15 lat Ecco Holiday
Nasze biura infolinia 804 289 220 Całkowity koszt połączenia
wg stawki operatora

Ecco Travel - najlepsza strona egzotyki

  Dokąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyjazd od:
  Wyjazd do:
  Ilość dni:
  Cena:
  od
  do
   
  Hotel/Program:
  Skąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyżywienie:
  Kategoria od:
  * * * * *
   
   

  Wyszukaj parking przy lotnisku i zyskaj spokój na wakacjach

  Ładuję promocje...

  Izrael

  Jerozolima

  Średnia temperatura powietrza (°C)

  I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
  11 17 19 22 26 29 31 32 30 27 23 19

   

  Program Cena  
  Miasto: Tel Aviv
  Wyżywienie: Bez wyzywienia
  Skąd: Katowice, Warszawa
  od 2729 zł
  4 dni / 3 noce
  Terminy/Ceny Szczegóły Dodaj do schowka
  Shalom ****
  Miasto: Tel Aviv
  Wyżywienie: Sniadania
  Skąd: Katowice, Warszawa
  od 3199 zł
  4 dni / 3 noce
  Terminy/Ceny Szczegóły Dodaj do schowka
  Miasto: Tel Aviv
  Wyżywienie: Bez wyzywienia
  Skąd: Katowice, Warszawa
  od 3949 zł
  4 dni / 3 noce
  Terminy/Ceny Szczegóły Dodaj do schowka
  Miasto: Ein Bokek
  Wyżywienie: Sniadania
  Skąd: Warszawa
  od 5349 zł
  8 dni / 7 nocy
  Terminy/Ceny Szczegóły Dodaj do schowka
  Miasto: Ein Bokek
  Wyżywienie: Sniadania i obiadokolacje
  Skąd: Warszawa
  od 5579 zł
  8 dni / 7 nocy
  Terminy/Ceny Szczegóły Dodaj do schowka
  Miasto: Ein Bokek
  Wyżywienie: All Inclusive
  Skąd: Warszawa
  All Inclusive
  od 6049 zł
  8 dni / 7 nocy
  Terminy/Ceny Szczegóły Dodaj do schowka

   

  Klimat:

  W zależności od regionu, który chcemy zobaczyć, Izrael jest całorocznym celem podróży. Obszar Izraela położony jest w strefie klimatów śródziemnomorskich, a południowa część tego państwa należy do strefy zwrotnikowej. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się w granicach 1000 mm na północy kraju, 50 mm na południu oraz 1100 mm na obszarach górskich. Średnia temperatura powietrza wynosi latem 33°C, zimą 10°C. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego najlepiej wypoczywać od kwietnia do listopada, kiedy temperatura powietrza przekracza 25°C. Woda w kwietniu może być jeszcze chłodna (18°C), ale od maja do listopada możemy liczyć na temperaturę od 20°C do 27°C. W lipcu i w sierpniu występują upały, jednak wiatr wiejący od morza łagodzi ich skutki. Zimy są łagodne - typowe dla klimatu śródziemnomorskiego.

  Waluta:

  Miejscową walutą jest szekel (ILS), 1 ILS = ok. 94 grosze. 1 szekel izraelski = 100 agorot.

  Karty kredytowe są powszechnie akceptowane. W miastach nie ma problemu ze znalezieniem bankomatu oraz zamianą pieniędzy. Prawie na każdym rogu można znaleźć bank bądź biuro walutowe, wymiany można dokonać również za pośrednictwem arabskich sprzedawców oraz w recepcji hoteli. W różnych punktach występują niewielkie różnice pomiędzy kursami walut, dlatego też powinno się zwrócić uwagę na prowizję. Korzystne ceny oferują arabscy właściciele kantorów w Jerozolimie oraz specjalistyczne punkty, które nie pobierają żadnych opłat manipulacyjnych. Karty kredytowe uznawane są jedynie przez większe restauracje, sklepy bądź hotele, ale sieć bankomatów jest znacznie rozbudowana. Najpopularniejsze karty to: VISA oraz MasterCard. Nie ma problemów z realizacją czeków podróżnych. Najbardziej opłacalne są czeki American Express, Citycorp, Thomas Cook, Bank of America i Barclays.

  Przykładowe ceny:

  lody: 7-9 ILS za 1 gałkę, 6-15 ILS lody na patyku lub rożki; woda 1,5l: 7-9 ILS; Coca Cola 1,5l: 5-9 ILS; fajka wodna: 20-25 ILS; drobne wypieki w cukierniach: 2-3 ILS za sztukę; baklava: 30-50 ILS / 1kg; popularna ryba Św. Piotra: 50-60 ILS za całe danie.

  Różnice czasowe:

  Po przyjeździe do Izraela należy przesunąć wskazówki o godzinę do przodu względem czasu polskiego.

  Czas lotu:

  Lot z Warszawy do Tel Awiwu - ok. 5 godz.

  Transport:

  Izrael honoruje prawo jazdy wydane przez władze polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy przez okres 90 dni od wjazdu. Przy dłuższym, uzasadnionym pobycie należy uzyskać dokument izraelski. W okresie szabatu, tj. od piątku wieczór do soboty wieczór, komunikacja w Izraelu jest ograniczona, a niektóre ulice są zamykane - należy to uwzględnić w planach wycieczkowych. W święto Jom Kippur (które jest świętem ruchomym, zgodnie z kalendarzem żydowskim) w całym Izraelu ruch samochodowy i motocyklowy ustaje na wszystkich drogach, na obszarze zabudowanym oraz poza nim. Aby wynająć samochód lub motocykl, niezbędne jest prawo jazdy oraz (w większości firm wynajmujących samochody) karta kredytowa znanej sieci. Zazwyczaj firmy miejscowe oferują samochody z automatyczną skrzynią biegów.

  Elektryczność:

  Napięcie elektryczne w gniazdkach: 230 V / 50 Hz (Jeruzalem: 220 V / 50 Hz)

  Wizy:

  Zgodnie z polsko-izraelską umową o ruchu bezwizowym obywatele polscy legitymujący się paszportem ważnym co najmniej 6 miesięcy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Izraela bez wizy do 90 dni. Należy jednak zwracać uwagę na stemple umieszczane w paszporcie przez służby graniczne Izraela. Zdarzają się bowiem przypadki, że władze mocą decyzji własnej jednostronnie ograniczają czas pobytu polskich turystów, wpisując na stemplach zgodę na krótszy pobyt, np. do 1 miesiąca lub do 2 tygodni. O takiej decyzji i jej przyczynach turyści nie są informowani. Przy wjeździe i wyjeździe z Izraela izraelskie służby graniczne przeprowadzają krótkie rozmowy na temat celu i charakteru podróży. Z uwagi na zdarzające się uliczne kontrole izraelskich służb imigracyjnych i policji cudzoziemcy powinni stale mieć przy sobie dokumenty podróży.

  Ciekawostki:

  Turyści zwiedzający miejsca zamieszkiwane przez ortodoksyjnych wyznawców judaizmu powinni być odpowiednio ubrani (długie spodnie, długie spódnice, długie rękawy). Niewskazane jest poruszanie się samochodem w tych rejonach w czasie szabatu. Nie należy również odwiedzać miejsc kultu, jeśli nie godzą się na to uczestnicy uroczystości religijnych, ani też fotografować tych osób bez ich zgody.
  Kuchnia tego kraju jest bardzo różnorodna. Sztuka kulinarna jest tu pewnym kompromisem między kulturą arabską, turecką i dalekoazjatycką. Lekkie przystawki, podawane są zazwyczaj na typowo arabskim chlebie pita. Popularne jest również: siekane mięso, przyprawione dużą ilością pieprzu i zapieczone po zwinięciu w cienkie rurki (tzw. marokańskie cygara), typowo grecka baklava, czy też zaczerpnięte z kultury tureckiej tahini - pasta z nasion sezamu, często z natką pietruszki, oliwą, cytryną i czosnkiem.
  Ze względu na zdarzające się kradzieże kieszonkowe szczególną ostrożność należy zachować w miejscach zatłoczonych i często odwiedzanych przez turystów. Aktualna sytuacja polityczna sprawia, iż należy bezwzględnie stosować się do wymogów i zaleceń władz, dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa (np. rewizje toreb przy wejściu do sklepów i restauracji) oraz być przygotowanym na szczegółową kontrolę bagażu przy wyjeździe z Izraela. Na lotnisku należy być co najmniej 3 godziny przed planowanym wylotem. W okresie ramadanu w Strefie Gazy i w miastach palestyńskich na Zachodnim Brzegu, w których większość stanowi ludność muzułmańska (oprócz Betlejem), a także w arabskiej dzielnicy Starego Miasta w Jerozolimie należy od wschodu do zachodu słońca unikać publicznego spożywania posiłków, picia napojów i palenia tytoniu.

  Placówki dyplomatyczne:

  Placówki dyplomatyczne w Polsce
  Ambasada Państwa Izraela
  ul. Krzywickiego 24
  02-078 Warszawa
  tel: 225970500
  fax: 228251607
  e-mail: publicaffairs@warsaw.mfa.gov.il
  Internet: www.israel.pl
  Placówki dyplomatyczne RP w Izraelu

  Ambasada RP
  16, Soutine St., Tel-Aviv 64-684, Israel
  tel: 0-0972 (3) 7253111
  Alarmowy telefon konsularny: 0-0972 547444106
  fax: 0-0972 (3) 523 78 06
  e-mail: embpol@netvision.net.il
  www.polemb.org

  Wydział Konsularny
  adres j.w.
  tel. 0-0972 (3) 52 76 664
  tel. dyżurny 0-0972 (3) 52 40 186/8
  fax. 0-0972 (3) 52 74 726

   

   

  Aktualne promocje ET Szybki kontakt