15 lat Ecco Holiday
Nasze biura infolinia 804 289 220 Całkowity koszt połączenia
wg stawki operatora

Ecco Travel - najlepsza strona egzotyki

  Dokąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyjazd od:
  Wyjazd do:
  Ilość dni:
  Cena:
  od
  do
   
  Hotel/Program:
  Skąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyżywienie:
  Kategoria od:
  * * * * *
   
   

  Wyszukaj parking przy lotnisku i zyskaj spokój na wakacjach

  Ładuję promocje...

  Mozambik

  Inhambane

  Średnia temperatura powietrza (°C)

  I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
  30 30 30 28 27 25 25 26 28 29 30 30

   

   

  Program Cena  
  Wyżywienie: Sniadania i obiadokolacje
  Skąd: Warszawa
  Impreza prowadzona jest w języku polskim
  od 6900 zł
  10 dni / 7 nocy
  Terminy/Ceny Szczegóły Dodaj do schowka

   

  KLIMAT

  W Mozambiku leży w strefie klimatu podrównikowego suchego w części północnej i zwrotnikowego wybitnie suchego w części południowej.. Wyróżniane są dwie pory roku: sucha (kwiecień - wrzesień) i deszczowa (październik - marzec). Pora deszczowa występuje najczęściej od grudnia do marca, ale intensywność deszczu nieco hamuje masyw Madagaskaru, gdzie opady w porze deszczowej są dużo większe niż w Mozambiku. Mimo to na terenie Mozambiku w porze deszczowej często dochodzi do powodzi.

  Temperatura powietrza jest zazwyczaj bardzo wysoka, szczególnie w trakcie pory deszczowej i może przekroczyć  40°C. Najcieplejszym miesiącem jest październik, średnia temperatura wynosi 25-38°C, najzimniejszym – przełom czerwca i lipca.

  Roczna suma opadów wynosi ok 500 mm na południu i nawet do 1500 mm na północy państwa. W okresie wrzesień – maj wybrzeże morskie nawiedzają cyklony tropikalne.

  WALUTA

  Walutą Mozambiku są meticale (MZN). 1 metical liczy sobie 100 centavos.

  100 MZN = 6,03 PLN (lipiec 2016)

  Z bankomatów można korzystać w większych miastach, natomiast karty kredytowe są akceptowane w dużych hotelach, restauracjach i bankach na terenie całego państwa. Inne akceptowane środki płatnicze to dolar i euro.

  CZAS LOTU

  Przykładowy lot z przesiadką: Warszawa – Doha (ok. 6h), Doha –  Maputo (ok. 8 h)

  RÓŻNICE CZASOWE

  Czas w Mozambiku jest taki sam jak w Polsce. Nie występuje zmiana czasu.

  ELEKTRYCZNOŚĆ

  Na terenach południowych wyróżniamy gniazdka typu południowoafrykańskiego z trzema otworami, na północnych – gniazdka europejskie, pasujące do polskich wtyczek. Napięcie elektryczne wynosi 220 V, 50 Hz.

  CIEKAWOSTKI

  Na tereny obecnego Mozambiku w 1498 roku przybył portugalski żeglarz Vasco da Gama i aż do 1975 roku Mozambik był państwem podlegającym Portugalii, następnie przeszedł na stronę okupacji radzieckiej. Pierwsze demokratyczne wybory udało się przeprowadzić dopiero w 1994 roku.

  Kraj południowej Afryki jest państwem wielowyznaniowym, z czego najliczniejszą grupę stanowią animiści i wyznania lokalne (50%), chrześcijanie (30%) oraz muzułmanie (20%).

  Mozambik charakteryzuje się obecnością bogatych zasobów mineralnych, tj. węgiel kamienny, gaz ziemny, metale ziem rzadkich, złoto, tytan, żelazo, marmur, grafit, granit itp. Mozambik słynie również z rolnej produkcji orzechów nerkowca, tytoniu, bawełny, drewna czy trzciny cukrowej. Jest także znaczącym eksporterem krewetek i homarów.

  Dużą popularnością cieszy się spożywanie warzyw i owoców, np. ananasów, awokado czy kokosów, a także orzeszków ziemnych. Najczęściej spożywanym mięsem jest drób. Z mięsa przyrządza się wiele potraw: od dań przypominających szaszłyki, poprzez gulasze aż do podsmażanych kawałków kurczaka, podawanych z ryżem i warzywami, co do złudzenia przypomina turecki pilaw. Często przyrządza się owoce morza, np. krewetki.

  Szczególnie duże znaczenie w życiu mieszkańców Mozambiku odgrywa muzyka, służąca np. tradycyjnym ceremoniom (muzyka religijna). Istnieje opinia, że muzyka Mozambiku przypomina reggae i west indian calypso. Instrumenty muzyczne to bębny wykonane z drewna i skóry zwierząt, instrumenty dęte drewniane lub wykonane z rogów zwierzęcych.

  Tańce są zwykle skomplikowane, ich tradycje są wysoko rozwinięte w całym Mozambiku. Istnieje wiele różnych rodzajów tańca, w zależności od plemienia, mają one tu często rytualny charakter. Mężczyźni na przykład, odgrywają bitwy, ubrani w skóry zwierzęce. Mieszkańcy  ubierają się w kolorowe stroje i maski podczas tańca, wykonywanego na szczudłach.

  Do najpopularniejszych sportów Mozambiku należy piłka nożna.

   PRZYKŁADOWE CENY

  obiad w restauracji – ok. 20 USD

  woda mineralna (1,5 l) – ok. 2 USD

  cola (2 l) – ok. 2,5 USD

  piwo w barze – ok. 2 USD

  TRANSPORT

  W stolicy kraju – Maputo mieści się międzynarodowy port lotniczy, zaś w mniejszych miastach: Beira, Pemba, Inhambane, Vilanculos obsługiwane są loty lokalne.

  Pociągiem dojechać można do Mozambiku z RPA, Malawi i Zimbabwe, a autobusem m.in. z Johannesburga czy Durbanu. Najdłuższą trasę wyznacza przewoźnik Caminhos de Ferro do Moçambique (CFM) na odcinku Maputo - Chicualacuala (522 kilometry) do granicy z Zimbabwe. Linie kolejowe nie są utrzymane w najlepszym stanie, podobnie jak drogi. Kolej to jednak najlepszy środek transportu, jeśli chodzi o przewóz towarowy surowców naturalnych z głębi kraju do portów.

  Do najtańszych środków transportu należą autobusy, ale nie kursują regularnie na prowincjach, jedynie między głównymi miastami.

  W Mozambiku występuje szereg portów, z czego główny znajduje się w Maputo. Pozostałe to: Beira, Inhambane, Nacala, Pemba, Quelimane

  W kraju obowiązuje ruch lewostronny.

  WIZY

  Informacja na temat wizy znajdują się przy ofercie.

  PRZEDSTAWICIELSTWA DYPLOMATYCZNE akredytowane w Mozambiku

  Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa jednostka dyplomatyczna  RP występuje w Pretorii (RPA).

   

  Ambasada RP w Pretorii

  14 Amos Street, Colbyn 0083

  PO BOX 12277, Queenswood 0121

  tel. (+27) 12 430 9621

  fax: (+27) 86 765 0421

   

  Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Maputo

  konsul honorowy: Alberto T. Mabjaia (język konsula polski, portugalski, angielski)

  Mozambik, Maputo, Rua Clarim Chaves No. 39, P.O. Box 4478

  tel.: (00-258-21) 32-91-11

  e-mail: consulado_rp@wp.pl

  Aktualne promocje ET Szybki kontakt