DELHI - JAIPUR - FATHEPUR SIKRI - AGRA - DELHI - GOA - BOMBAJ
Dzień 1. Warszawa - Delhi.
Wylot z lotniska Chopina do Delhi.
Dzień 2. Delhi (trasa około 45 km).
Przylot do Delhi na międzynarodowe lotnisko im. Indiry Gandhi. Transfer do hotelu, śniadanie i czas wolny na odpoczynek. Po południu, dla chętnych wycieczka do Kompleksu Świątyń Akshardham (dodatkowo płatne na miejscu u pilota). Nowoczesny i zarazem tradycyjny, olbrzymich rozmiarów kompleks został oddany do użytku w listopadzie 2005 roku. Jest to zapierający dech w piersiach kompleks finezyjnie zdobionych budowli, które tradycją i architekturą nawiązują do ponad trzydziestowiecznej tradycji hinduizmu. Przy budowie zastosowano tradycyjny, w północnych Indiach, marmur i czerwony piaskowiec, obrabiane w pięciu różnych stylach architektonicznych - z Radżastanu, Orrisy, Gudżaratu oraz z elementami mogolskimi i dżinijskimi. Wszystko postawione i dopracowane w rekordowo krótkim okresie 5 lat. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 3. Delhi (trasa około 35 km).
Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Indii, olbrzymiego miasta historycznie podzielonego na starą i nową cześć. Zwiedzanie zaczniemy od Starego Delhi, wybudowanego w czasach mogolskich, zwanego też Szahdżahanabadem. Dzisiaj stanowi ono centrum delijskich muzułmanów, dlatego pierwszym punktem programu będzie Jama Masjid (Meczet Piątkowy), największy meczet w Indiach. Później przejażdżka rikszami po wąskich i nadal klimatycznych uliczkach Starego Delhi. Zobaczymy także sąsiadujący z meczetem Czerwony Fort (tylko z zewnątrz) i udamy się do Raj Gath - miejsca kremacji Mahatmy Gandhiego. Następnie przemieścimy się do tzw. Nowego Delhi, wybudowanego na początku XX w. przez Brytyjczyków, jako centrum administracyjne kolonialnych Indii. Zobaczymy między innymi okazały Rashtrapati Bhavan (Pałac Wicekróla), przyległe, bliźniacze budynki Sekretariatów, Sansad Bhawan (Parlament Indyjski) oraz Bramę Indii, stanowiącą okazały łuk triumfalny wzniesiony ku czci Hindusów poległych na wszystkich frontach I Wojny Światowej i podczas Wojen Afgańskich. W dalszej części dnia odwiedzimy grobowiec Humayuna uznawany za architektoniczny pierwowzór słynnego Taj Mahal. Na koniec dnia zwiedzimy Gurdwarę Bangla Sahib - największą i najważniejszą w Delhi świątynię sikhijską. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 4. Delhi - Jaipur (trasa około 260 km, przejazd około 6 godzin).
Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Przedpołudniem odwiedzimy Kutb Minar - najwyższy ceglany minaret w Indiach, który wraz z okolicznymi zabytkami wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z Delhi udamy się w kierunku Radżastanu, do miejscowości Jaipur. W miarę możliwości czasowych, przed zakwaterowaniem w hotelu w Jaipurze, złożymy wizytę w miejscowej "drukarni tekstyliów". Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja.
Dzień 5. Jaipur (trasa około 30 km).
Rankiem, po śniadaniu, udamy się do Fortu Amber, którego pierwszy dziedziniec zdobędziemy na słoniach. XI-wieczny fort jest doskonale umiejscowioną, mocno obwarowaną Radżpucką fortyfikacją, a jednocześnie przez długi czas był główną siedzibą bogatego rodu spod znaku słońca. Niewątpliwe najpiękniejsze budowle to Brama Ganesi oraz Shish Mahal - zdobiony tysiącami kawałków luster. W dalszej części dnia wrócimy w obręb murów XVIII-wiecznego miasta Jaipur, zwanego też Różowym Miastem. Zwiedzimy obecną siedzibę Radży Jaipuru - Pałac Miejski oraz sprawdzimy aktualny czas słoneczny na olbrzymich kamiennych przyrządach astronomicznych w Jantar Mantar. Kolejna nazwa Jaipuru to Miasto Klejnotów, z bogactwa których i ich doskonałej obróbki miasto słynie, więc będąc tam nie można pominąć krótkiego pokazu ręcznej obróbki kamieni szlachetnych. Zwiedzając Jaipur na pewno też zrobimy sobie zdjęcia przy Hava Mahal (Pałacu Wiatrów) oraz Jal Mahal (Pałacu na Wodzie). Po południu czas wolny. Chętni będą mogli (za dodatkową opłatą) odwiedzić urokliwie położoną, pomiędzy okolicznymi wzgórzami Galta Ji. Wielowiekowy kompleks świątyń nawiązuje do żyjącego tu około 2500 lat wcześniej Pana Galta - mistyka, mędrca, cudotwórcy. Oprócz wielu funkcjonujących świątyń, poświęconych różnym hinduskim bogom oraz świętych basenów ablucyjnych, wielką atrakcją Galty są stada małp zamieszkujące na stałe te tereny. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 6. Jaipur - Fathepur Sikri - Agra (trasa około 260 km, około 6 godzin).
Śniadanie w hotelu, wykwaterowanie i przejazd w kierunku Agry. Po drodze zwiedzanie pozostałości miasta Fatehpur Sikri. Miasto wybudowane w 1569 roku, przez najwspanialszego mogolskiego cesarza Akbara, tak jak szybko powstało, tak samo szybko zniknęło, przez co określane jest mianem wymarłego, opuszczonego miasta. Dzięki kaprysowi Wielkiego Cesarza, który chciał mieszkać blisko Salima Chisti, lokalnego mędrca, możemy dzisiaj spacerować po olbrzymim, świetnie zachowanym kompleksie pałacowym z czasów świetności imperium mogolskiego w Indiach. Przejdziemy przez kolejne dziedzińce pałacowe odwiedzając między innymi Diwan-i-Am (dziedziniec audiencji publicznych), Diwan-i-Khas z monumentalnym tronem (pawilon audiencji prywatnych), pięknie zdobiony Pawilon Tureckiej Sułtanki oraz okazały Pałac Jodhabai. Nocleg i obiadokolacja w Agrze. Dla chętnych (za dodatkową opłatą) możliwość uczestnictwa w wieczornym spektaklu teatralnym Taj Show opowiadającym niezwykle wzruszającą historię powstania słynnego Taj Mahal, które odwiedzimy w kolejnym dniu.
Dzień 7. Agra - Delhi (trasa około 220 km, 4-5 godzin).
Wczesnym ranem, przed śniadaniem udamy się do jednego z Siedmiu Cudów Świata - słynnego Taj Mahal. Bajeczny, olbrzymi grobowiec zbudowany z białego marmuru, inkrustowanego mnóstwem kamieni szlachetnych i półszlachetnych, uznawany jest za świadectwo wielkiej miłości cesarza Shahjahana do najukochańszej żony Mumtaz Mahal. Jego budowa trwała 22 lata, od 1631 do 1653 r. i pochłonęła znaczną cześć cesarskiego skarbca. Obejrzymy go w pełnym majestacie i otoczeniu mogolskich ogrodów. Po wizycie w Taj Mahal powrót do hotelu na śniadanie. W dalszej części dnia odwiedzimy Czerwony Fort - zespół budowli fortecznych i pałacowych pochodzący z czasów cesarza Akbara. Fortyfikację ukończono w 1565 roku, jednak jako główna siedziba władców mogolskich była wielokrotnie przebudowywana wewnątrz. Dzięki temu do dziś zachował się cały kompleks pałacowy, którego poszczególne części reprezentują różne style i nazwane są od imienia mogolskiego władcy, który je przebudowywał. W środku dnia, w miarę dostępności czasowej, będziemy mieli okazje zapoznać się z kontynuowanymi od czasów budowy Taj Mahal tradycyjnymi metodami inkrustacji marmurów. Popołudniu powrót do Delhi. Po przyjeździe do Delhi zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Obiadokolacja w hotelu.
Dzień 8. Delhi - Goa (przelot).
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko. Przelot na Goa. Zakwaterowanie w hotelu na Goa w godzinach wczesnopopołudniowych i czas na odpoczynek.
Dzień 9. Goa.
Po śniadaniu półdniowa wycieczka do Starego Goa, które ze względu na zabytkowy zespół sakralny, wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W programie zwiedzania m.in.: bazylika Bom Jesus, w której spoczywają relikwie Św. Franciszka Xavier - patrona Goa, katedra Se - jedna z największych budowli chrześcijańskich w Azji oraz lokalne muzeum archeologiczne. Popołudniu powrót do hotelu i czas wolny.
Dzień 10. 11. wypoczynek na Goa.
Podczas części wypoczynkowej zakwaterowanie w hotelu 3* ze śniadaniami i obiadokolacjami (łącznie 4 noclegi na Goa). Za dodatkową dopłatą możliwość zakwaterowanie w hotelach o wyższym standardzie.
Dzień 12. Goa - Bombaj.
Śniadanie w hotelu. W godzinach wczesnopopołudniowych transfer na dworzec kolejowy Madgaon. Nocny przejazd pociągiem do Bombaju (pociąg wyjeżdża z Goa ok. godz. 18:00 i planowo przyjeżdża do Bombaju ok. 6:00 rano dnia kolejnego, w cenie zapewniamy kolację w formie suchego prowiantu oraz przejazd w wagonach sypialnych w 2-iej klasie).
Dzień 13. Bombaj.
Przyjazd do Bombaju w godzinach rannych. Transfer do hotelu, śniadanie i zakwaterowanie. Po śniadaniu wyjazd na całodzienne zwiedzanie Bombaju. Miasto było pierwszym dużym ośrodkiem brytyjskim w Indiach, głównym portem wymiany handlowej z Europą i ważnym ośrodkiem szkutniczym. Obszar siedmiu wysepek, który do Korony Brytyjskiej wniosła w posagu księżniczka z rodu Braganza, został wydzierżawiony przez Kompanię Wschodnioindyjską i stopniowo rozwijany, aż do postaci dzisiejszego półwyspu. Bombaj śmiało można nazwać najbardziej europejskim spośród wszystkich miast Indii, co da się zauważyć podczas zwiedzania. Pierwszym przystankiem będzie wspomniana Brama Indii, wybudowana z żółtego piaskowca w stylu gudżaradzkim na wizytację Indii przez króla Georga V w 1911 r. Przemieszczając się po najstarszej części miasta, będziemy zobaczymy neogotyckie budynki Sądu Najwyższego i Uniwersytetu z ponad 80-metrową wieżą zegarową; piękną Fontannę Flory i chyba największe brytyjsko - indyjskie dzieło, którym jest do dziś funkcjonujący dworzec kolejowy zwany Terminalem Victorii. W drugiej części dnia będziemy mieli okazję przejechać się Marine Drive, odwiedzić Main Bahavn, dom/muzeum, w którym mieszkał Mahatma Gandhi oraz Mauzoleum Haji Ali. Zatrzymamy się przy świątyni dżinijskiej i wjedziemy na Wzgórza Malabarskie, żeby popatrzeć na Bombaj z innej perspektywy oraz pospacerować po Wiszących Ogrodach. Dzień skończymy czasem wolnym na ulicy Colaba - turystyczno-handlowym centrum Bombaju. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 14. Bombaj - Wyspa Elephanta - Bombaj (trasa ok. 60 km).
Po śniadaniu przejazd do Bramy Indii skąd odpływają statki wycieczkowe na Wyspę Elephanta (Słonia). Wyspa wzięła swoją nazwę od wielkiego kamiennego słonia, ustawionego niegdyś na wejściu do kompleksu, wykutych w litej skale świątyń poświęconych Śiwie. Objęty patronatem UNESCO kompleks, pochodzący z przełomu XIII/XIV w. jest najcenniejszym zachowanym przykładem kunsztu rdzennej ludności. Dodatkową atrakcją tego dnia i wyprawy na wyspę jest jedyny i niepowtarzalny widok Bombaju od strony morza. Popołudniu możliwość uczestnictwa w dodatkowo płatnej wycieczce do Filmowego Studia Bollywood - wyjazd do centrum indyjskiego przemysłu filmowego, który dzisiaj rozmachem i budżetem przewyższył już amerykańskie Hollywood. Podczas wycieczki zwiedzimy funkcjonujący plan filmowy i podejrzymy na żywo jak kręci się filmy. Podejrzymy także pracę techników i kulisy montowania produkcji filmowych. Jeśli szczęście pozwoli zajrzymy również do garderoby gwiazd kina, a może nawet zrobimy sobie pamiątkowe zdjęcie ze znaną/ym aktorką/em albo przynajmniej zdobędziemy autograf. Na koniec pojedziemy zobaczyć (z zewnątrz) rezydencje bollywoodzkich gwiazd. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg. Wieczorem / nocą transfer na lotnisko oraz wylot do Polski.
Dzień 15. Przylot na lotnisko w Warszawie.Uwaga:
Należy pamiętać, że Indie to fascynujący i egzotyczny kraj, co oprócz wspaniałych wrażeń wiąże się z pewnymi uciążliwościami podróży. Dla państwa komfortu staramy się bardzo, aby standard zakwaterowania nie wykraczał poniżej ogólnie przyjęte normy hoteli 3*, jednak nie mamy wpływu na słaby stan indyjskich dróg i uciążliwości związane z długimi przejazdami. Podobnie jest z przejazdem pociągiem, gwarantujemy najwyższy, powszechnie dostępny standard w klimatyzowanych wagonach drugiej i trzeciej klasy z kocami i pościelą zawartą w cenie biletu, co nie ma nic wspólnego z ogólnie rozpowszechnionym stereotypem zatłoczonych indyjskich kolei. Jednak indyjskie wagony sypialne nie mają przedziałów, tylko boksy z zasłonami, a pojęcie czystości może nieco różnić się od naszych norm.