Armenia

Klasztor Tatew na wzgórzu - Ecco Travel
Mięsne przekąski na trasie zwiedzania. Na zdjęciu szaszłyki.
Suszone owoce na targu w Armenii

Armenia to mały kraj położony między Europą a Azją, który stanowi ciekawą mieszankę kultur Europy i Bliskiego Wschodu. To piękna kraina, która zachwyca górskimi krajobrazami oraz zabytkami. Słynie głównie z wielu pięknie położonych monastyrów, a gościnność mieszkańców oraz ich kuchnia przekraczają najśmielsze oczekiwania.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

W Armenii obowiązuje dram, który oznaczany jest skrótem AMD,
1 PLN = 137.06 AMD, 1000 AMD = 7.29 PLN (wg kursu NBP z marca 2021).

Do Armenii można zabrać dolary amerykańskie (tylko takie, które zostały wydane od 2006 roku włącznie, bez skreśleń i uszkodzeń) lub euro. Wymiany walut można dokonywać w oddziałach banków, jak i w licznych kantorach.

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna „Dżermuk” 1L od 250 AMD,
  • kawa w restauracji od 800 AMD;
  • obiad w restauracji od 1500 AMD;
  • fast food od 750 AMD;
  • piwo w barze (0,5 l) od 750 AMD.

W wielu miejscach można posługiwać się kartami płatniczymi.

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ

Klimat Armenii jest bardzo zróżnicowany i uzależniony jest od wysokości, na jakiej dane atrakcje się znajdują. Najlepsze miesiące na podróże to kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień,  październik. W czasie wyjazdu jesienią lub na wiosnę należy spodziewać się temperatury w okolicach 15-20°C., w lecie zdarzają się upały nierzadko sięgające 35 stopni. Dla odmiany zima potrafi być sroga i mroźna.

JĘZYK

Obowiązuje język ormiański. Używany jest również język rosyjski.

CZAS

Przylatując do Armenii należy przestawić zegarki do przodu o 2 godziny w okresie letnim i o 3 godziny w okresie zimowym względem czasu polskiego.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

W Armenii powszechnie stosowane są gniazdka europejskie typu C (wtyczka bez uziemienia z dwoma okrągłymi bolcami) oraz typu F (wtyczka z dwoma okrągłymi bolcami i uziemieniem w postaci dwóch metalowych klipów po bokach). Napięcie elektryczne wynosi: 220V / 50 Hz.

KUCHNIA:

Mieszkańcy Armenii są wyjątkowo gościnni, nic wiec dziwnego, że słyną jako osoby o wielkich sercach! Chętnie zapraszają w gościnę i częstują swoimi najlepszymi daniami oraz lokalnym winem. Charakterystycznym elementem kuchni ormiańskiej jest połączenie różnych gatunków mięsa z sałatkami ze świeżych ziół i warzyw, a tradycyjnym pieczywem cienki chleb lawasz. Na deser warto skosztować m.in. baklawy oraz granaty – owoce, które są symbolem Armenii.

PAMIATKI:

Armenia słynie z rękodzieła, czapek, obrusów. Bardzo popularne są również lokalne dżemy z całych orzechów, orzechy w miodzie, a także basturma (surowa wołowa polędwica suszona w ziołach).  Doskonałym prezentem będzie też prawdziwy ormiański koniak oraz wino z granatów.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

W Armenii honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje ruch prawostronny.

Zaleca się podróżować do Armenii drogą lotniczą. Podróżujący samochodem mają możliwość przekroczenia granicy Armenii, wjeżdżając z terytorium Iranu lub Gruzji.  Granice z Turcją i Azerbejdżanem pozostają zamknięte i są kontrolowane przez wojsko i służby graniczne. Zaleca się nie podróżować w okolicach granicy z Azerbejdżanem, gdyż zdarzają się tam incydenty zbrojne. Połączenia kolejowe między poszczególnymi miastami Armenii są słabo rozwinięte, ale niedogodności te rekompensują tanie międzymiastowe połączenia mikrobusami (tzw. marszrutkami) oferowane przez prywatnych przewoźników. Jest to najpopularniejszy w Armenii środek transportu. Dostępne jest również korzystanie z taksówek (przejazd nocą z lotniska do centrum miasta – ok. 4000-5000 AMD;  konieczne należy się targować). Drogi główne utrzymane są w dobrym stanie, zaś lokalne mogą charakteryzować się słabym stanem technicznym lub brakiem oznakowania. Przejazd często zajmuje 2-3 razy więcej czasu niż  przejazd podobnego odcinka w Polsce.

W Erywaniu występuje jedna linia metra o długości 13,4 km (100 AMD/przejazd)Dzisiaj
8
Słabe opady deszczu
Jutro
13
Słabe opady deszczu
Pojutrze
14
Słabe opady deszczu
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
671228232731262620167
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
-2-127121619191594-1