach jest raczej utrudnione ze względów kulturowych, językowych i formalnych. Niemniej jednak doskonale rozwinięta jest sieć połączeń autobusowych, a połączenia kolejowe docierają do wszystkich ważnych zakątków kraju – łącznie z Tybetem, słynna nową trasą kolejową. Na trasach gdzie turystom oferowane są kuszetki, jeżdżą komfortowe pociągi z zamykanymi i klimatyzowanymi przedziałami.

UWAGA! W bagażu rejestrowanym i podręcznym nie można przewozić baterii lub akumulatorów o pojemności powyżej 160Wh, wszelkie baterie i przenośne ładowarki powinny być przewożone w bagażu podręcznym i posiadać tabliczkę znamionową.



Dzisiaj
9
Bezchmurnie
Jutro
14
Zachmurzenie umiarkowane
Pojutrze
20
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
231220263031312619103
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
-9-7-27131822201470-7