15 lat Ecco Holiday
Nasze biura infolinia 804 289 220 Całkowity koszt połączenia
wg stawki operatora

Ecco Travel - najlepsza strona egzotyki

  Dokąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyjazd od:
  Wyjazd do:
  Ilość dni:
  Cena:
  od
  do
   
  Hotel/Program:
  Skąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyżywienie:
  Kategoria od:
  * * * * *
   
   

  Wyszukaj parking przy lotnisku i zyskaj spokój na wakacjach

  Ładuję promocje...

  Etiopia

  Addis Abeba

  Średnia temperatura powietrza (°C)

  I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
  16 17 18 18 18 17 15 16 16 16 15 15

   

  Program Cena  
  Wyżywienie: Sniadania i obiadokolacje
  Skąd: Warszawa
  Impreza prowadzona jest w języku polskim
  od 6690 zł
  14 dni / 11 nocy
  Terminy/Ceny Szczegóły Dodaj do schowka

   

  Klimat:

  Do Etiopii najlepiej jechać między listopadem a majem. Pora deszczowa trwa tutaj od połowy czerwca do końca września. Najlepsza pora na zwiedzanie doliny Omo to grudzień - luty. Większość obszaru Etiopii to tereny wyżynno - górzyste, co powoduje że na obszarze tym występuje górska odmiana klimatu podrównikowego wilgotnego. W południowo - wschodniej części kraju dominuje klimat podrównikowy suchy, a w północno - wschodniej Etiopii klimat zwrotnikowy skrajnie suchy. Kotlina Danakilska jest to jedno z najgorętszych miejsc na ziemi, ze średnią temperaturą roczną 28 - 35°C. Do 1800 m n.p.m. średnia temperatura roczna nie spada poniżej 20°C. Powyżej (do 2500 m n.p.m.) panuje strefa klimatu umiarkowanego ciepłego ze średnimi temperaturami miesięcznymi od 16 do 20°C, do 3500 m n.p.m. panują temperatury miesięczne poniżej 16 °C. Natomiast obszary czoke (powyżej 3500 m n.p.m.) stanowią strefę klimatu wysokogórskiego, temperatura na tym terenie w ciągu roku nie przekracza 10°C. Ściśle z wysokością nad poziom morza związana jest ilość opadów w Etiopii. W najwyższych partiach tego kraju opady w ciągu roku wahają się w granicach 1500 - 1800 mm, zaś na najniżej położonych obszarach nie przekraczają 100 mm.

  Waluta:

  Miejscową walutą jest birr (ETB), 1 ETB = 18 groszy. 1 birr = 100 centów. Tylko banki uprawnione są do wymiany pieniędzy. Nie ma bankomatów, urządzeń do przyjmowania opłat kartą (poza kilkoma hotelami w Addis Abebie). Należy przywieźć dewizy w gotówce (najlepiej USD, ale koniecznie banknoty nie starsze niż z 2000 r.) lub czeki American Express (do realizacji w bankach w Addis Abebie). System bankowy jest słabo rozwinięty. W razie konieczności przekazania pieniędzy z zagranicy można korzystać z biur Western Union. Podróżując poza Addis Abebą, należy zaopatrzyć się w lokalną walutę, ponieważ możliwości wymiany dewiz są często ograniczone lub w ogóle ich nie ma.

  Przykładowe ceny:

  Obiad (np. danie włoskie) - od 2 zł do 4 zł, butelka wody (1l) - 1 zł, butelka coli (0,3 l) - od 1 zł do 2,5 zł, kawa - 0,5 zł, yndżera z sosem - ok. 1 zł, przejazd lokalnym autobusem między miastami - 4 zł/100 km.

  Różnice czasowe:

  Po przyjeździe do Etiopii należy przesunąć wskazówki o 2 godziny do przodu względem czasu polskiego.

  Czas lotu:

  Lot z Warszawy do Addis Abeby - ok. 12 godz.
  Warszawa - port europejski ok. 2 godz,
  port europejski - Addis Abeba 10 godz.

  Transport:

  Etiopia posiada dobrze rozwiniętą wewnętrzną sieć lotów i nie są one zbyt drogie. Poza tym dobrze jest podróżować autobusami - również tanio, choć wolno. Zaleca się wcześniejsze zarezerwowanie biletu. Na obszarze Addis Abeby najlepiej poruszać się taksówką - warto pamiętać o zwyczaju targowania się z kierowcą.
  W Etiopii obowiązuje ruch prawostronny. Sieć drogowa jest słabo rozwinięta. Poza nielicznymi wyjątkami, w odległości powyżej 200 km od Addis Abeby szosy są bardzo złe, dlatego zalecane jest poruszanie się samochodem z napędem na 4 koła. Kierowcy etiopscy często jeżdżą niebezpiecznie, a ubezpieczenie pojazdu nie jest od nich wymagane. Ruch utrudniają liczni piesi wchodzący na jezdnię w dowolnym miejscu i bez ostrzeżenia, a także zwierzęta. Wypożyczalnie samochodów są stosunkowo liczne. Na jazdę po mieście można wypożyczyć zwykły samochód osobowy bez kierowcy. Natomiast na wyjazdy poza miasto samochody terenowe wypożycza się zawsze z kierowcą. Jest to wymóg agencji, a poza tym obecność Etiopczyka ułatwia rozeznanie na nieoznakowanych drogach i porozumienie na prowincji, gdzie języki obce są zwykle nieznane. W przypadku dłuższego pobytu cudzoziemscy kierowcy powinni uzyskać w etiopskim Ministerstwie Transportu dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów (na podstawie międzynarodowego prawa jazdy).

  Elektryczność:

  Napięcie elektryczne w gniazdkach: 220 lub 240V / 50 Hz.

  Wizy:

  Obywatele polscy udający się do Etiopii muszą posiadać wizę na przejazd i pobyt. Wiza turystyczna dla polskich obywateli wydawana jest na lotnisku w Addis Abebie, jest jednokrotna i ważna przez 30 dni. W razie potrzeby można ją przedłużyć w Immigration Authority przy Churchill Road w Addis Abebie. Procedura jest prosta, a wizę odbiera się następnego dnia. Nie ma możliwości uzyskania wizy na żadnym przejściu granicznym z krajami sąsiadującymi. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania biletu powrotnego i środków na pobyt, w wysokości 50 USD na każdy dzień. Dokumentem niezbędnym jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy.
  Dodatkowo, Ambasady Etiopii (najbliższa w Berlinie) wydają następujące rodzaje wiz: pobytową na 30 dni, tranzytową na 7 dni, handlową na 30 dni, turystyczną na 30 dni.

  Warto wiedzieć:

  Etiopia jest stosunkowo bezpiecznym i przyjaznym dla turystów krajem. Nie ma ograniczeń dla podróżowania po kraju, poza oznaczonymi terenami wojskowymi i do stanu Ogaden, który jest zamknięty dla turystów ze względu na trwającą tam operację wojsk rządowych przeciwko separatystycznej partyzantce. Lepiej nie wybierać się także do stanu Gambiela Hyzbocz i regionu Afar, w Góry Danakilskie (z powodu konfliktów etnicznych).
  Urzędy są czynne od poniedziałku do piątku od 8.30 do 12.30 i od 13.30 do 17.00. Sklepy są na ogół czynne bez południowej przerwy, często do późnych godzin wieczornych.
  Wchodząc do kościołów etiopskich, należy zdjąć buty. Turyści zwykle obowiązani są do wykupienia biletów wstępu do świątyń, a także do wniesienia opłat za prawo do wykonywania zdjęć. W okresach postu dania mięsne mogą być w restauracjach niedostępne.
  Kuchnia Etiopii nie należy do kuchni drogich ale i również kuchni wyszukanych. Podstawą miejscowej kuchni jest kwaśny placek yndżera przygotowywany ze zboża teff, podawany z pikantnymi sosami - mięsem lub innymi dodatkami, tradycyjnie jedzony prawą ręką (bez użycia sztućców). Warto spróbować tedż - rodzaj miodu pitnego o małej zawartości alkoholu.
  Zaleca się posiadanie międzynarodowej książeczki szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze. Choroba ta występuje na terenach niżej położonych, a ponadto jest to szczepienie obowiązkowe przy podróżach z Etiopii do krajów sąsiednich. Zaleca się także dokonanie szczepień przeciwko żółtaczce typu A i B, tężcowi, tyfusowi i zapaleniu opon mózgowych. Na terenach położonych poniżej 2000 m n.p.m. występuje zagrożenie malarią. Ze względu na duże zagrożenie pasożytami i bakteriami pokarmowymi zaleca się spożywanie wody butelkowanej oraz częste mycie rąk (koniecznie przed każdym posiłkiem).

  Brak placówek dyplomatycznych w Polsce

  Najbliższa Ambasada Etiopii - w Berlinie
  Ambasada Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii
  Boothstrasse 20 A, D-12207 Berlin
  tel. (0-0 49 30) 77206-0
  fax (0-0 49 30) 77206-26, 77206-24
  e-mail: emb.ethiopia@t-online.de

  Placówki dyplomatyczne RP w Etiopii
  Ambasada RP w Addis Abebie
  Bole Sub-City, Kebele 03, House No. 2111
  Adres pocztowy: P.O.Box 27207/1000, Addis Abeba
  tel. (00 255 1) 18 54 01, 63 76 35
  fax.(00 255 1) 61 00 00
  e-mail: polemb@ethionet.et

   

  Aktualne promocje ET Szybki kontakt