15 lat Ecco Holiday
Nasze biura infolinia 804 289 220 Całkowity koszt połączenia
wg stawki operatora

Ecco Travel - najlepsza strona egzotyki

  Dokąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyjazd od:
  Wyjazd do:
  Ilość dni:
  Cena:
  od
  do
   
  Hotel/Program:
  Skąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyżywienie:
  Kategoria od:
  * * * * *
   
   

  Wyszukaj parking przy lotnisku i zyskaj spokój na wakacjach

  Ładuję promocje...

  Azerbejdżan

  Baku

  Średnia temperatura powietrza (°C) w Tbilisi

  I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
  1 2 6 12 17 21 25 24 20 13 7 3

   

   

  Program Cena  
  Wyżywienie: Sniadania i obiadokolacje
  Skąd: Warszawa
  Impreza prowadzona jest w języku polskim Bagaż 23kg w cenie
  od 3799 zł
  11 dni / 9 nocy
  Terminy/Ceny Szczegóły Dodaj do schowka

   

  KLIMAT

  Klimat jest zróżnicowany ze względu na ukształtowanie powierzchni. Azerbejdżan leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, na przeważające części kraju - suchego. Na Nizinie Lenkorańskiej klimat jest wilgotny. Deszcze w górach są dość obfite, natomiast na Małym Kaukazie jest bardziej sucho. Temperatury są zależne od wysokości. Spora część kraju to tereny górzyste, wysoko położone, są to więc miejsca chłodne.  Latem w górach także jest chłodno, gdzie średnie dobowe temperatury wynoszą około 14 °C. Na terenach nisko położonych jak na Nizinie Kurańskiej jest stosunkowo ciepło. Zimą średnia dobowa waha się od 1 do 3 °C, a latem jest gorąco: 26-27 °C, przy czym w dzień występują upały do 35 °C. Na Nizinie Lenkorańskiej jest nieco chłodniej, ale zimy mają dość łagodny przebieg temperatur. Latem uciążliwością są upały, przekraczające 40 st. C (lipiec-sierpień). Najdogodniejszymi porami do odwiedzenia Azerbejdżanu są wiosna i jesień.

  WALUTA

  Walutą Azerbejdżanu jest nowy manat (AZN), 1 manat = 100 gopików.

  1 AZN = ok. 2 PLN (styczeń 2018)

  Sieć punktów wymiany walut jest dobrze rozwinięta, poza centralnymi dzielnicami Baku mało jest natomiast bankomatów (akceptowane są karty VISA, MasterCard/Eurocard i American Express, prowizja wynosi 1-1,5% od wypłacanej sumy). Można płacić kartami w większych hotelach, restauracjach i centrach handlowych, przede wszystkim w Baku, choć coraz częściej także na prowincji. Najpowszechniejszą walutą obcą pozostają dolary, poza Baku bywają czasem trudności z wymianą euro. W większości restauracji, zwłaszcza lepszych, dolary są akceptowane (reszta wydawana jest w manatach, trzeba zwracać uwagę na kurs).

  PRZEPISY CELNE

  Nie ma ograniczeń we wwożeniu gotówki do sumy stanowiącej równowartość 10 tys. USD, konieczne jest natomiast jej zadeklarowanie (można nie deklarować sum mniejszych niż 500 USD). Przy wwozie ponad 10 tys. USD w gotówce na przejściach granicznych wypełnia się dodatkowe zaświadczenie i pobierany jest podatek w wysokości 1% od deklarowanej sumy (www.az-customs.net). Należy również zadeklarować wszelkie cenne rzeczy (komputery przenośne, dzieła sztuki, wyroby jubilerskie itp.). Przy wywozie dywanów, przedmiotów antykwarycznych, dzieł sztuki i wyrobów jubilerskich konieczne jest przedstawienie ich certyfikatów (wystawia je Ministerstwo Kultury, pomocy w uzyskaniu certyfikatu udzielają wyspecjalizowane salony sprzedaży) oraz rachunków. Dozwolony jest wywóz do 0,125 kg czarnego kawioru.

  CZAS LOTU

  Do Azerbejdżanu nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych.
  Przykładowy lot z przesiadką: Warszawa – lotnisko europejskie (np. Kijów) – ok. 1,5 h, lotnisko europejskie (np. Kijów) – Baku – ok. 3,5 h.

  RÓŻNICE CZASOWE

  Przylatując do Azerbejdżanu należy przestawić zegarki do przodu o 2 godziny w okresie letnim i o 3 godziny w okresie zimowym względem czasu polskiego.

  ELEKTRYCZNOŚĆ

  W Azerbejdżanie powszechnie stosowane są gniazdka europejskie typu C (wtyczka bez uziemienia z dwoma okrągłymi bolcami). Napięcie elektryczne wynosi: 220V / 50 Hz.

  CIEKAWOSTKI

  Coraz mniej powszechna, zwłaszcza poza Baku i wśród młodszego pokolenia, jest znajomość rosyjskiego, choć pozostaje on najbardziej rozpowszechnionym językiem obcym i w każdej praktycznie miejscowości znajdzie się osoba dobrze mówiąca po rosyjsku.

  Sklepy i punkty usługowe otwarte są z reguły codziennie (z wyjątkiem najważniejszych świąt religijnych) i pracują do późna.

  Azerbejdżan jest krajem bezpiecznym, jednak władze sugerują, by w Baku cudzoziemcy powstrzymywali się od samotnych nocnych odwiedzin dyskotek i miejsc rozrywki, z wyjątkiem prestiżowych hoteli. Ogólnie rzecz biorąc, poziom bezpieczeństwa jest wciąż wysoki, jednak ze względu na sytuację w najbliższym sąsiedztwie (Irak, Kurdystan) oraz w samym Azerbejdżanie (konflikt karabachski) trudno o prognozy wydarzeń na dłuższy okres.

  W odróżnieniu od większości krajów muzułmańskich niezbyt restrykcyjnie przestrzega się tu praw i zasad islamu, w tym dotyczących spożywania alkoholu. Kobiety najczęściej noszą ubiory europejskie, mężczyźni ubierają się w długie spodnie (szorty nie budzą zdziwienia jedynie na plażach i w ścisłym centrum Baku).

  PRZYKŁADOWE CENY

  Posiłek w restauracji dla 2 osób (średnia półka) - 35,19 AZN

  Piwo krajowe w restauracji (0,5 l) - 2,08 AZN

  Piwo importowane w restauracji (0,33 l) - 4,15 AZN

  Woda w restauracji (0,33 l) - 0,52 AZN

  Woda w sklepie (1,5 l) - 0,6 AZN

  Bilet w jedną stronę na komunikację miejską - 0,2 AZN

  TRANSPORT

  Przy krótkich pobytach honorowane jest polskie prawo jazdy. Przy pobytach dłuższych konieczne jest uzyskanie dokumentu azerbejdżańskiego, który na podstawie prawa polskiego (lub międzynarodowego) wydaje Państwowa Policja Drogowa. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC i coroczny przegląd techniczny.

  Drogi - poza nielicznymi wyjątkami - są w złym stanie i nie mają odpowiedniego oznakowania. Kierowcy nagminnie łamią przepisy, m.in. nie używają kierunkowskazów i wyprzedzają na trzeciego. W nocy należy uważać na nie oświetlone pojazdy oraz prowadzone z pastwisk zwierzęta.

  Dla mniej wymagających turystów najdogodniejszym środkiem komunikacji są mikrobusy (tzw. marszrutki). Przeciętna opłata za przejazd na dłuższej trasie (ok. 250-350 km) wynosi 5-8 USD. Z Baku, z okolic stacji metra „20 Stycznia”, mikrobusy we wszystkich kierunkach odjeżdżają co kilkanaście, kilkadziesiąt minut.

  WIZY

  Informacje na temat wizy znajdują się przy ofercie.

  PRZEDSTAWICIELSTWA DYPLOMATYCZNE akredytowane w Azerbejdżanie

  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Azerbejdżanu
  2 Kichik Gala street, Icheri Sheher, AZ-1000 Baku
  tel. (0-099412) 492 01 14, 497 52 81, 497 47 08
  fax. (0-099412) 492 02 14
  e-mail: embpol@azeurotel.com
  www: www.embpol.azeurotel.com

  AMBASADA AZERBEJDŻANU w Warszawie

  ul. Zwycięzców 12

  03-941 Warszawa

  tel. +48 22 6162188, 6176728

  faks +48 22 6161949

  mail info@azer-embassy.pl

  www: www.azer-embassy.pl

   

   

  Aktualne promocje ET Szybki kontakt