Etiopia

Od prawego dolnego rogu do lewej krawędzi płynie rzeka. Nad nią jest most. Po prawej wyżynny teren z kilkoma budynkami w oddali. Po lewej stronie dużo zieleni.
Kościół z dużą kopułą jest przesłonięty drzewami.
Twarz mieszkańca Etiopii z profilu. Patrzy w lewo. Włosy i policzek ma polamowane brązową farbą.

Etiopia dawniej zwana Abisynią to starożytny kraj, którego wyjątkowe dziedzictwo kulturowe, bogata historia i niezwykła różnorodność przyrodnicza znajdują odzwierciedlenie w dziewięciu obiektach światowego dziedzictwa UNESCO. Etiopia to kolebka ludzkości to właśnie tu przechowywana jest legendarna Arka Przymierza, tu znajdują się źródła błękitnego Nilu i stąd pochodzi jedna z największych przyjemności życia – kawa.



WALUTA:

Walutą narodową Etiopii jest birr ETB (odpowiada 100 centom). Do Etiopii warto zabrać dolary i wymienić na birry już w Addis Abebie, gdyż w większości miejsc poza stolicą możemy mieć z tym problem. Kartami kredytowymi można płacić w bardzo niewielu punktach. Należy mieć przy sobie gotówkę ponieważ sieć bankomatów jest bardzo uboga i bywa, że wypłata jest niemożliwa.

  • Posiłek w taniej restauracji od 11 PLN
  • Zestaw fastfood od 13 PLN
  • Lokalne piwo beczkowe (pół litra) od 2,80 PLN
  • Importowane piwo (butelka 0,33 l) od 3,90 PLN
  • Coca-Cola/Pepsi (butelka 0,33 litra) od 1,80 PLN
  • Woda (0,33l butelka) od 1,40 PLN
  • Kawa cappuccino od 2,60 PLN
  • Kawa espresso od 1,80 PLN

JĘZYK:

Językiem urzędowym jest język amharski ponadto kraj ten obejmuje ponad 80 grup etnicznych i tyle samo języków.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie: 220V, Częstotliwość: 50Hz w Etiopii wykorzystuje się gniazdka elektryczne (sieciowe): C, E, F, L, typu europejskiego; nie potrzebujemy przejściówek.

CZAS:

Po przyjeździe do Etiopii należy przesunąć wskazówki o 2 godziny do przodu względem czasu polskiego

TRANSPORT:

Drogi w Etiopii są w złym stanie, źle oznakowane i mają ograniczone oświetlenie dla kierowców w nocy. W Etiopii obowiązuje ruch prawostronny. Kierowcy etiopscy często jeżdżą niebezpiecznie, a ruch utrudniają liczni piesi wchodzący na jezdnię w dowolnym miejscu i bez ostrzeżenia, a także zwierzęta. Transport lokalny opiera się głównie na transporcie autobusowym. Alternatywą są minibusy , które zatrzymują się na żądanie, ale często są przepełnione i w złym stanie technicznym. Taksówki są  jednym z najlepszych sposobów poruszania się po okolicy. Większe odległości warto pokonywać samolotami, można skorzystać z lokalnych linii lotniczych Ethiopia Airlines, bowiem w większości dużych lub średnich miast są lotniska.

KIEDY JECHAĆ/KLIMAT:

W Etiopii występują tu dwie pory roku: sucha trwa od października do maja, deszczowa od czerwca do września. Najlepsza pora na zwiedzanie doliny Omo to grudzień – luty. Większość obszaru Etiopii to tereny wyżynno – górzyste, co powoduje że na obszarze tym występuje górska odmiana klimatu podrównikowego wilgotnego. W południowo – wschodniej części kraju dominuje klimat podrównikowy suchy, a w północno – wschodniej Etiopii klimat zwrotnikowy skrajnie suchy. Kotlina Danakilska jest to jedno z najgorętszych miejsc na ziemi, ze średnią temperaturą roczną 28 – 35°C. Ściśle z wysokością nad poziom morza związana jest ilość opadów w Etiopii. W najwyższych partiach tego kraju opady w ciągu roku wahają się w granicach 1500 – 1800 mm, zaś na najniżej położonych obszarach nie przekraczają 100 mm.

KUCHNI:

Oprócz aromatycznych potraw, wielu rodzajów gulaszu i przypraw, kuchnia etiopska charakteryzuje się również silną kulturą dotyczącą sposobu serwowania jedzenia i dzielenia się nim z przyjaciółmi i rodziną. Jedzenie w Etiopii podawane jest na dużym okrągłym półmisku, zwykle metalowym zwanym gebeta.  Najpierw na gebecie umieszcza się krąg indżery, a następnie różne gulasze, curry lub warzywa. Potrawy spożywa się rękoma . Indżera to chleb, przybory kuchenne i talerz w jednym a przygotowuje się go z ciasta poddanego fermentacji przez trzy dni i podaje w formie naleśnika.  Inną specjalnością  w Etiopii jest  Yemarina Yewotet Dabo chlebek miodowy.  Yemarina oznacza miód; yewotet to mleko, a Dabo to chleb, więc gdybyśmy chcieli to dosłownie przetłumaczyć, byłoby to: chleb z mlekiem miodowym. Kawa w Etiopii, krainie, w której została odkryta po raz pierwszy, jest ucztą nie tylko dlatego, że jakość kawy jest bardzo wysoka, ale także dlatego, że jej przygotowanie jest staranne. Wśród napoi alkoholowych najpopularniejszym jest Tej charakterystyczne miodowe wino Etiopii. Podawane w równie charakterystycznych butelkach zwanych bereles.

PAMIĄTKI:

W pamiątki najlepiej zaopatrzyć się na licznych targowiskach. Warto przywieść kawę  zwaną płynnym złotem Etiopii czy przyprawy, których nie znajdziesz w innych częściach świata.Na wielu straganach znajdziemy kolorowe, ręcznie tkane kosze z trawy lub słomy, wyroby z wikliny drewniane figurki czy ręcznie tkane szale o nazwie Netela, w jasnych  odważnych kolorach. W Etiopii jak i w całej Afryce stosowanie ozdób i biżuterii jest ściśle związane z kulturą, religią i obyczajami a biżuteria etiopska jest wartą uwagi pamiątką.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Great Ethiopian Run jest największą imprezą uliczną w Etiopii, na której ponad 40 000 Etiopczyków i turystów biega, spaceruje i tańczy po trasie, prowadzonej przez słynnych międzynarodowych biegaczy Etiopii.



Dzisiaj
33
Zachmurzenie umiarkowane
Jutro
31
Zachmurzenie małe
Pojutrze
32
Zachmurzenie małe
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
242425252523212122242323
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
6891010910109765