Argentyna

Argentyna- oficjalna nazwa: Republika Argentyńska jest drugim co do wielkości krajem Ameryki Południowej i ósmym krajem na świecie pod względem zajmowanej powierzchni. Argentyna to ojczyzna tanga i oczywiście piłki nożnej. Słynie także z wina, wszechobecnej yerba mate , najwspanialszej wołowiny  oraz przemierzających pampasy gauczów. Argentyna zachwyca swoim bogactwem i różnorodnością, spotykają się tu tropikalne lasy i lodowe pustynie.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Miejscową walutą jest peso(ARS) i dzieli się na 100 centavos. Symbol: $ (używane też Arg$).Kurs peso argentyńskiego do walut wymienialnych jest zmienny i podawany na bieżąco przez argentyńskie banki i kantory. Dolary amerykańskie są często przyjmowane jako środek płatniczy. Wymiany na walutę narodową dokonuje się w bankach oraz autoryzowanych kantorach (w dni robocze w godz. od 10:00 do 15:00). Należy unikać wymiany u przypadkowych osób ze względu na ryzyko otrzymania fałszywych pieniędzy. Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, Diners Club i MasterCard (przy płaceniu kartami kredytowymi należy okazać ważny paszport).

  • typowy posiłek typu fast food kosztuje: 14 PLN (350 ARS)
  • kawa cappuccino 4.10 PLN (101 ARS)
  • kawa espresso 2.90 PLN (71 ARS)
  • posiłek w taniej restauracji 14 PLN (350 ARS)
  • Coca-Cola/Pepsi (butelka 0.33 litra) 2.50 PLN (61 ARS)
  • woda (0,33l butelka)2.00 PLN (49 ARS).

Trzeba pamiętać, że w Buenos Aires ceny są dużo wyższe niż w pozostałych miejscowościach.

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ

Argentyna zajmuje ogromny obszar, w związku z czym klimat jest dość zróżnicowany. Na północy kraju występuje klimat zwrotnikowy gorący i podzwrotnikowy, w środkowej części panuje klimat umiarkowany ciepły, natomiast na południu umiarkowany chłodny. Należy pamiętać, że Argentyna leży na półkuli południowej, pory roku występują więc odwrotnie niż w Polsce. Najcieplejszymi miesiącami są grudzień i styczeń. W Buenos Aires od listopada do lutego bywa bardzo gorąco, temperatura waha się między 27 a 35 st. C, a wilgotność latem sięga 70%. Zimą temperatura wynosi ok. 11 st. C, zaś wiosną i jesienią ok.17 st. C.

JĘZYK

Językiem urzędowym jest język hiszpański jednak stosowane tu formy gramatyczne różnią się od wersji j. hiszpańskiego obowiązującej w Hiszpanii. Znajomość języka angielskiego nie jest powszechna.

CZAS

Czas w Argentynie różni się o – 5 godzin w stosunku do letniego czasu polskiego oraz – 4 godziny w okresie zimowym w Polsce.

 ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie elektryczne w gniazdkach: 220V / 50 Hz. Wtyczki są takie jak w Polsce lub potrójne płaskie – adaptery można kupić w większości sklepów lub wypożyczyć w recepcjach hotelowych.

KUCHNIA:

Argentyna jest niewątpliwie najbardziej europejska ze wszystkich latynoskich krajów widać to także w kuchni, jednak w każdym z tych dań ukryta jest argentyńska nutka, która sprawia, że potrawy te smakują inaczej. Podstawą kuchni argentyńskiej jest grillowane mięso, najpopularniejsze dania to Asado pikantna pieczeń z rożna, CHURRASCO i BIFE (steki wołowe) – również z grilla, empanadas – nadziewane, pieczone w cienkim cieście pierożki. Ze względu na położenie kraju popularne są także owoce morza. Słodkim przysmakiem Argentyńczyków jest dulce de leche – długo gotowane mleko z dodatkiem sporej ilości cukru, przypomina karmel. Tradycyjnym napojem jest yerba mate. Argentyna słynie również z dobrej jakości win, cenionych przez koneserów z całego świata.

PAMIATKI:

Warto zaopatrzyć się w oryginalne zestawy do parzenia wszechobecnej yerba mate- napar z ostrokrzewu paragwajskiego. Popularne są wyroby skórzane, wełniane poncza a także swetry. Cenione na całym świecie wina z Argentyny stanowią często przywożoną pamiątkę.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Drogi w Argentynie rozchodzą się gwieździście z Buenos Aires. Transport autobusowy po kraju jest komfortowy, ale dość drogi. Ze względu na duże odległości dzielące większe miasta warto skorzystać z przelotów wewnętrznych, których jest spory wybór, a są niewiele droższe od przejazdu autobusem. W kraju jest wiele międzynarodowych portów lotniczych, m.in: Buenos Aires, Ushuaia, Córdoba, Mendoza, Iguazu. W samym Buenos Aires jest wiele linii autobusowych i można nimi dojechać do dowolnego punktu w mieście. Poza tym można również skorzystać z metra – kursuje często, jest wygodne i szybkie. Przy korzystaniu z taksówek trzeba dopilnować, aby kierowca włączył taksometr.

CIEKAWOSTKI

W Argentynie, oprócz piłki nożnej, popularne jest pato – połączenie koszykówki i polo. W czasie meczu dwie czteroosobowe drużyny poruszają się po boisku konno, starając się trafić piłką do kosza.  Jedną z największych atrakcji Argentyny jest wodospad w Parku Narodowym Iguazu. Składa się on z 270 kaskad a jego szerokość wynosi około 2500 m. Argentyna jest jednym z największych producentów wina na świecie. W drugiej połowie sierpnia Buenos Aires zamienia się w stolicę tanga odbywają się wtedy Mistrzostwa Świata w tangu argentyńskim.Dzisiaj
3
Bezchmurnie
Jutro
19
Bezchmurnie
Pojutrze
15
Pochmurno z przejaśnieniami
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
302827232016161820222730
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
201817141177810131619