15 lat Ecco Holiday
Nasze biura infolinia 804 289 220 Całkowity koszt połączenia
wg stawki operatora

Ecco Travel - najlepsza strona egzotyki

  Dokąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyjazd od:
  Wyjazd do:
  Ilość dni:
  Cena:
  od
  do
   
  Hotel/Program:
  Skąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyżywienie:
  Kategoria od:
  * * * * *
   
   

  Wyszukaj parking przy lotnisku i zyskaj spokój na wakacjach

  Ładuję promocje...

  Turcja

  Stambuł

  Średnia temperatura powietrza (°C)

  I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
  5 5 7 12 16 21 23 23 20 16 11 7

   

   

  Szanowni Państwo!

  Chwilowo nie mamy dostępnych ofert na ten kierunek. Jeśli chcieliby Państwo otrzymać powiadomienie, kiedy oferta będzie znowu dostępna to bardzo prosimy o przesłanie wiadomości na adres:

  sale@eccoholiday.com

  lub kontakt z naszą infolinią:

  61 67 85 300

  Zachęcamy także do zapisania się do naszego newslettera – dzięki niemu będą mogli Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych ofertach i promocjach

  Zapisz się do newslettera

   

  WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

  Środkiem płatniczym jest Nowa Lira Turecka
  YTL (1 YTL = 1,86 PLN wg kursu NBP z dnia 15.09.2008.)

  Płatności w sklepach i restauracjach można dokonywać zarówno w EUR i w USD, nie ma też problemu z wymianą na liry obu walut.
  obiad w restauracji z butelką wina od 20 EUR
  butelka wody 1 litr około 0,4 EUR
  piwo w pubie około 2,5 EUR
  dwa leżaki i parasol na plaży 3 EUR

  KLIMAT/KIEDY JECHAĆ

  W Turcji panuje łagodny klimat podzwrotnikowy. W Istambule klimat jest łagodny a w zimie może być deszczowo i chłodno. W lipcu i sierpniu panują upały.

  JĘZYK

  Językiem urzędowym jest turecki zapisywany za pomocą alfabetu tureckiego, opartego na literach łacińskich.W wielokulturowym Stambule nie ma problemów w porozumiewaniu się po angielsku i niemiecku.

  CZAS

  Godzina 12:00 w Polsce = godz. 13:00 w Turcji.

  KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI

  Bardzo popularna kuchnia turecka uchodzi za jedną z najsmaczniejszych i najbardziej aromatycznych na świecie. Najsłynniejszą potrawą turecką jest dobrze znany kebab, podawany tu na tysiące sposobów. w Istambule
  praktycznie w każdym punkcie gastronomicznym można dostać inną odmianę kebaba. Warte skosztowania są również inne typowe tureckie dania np.: kofte - pulpeciki z siekanego mięsa. Różnorodność mieszanek przypraw nadaje potrawom niepowtarzalnego smaku. Ponadto Turcja słynie z suszonych daktyli, pistacji, orzechów - zarówno osobno, jak i zatopionych w słodkiej chałwie. Najbardziej znanym napojem alkoholowym jest raki - wódka z winogron destylowana z ziarnami anyżu. Godne polecenia są wina tureckie oraz tradycyjnie parzona kawa.

  PAMIĄTKI

  Po obowiązkowym targowaniu się w sklepikach i na bazarach warto kupić charakterystyczne wyroby, do których zaliczają się ręcznie tkane dywany, tradycyjna biżuteria, naczynia, kosmetyki oraz wyroby skórzane. Smaczne pamiątki to miód piniowy, chałwa, przyprawy, suszone owoce.

  CIEKAWE WYDARZENIA

  W maju podczas Dnia Sportu i Młodzieży odbywają się liczne zawody i konkursy sportowe w wielu miastach Turcji. W połowie czerwca maja miejsce tradycyjne zawody zapaśnicze w Edirne przyciągające wielu widzów. Na przełomie czerwca i lipca organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Sztuki w Istambule. Co roku latem odbywa się w Anamurze lokalny tydzień kultury, na który zapraszane są największe gwiazdy tureckiej muzyki rozrywkowej.

  TRANSPORT I KOMUNIKACJA

  W autobusach miejskich IETT (/belediyesi/) obowiązują bilety (/otobüs/ /bileti/), które można kupić w specjalnych kioskach na dworcach autobusowych i przystankach. Na tych samych trasach kursują autobusy prywatne (/halk otobüsü)/, w których można płacić gotówką. Warto korzystać z dolmuszów (prywatnych busów), zwykle szybszych, wygodniejszych i niewiele droższych od autobusów. Zatrzymują się w pobliżu placów, dworców
  lub skrzyżowań. Taksówki posiadają taksometry, a kierowcy mają obowiązek je włączać. Jazda taksówką w dzień - ok. 1,50 zł za kilometr. W Stambule działa metro. W centrum miasta jeżdżą zarówno nowoczesne, jak i wspaniałe, zabytkowe tramwaje stanowiące atrakcję turystyczną. Publiczny transport wodny zapewniają /feribot/ (prom) i /deniz//otobüsü/ (autobus wodny, katamaran), które pływają wzdłuż i wszerz cieśniny Bosfor.

  STAMBUŁ

  Kosmopolityczne miasto położone pomiędzy Morzem Czarnym a Egejskim stanowi metropolię Turcji, największą aglomerację w Europie i jedno z największych miast świata. Stambuł jest jedynym miastem na świecie leżącym na dwóch kontynentach. Dzięki położeniu i przebogatej historii tworzy niepowtarzalną mieszankę kultur. W swojej historii był stolicą trzech wielkich cywilizacji: Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego, Bizancjum i Imperium Osmańskiego. Współczesny Istambuł to wielka metropolia łącząca kontynenty, kultury oraz religie, gdzie wielowiekowa spuścizna miesza się z nowoczesnością. Większość bezcennych zabytków zlokalizowana jest w starej części miasta, znajdującej się po europejskiej stronie dzielącej miasto cieśniny Bosfor. Najważniejsze z nich to: bizantyjski kościół Hagia Sofi a z VI w., przebudowany w czasach tureckich na meczet, Błękitny Meczet z XVII w., starożytny Hipodrom, Pałac Topkapi, Meczet Sulejmana oraz podziemne cysterny. Warto również wybrać się na słynny Wielki Bazar oraz do Muzeum Archeologicznego. Przejeżdżając przez Bosfor jednym z imponujących mostów można po azjatyckiej stronie zwiedzić Twierdzę Anadolu, Pałac Beylerbeyi lub meczet Cinili. Stambuł to miasto kontrastów, gdzie nowoczesne wieżowce i centra handlowe sąsiadują z drewnianymi domami,
  zabytkowymi pałacami i meczetami.

  WAŻNE INFORMACJE

  Obywateli polskich obowiązuje wiza płatna i otrzymywana na lotnisku w miejscu wakacyjnym, w wysokości 10 EUR. Rytm życia wyznacza religia, która nakazuje muzułmanom o określonych godzinach modlić się gdziekolwiek
  się znajdują. Turcy są niezwykle wrażliwi na obce zwyczaje, radzimy powstrzymać się od publicznego okazywania uczuć, uszanować miejsca religijne poprzez właściwy strój oraz wykazać szczególny dystans wobec
  Turczynek.

  WIZY

  Przy wjeździe do Turcji jest wymagana wiza możliwa do zakupu na lotnisku w cenie 30 USD lub 25 EUR od osoby.  Dotychczasowa cena tj. 20 USD lub 15 EUR od osoby  będzie stosowana wyłącznie w przypadku ubiegania się o wizę za pośrednictwem systemu E-visa (https://www.evisa.gov.tr) - płatność tylko kartą kredytową. Wiza wydawana jest na okres 180 dni i jest wizą wielokrotnego przekraczania granicy. Łączny czas pobytu w Turcji w trakcie jednej wizyty nie może przekraczać 90 dni. Paszport  musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty końca ważności wizy. Istnieje możliwość wykupienia e-wizy za pośrednictwem biura Ecco Holiday w cenie 110 PLN brutto / osobę.

  Aktualne promocje ET Szybki kontakt