15 lat Ecco Holiday
Nasze biura infolinia 804 289 220 Całkowity koszt połączenia
wg stawki operatora

Ecco Travel - najlepsza strona egzotyki

  Dokąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyjazd od:
  Wyjazd do:
  Ilość dni:
  Cena:
  od
  do
   
  Hotel/Program:
  Skąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyżywienie:
  Kategoria od:
  * * * * *
   
   

  Wyszukaj parking przy lotnisku i zyskaj spokój na wakacjach

  Ładuję promocje...

  Węgry

  Budapeszt

  Średnia temperatura powietrza (°C)

  I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
  -1 1 6 10 15 18 20 20 16 10 4 1

   

   

  Szanowni Państwo!

  Chwilowo nie mamy dostępnych ofert na ten kierunek. Jeśli chcieliby Państwo otrzymać powiadomienie, kiedy oferta będzie znowu dostępna to bardzo prosimy o przesłanie wiadomości na adres:

  sale@eccoholiday.com

  lub kontakt z naszą infolinią:

  61 67 85 300

  Zachęcamy także do zapisania się do naszego newslettera – dzięki niemu będą mogli Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych ofertach i promocjach

  Zapisz się do newslettera

   

  Budapeszt jako kierunek wakacyjny Ecco Travel obsługiwany jest za pośrednictwem liniowych połączeń lotniczych i nie posiada opieki rezydenta Ecco Travel.

  WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

  Obowiązująca waluta: forint (Ft)
  Monety: 5, 10, 20, 50, 100 Ft
  Banknoty: 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000 Ft
  1 forint węgierski = 0,016 PLN (wg kursu NBP z dnia 26.05.2009)
  Orientacyjne ceny: chleb pszenny (1 kg): 130 Ft, bułka: 13 Ft, mleko (1 l):120 Ft, jabłka (1 kg): 160 Ft, pomarańcze (1 kg): 250 Ft, winogrona (1 kg):150-200 Ft, wino (0,7 l): od 350 Ft, lody w restauracji: 300-500 Ft, kawa w restauracji: 220-500 Ft, danie główne w restauracji: 800-1600 Ft, pizza: 700-1300 Ft, piwo w restauracji: 250-400 Ft, lampka wina: 200-400 Ft.

  KLIMAT/KIEDY JECHAĆ

  Podróż do Budapesztu polecamy szczególnie w sezonie letnim - od maja do końca września. Jeszcze we wrześniu w dzień jest bardzo ciepło i słonecznie, lecz noce bywają już chłodniejsze. Ciepłe wieczory sprzyjają zasmakowaniu atmosfery nocnego życia miasta. Umiarkowany klimat sprawia, że lata są gorące, a zimy łagodne z temperaturami oscylującymi wokół 0oC.

  JĘZYK

  Językiem urzędowym jest węgierski. Stosunkowo niewielu Węgrów zna język angielski czy niemiecki. Najlepiej próbować porozumieć się z osobami młodymi.

  CZAS

  Brak różnic czasowych między Polską a Budapesztem.

  KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI

  Charakterystyczne dla węgierskiej kuchni są potrawy doprawiane mieloną papryką, z użyciem warzyw takich jak: cebula, pomidory, czerwona i zielona papryka. Najsłynniejszą potrawą jest gulasz węgierski, a także paprykarz z kurczaka z kluseczkami oraz gołąbki. Spośród zup specjalnością węgierską jest zupa rybna i rosół Ujhazy. Słynne są kluski z twarogiem, węgierskie salami i lokalne rodzaje kiełbasy, strudla nadziewana wiśniami, twarogiem, makiem, ciastko somlońskie (Somlói galuska). Węgry słyną z wielu rodzajów wyśmienitych win, do najbardziej znanych należą różne odmiany Tokaju oraz czerwone Egri Bikaver i Egri Burgundi, a także wina białe Badacsony i Reling. Tradycyjnym alkoholem jest owocowa wódka zwana palinką, występująca w różnych smakach zależnie od regionu.

  PAMIĄTKI

  Do najczęściej kupowanych pamiątek należą przede wszystkim koszulki, czapeczki, tradycyjna ceramika, kryształy (zazwyczaj z logo Budapesztu lub Węgier), obrusy i bieżniki o ludowych wzorach, wyroby ze skóry i szkła, porcelanowe lalki w strojach ludowych oraz węgierskie wina i przyprawy. Należy pamiętać, że ceny w drewnianych sklepikach w śródmieściu potrafią być znacznie zawyżone w stosunku do cen w centrach handlowych, w których zaopatrują się mieszkańcy miasta.

  TRANSPORT I KOMUNIKACJA

  Budapeszt posiada wspaniale rozwiniętą sieć miejskiej komunikacji publicznej. Tutejsze metro jest najstarszym w Europie kontynentalnej i powstało w latach 90-tych XIX wieku. Autobusy, tramwaje i trolejbusy kursują codziennie w godz. 4.30 - 23.00. W nocy kursują tylko autobusy oznaczone literą E co 10 - 60 minut. Metro kursuje w godz. 4.30 - 23.30 w dni powszednie co 3 - 6 min., w weekendy co 5 - 8 min., rano do godz. 6.30 i po godz. 20 rzadziej.
  W mieście działają trzy linie metra: M1 (linia żółta), M2 (czerwona linia), M3 (niebieska linia) o łącznej długości prawie 40 km. Pociąg podmiejski HEV kursuje z centrum miasta na wyspę Csepel, znajdującą się na południu stolicy i do pobliskich miasteczek: Szentendre, Gödöllo, Rackeve. W Budapeszcie pomiędzy południowym i północnym odcinkiem Dunaju, od maja do września kursują promy pomiędzy Boraros ter i Pünkösdfürdo.

  BUDAPESZT

  Stolica Węgier to jedna z najważniejszych metropolii Europy Środkowej. Miasto stanowi ważny ośrodek kulturalny i naukowy oraz popularne miejsce turystyczne i uzdrowiskowe z rozbudowanym kompleksem balneologicznym. Budapeszt uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Do XIX wieku stanowił osobne miasta: Budę na prawym brzegu Dunaju oraz Peszt - na lewym. W 1767 roku Buda i Peszt zostały połączone pierwszym stałym mostem, a w 1872 roku utworzyły jedno miasto. Na miejscu starej Budy w starożytności istniało rzymskie Aquincum. Od 1242 roku Buda pełniła funkcję stolicy Węgier, a od 1350 r. była stałą rezydencją królów. W późniejszym czasie oba miasta znalazły się pod władzą turecką, by w XVII wieku przejść w posiadanie Habsburgów.

  Do najbardziej znanych zabytków należy zaliczyć:

  Parlament (Orszaghaz) - okazały gmach jest najbardziej charakterystycznym budynkiem Budapesztu. Architektonicznie podobny jest do parlamentu w Londynie, z tym że jest większy - rozciąga się na długości 270 metrów wzdłuż brzegu Dunaju.

  Zamek Królewski (Vár) - obok parlamentu, stanowi najbardziej reprezentatywną budowlą stolicy Węgier. We wnętrzach ogromnego kompleksu pałacowego znajdują się liczne muzea, w tym historyczne Budapesti Történeti Múzeum.

  Plac Bohaterów (Hösök tere) - nazywany również Placem Tysiąclecia lub Placem Millenijnym, to jeden z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie. Po obu stronach placu znajdują się okazałe budynki Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałacu Ekspozycji. Plac przez cały okres swojego istnienia był miejscem wielu demonstracji politycznych. Najważniejszym obiektem na placu jest Pomnik Tysiąclecia (Millenniumi emlékmű), którego budowę rozpoczęto 1896 z okazji hucznie obchodzonego 1000-lecia państwa węgierskiego. Kolumnę z archaniołem Gabrielem otacza półkolista kolumnada, podzielona na dwie części, przedstawiająca ważne postacie z węgierskiej historii.

  Wzgórze Gellérta (Gellért Hegy) - wzgórze o wysokości 130 metrów, znajdujące się na zachód od Wzgórza Zamkowego. Nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który wg tradycji tutaj został stracony przez pogan. Na wzgórzu znajduje się potężna austriacka cytadela i monumentalny Pomnik Wolności (Szabadság-szobor).

  Bazylika św. Stefana (Szent István Bazilika) - w jednej z kaplic znajduje się zmumifikowana ręka świętego Stefana - najcenniejsza relikwia Węgier. Z wieży bazyliki roztacza się wspaniała panorama miasta.

  Baszta Rybacka (Halászbástya) - jeden z najbardziej znanych zabytków budapeszteńskich. Znajduje się w I dzielnicy w okolicach zamku. Zbudowana w miejscu dawnych murów zamkowych. Swą nazwę zawdzięcza średniowiecznemu cechowi rybaków, który bronił tej części murów. Z wież i tarasów Baszty Rybackiej rozciąga się widok na Dunaj, Wyspę Małgorzaty, stronę peszteńską oraz Górę Gellerta.

  Most Łańcuchowy (Lánchíd) - stanowił pierwsze stałe połączenie między Budą i Pesztem. Most został oddany do użytku w 1849 roku, Niemal sto lat później został zniszczony przez Niemców w czasie odwrotu przed nacierającą Armią Czerwoną. Szczególnie atrakcyjnie most wygląda w nocy, gdy jego ciekawa bryła jest podświetlona.

  Aktualne promocje ET Szybki kontakt