15 lat Ecco Holiday
Nasze biura infolinia 804 289 220 Całkowity koszt połączenia
wg stawki operatora

Ecco Travel - najlepsza strona egzotyki

  Dokąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyjazd od:
  Wyjazd do:
  Ilość dni:
  Cena:
  od
  do
   
  Hotel/Program:
  Skąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyżywienie:
  Kategoria od:
  * * * * *
   
   

  Wyszukaj parking przy lotnisku i zyskaj spokój na wakacjach

  Ładuję promocje...

  Uzbekistan

  Taszkent

  Średnia temperatura powietrza (°C)

  I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
  2 3 8 15 20 25 27 25 20 13 9 4

   

   

  Program Cena  
  Wyżywienie: Sniadania
  Skąd: Warszawa
  Impreza prowadzona jest w języku polskim
  od 5999 zł
  9 dni / 7 nocy
  Terminy/Ceny Szczegóły Dodaj do schowka

   

  KLIMAT:
  Uzbekistan położony jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego, na terenach górskich zaznacza się wyraźnie piętrowość klimatyczno – roślinna. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 14,7°C. Średnia temperatura powietrza latem waha się od 26°C na północy do 32°C na pustyniach na południu i zachodzie kraju. W styczniu temperatury przybierają odpowiednio wartości -10 i 3°C. Średni roczny opad kształtuje się na poziomie 34,9 mm, natomiast roczna suma opadów atmosferycznych wynosi od 100 mm na pustyniach do 1000 mm na obszarach górskich. Większość opadów notowana jest zimą i początkiem wiosny.

  WALUTA:
  Miejscową walutą jest sum (UZS), 100 UZS = 22 grosze,  1 PLN = 443.8 UZS Aktualnie w obiegu płatniczym są następujące nominały banknotów: 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 sumów. Słowo „sum” oznacza w języku uzbeckim (jak i w wielu innych językach tureckich Azji Środkowej) „czysty”. Wymiana waluty poza bankami i kantorami jest nielegalna. Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych (poza największymi hotelami) i czeków podróżnych.

  PRZYKŁADOWE CENY:
  Woda mineralna gazowana 1,5 l: 400 UZS; woda mineralna 0,5 l: 100 UZS; samsa (uzbeckie pieczone pierożki): 250 UZS; manty (pierogi): 75 UZS; pieróg: 50 UZS; lody 1l: 2 UZS; papier toaletowy: 124 UZS; herbata w pociągu: 100 UZS; przejazd metrem: 150 UZS; autobus Taszkient – Samarkanda: 2500 UZS; pociąg Samarkanda – Taszkient: 3000 UZS.

  RÓŻNICE CZASOWE:
  Po przyjeździe do Uzbekistanu należy przesunąć wskazówki o trzy godziny do przodu względem czasu polskiego.

  CZAS LOTU:
  Lot z Warszawy do Taszkentu - ok. 7 godz. Warszawa - port europejski ok. 2 h, port europejski - Taszkent ok. 5 h.

  TRANSPORT:
  Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Na terenie Uzbekistanu obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa oraz zakaz używania telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Odradzamy podróżowanie samochodem po zmroku z uwagi na liczne nieoświetlone przeszkody (dziury w drodze, zwierzęta, samochody). Wysokość mandatów jest na ogół umowna. Stan dróg jest nie najlepszy, zwłaszcza wiosną i jesienią. Władze ograniczyły ruch osobowy na terenach i w strefach chronionych, w rejonach graniczących z Afganistanem oraz w enklawach uzbeckich w Kirgistanie. Przy zakupie biletów kolejowych wymagane jest przedstawienie dokumentu tożsamości (paszportu). Pomiędzy większymi miastami w kraju kursują autobusy, pociągi i samoloty. Państwowy transport miejski jest niewystarczający, popularne są tzw. marszrutki oraz zwykłe taksówki (stosunkowo tanie – 0,3 USD za kilometr). Powszechne jest wykorzystywanie samochodów prywatnych jako taksówek – jednak i w jednych, i w drugich cenę za przejazd należy ustalić z góry.

  ELEKTRYCZNOŚĆ:
  Napięcie elektryczne w gniazdkach: 220V / 50 Hz.

  WIZY:
  Obywatele Polski objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w Wydziale Konsularnym Ambasady Uzbekistanu w Warszawie na podstawie zaproszenia od osoby prawnej akredytowanej w Uzbekistanie lub od obywatela Uzbekistanu. Wizę otrzymują także posiadacze vouchera uzbeckiego biura turystycznego. Okres oczekiwania na wizę wynosi ok. dwóch tygodni. Na miejscu istnieje możliwość przedłużenia wizy. Należy mieć na uwadze, że przedłużenie pobytu poza liczbę dni określonych w wizie grozi wysoką karą pieniężną nakładaną przez straż graniczną, a nawet wszczęciem postępowania sądowego. Nie ma wymogu okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Wywóz waluty jest dopuszczalny w wysokości do kwoty zadeklarowanej w deklaracji wwozowej.

  WARTO WIEDZIEĆ:
  Uzbekistan jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Pewne zagrożenie stanowią kradzieże kieszonkowe (głównie na bazarach, dworcach itd.).
  Urzędy pracują z reguły od 9.00 do 18.00 z przerwą na obiad (13.00–14.00); wiele urzędów pracuje również w soboty. Sklepy otwarte są w tych samych godzinach, niektóre spożywcze pracują od 7.00 do 21.00.
  Sieć telefoniczna wewnątrz kraju jest w miarę dobra, często występują jednak problemy z roamingiem polskich sieci komórkowych. W miastach można znaleźć wiele kawiarenek internetowych, które podlegają jednak monitorowaniu przez providerów.
  Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe związane z aklimatyzacją. Koszt wizyty u lekarza wynosi od 40 PLN, doba w szpitalu – ok. 200 PLN. Ryzyko zarażenia żółtaczką wszczepienną jest jednak duże. Warunki sanitarne są złe, odradza się spożywanie posiłków na targowiskach i w barach (tzw. czajchany). Z uwagi na zagrożenie żółtaczką i innymi chorobami przewodu pokarmowego produkty przeznaczone do spożycia na surowo powinny być dokładnie myte pod bieżącą wodą. Należy unikać miejscowych lodów i produkcji cukierniczej (kremy). Przy zakupie żywności należy zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia; nie zaleca się kupowania miejscowej wódki (niebezpieczeństwo zatrucia alkoholem metylowym). Woda w kranach jest zdatna do picia po przegotowaniu.

  PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE:
  Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce
  ul. Kraski 21, 02-804 Warszawa
  tel. (0-22) 894 62 30; fax (0-22) 894 62 31
  e-mail: info@uzbekistan.pl
  www.uzbekistan.pl

  Ambasada RP w Taszkencie
  ul. Firdavsiy 66, Yunusabadskiy Rayon
  100084 Tashkent, Uzbekistan
  tel.: (00-998 71) 120 86 50
  fax (+998 71) 120-86-51
  e-mail: ambasada@bcc.com.uz
  www.taszkent.polemb.net

  Aktualne promocje ET Szybki kontakt