Aruba

Karaiby

Plaża na Arubie z białym piaskiem i turkusową wodą
Motyl w kolorach brązu i bieli rozłożony na liściu
Deptak w Arubie z palmami

To niewielka wyspa wulkaniczna należąca do archipelagu Małych Antyli na Morzu Karaibskim. Aruba to białe, piaszczyste i szerokie plaże oraz krystalicznie czysta woda, a także wspaniałe zabytki z czasów kolonialnych i gościnni mieszkańcy. Nazywana jest wyspą szczęścia i aloesu. Największą atrakcją Aruby są flamingi, które można zobaczyć w ich naturalnym środowisku. To całoroczny wakacyjny raj na Karaibach.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

FLORIAN ARUBAŃSKI (AWG), 1 AWG = 2,0622 PLN (wg kursu NBP z czerwca 2021).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (0,33 l) od 1,5 EUR,
  • kawa w restauracji od 2,5 EUR,
  • piwo w barze od2,7 EUR,
  • obiad w restauracji od 25 EUR,
  • fast food od 2,10 EUR.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ:

Wyspa leży w strefie klimatu równikowego i charakteryzuje się niewielką ilością opadów. Roczna suma opadów nie przekracza 500 mm. Aruba jest destynacją całoroczną. Średnie temperatury miesięczne oscylują w granicach około 30 stopni.

JĘZYK:

Obowiązuje język niderlandzki. Używa się również lokalnego języka kreolskiego zwanego też papiamento oraz języka hiszpańskiego i angielskiego.

CZAS:

Po przybyciu na Arubę należy przestawić zegarki o 6 godzin do tyłu względem czasu polskiego.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

127 V, 50 Hz. Wtyczki elektryczne typu: A,B,F.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Na wyspie można rozkoszować się smakiem egzotycznych, karaibskich potraw, lecz nie brakuje miejsc serwujących dania kuchni z całego świata. Najbardziej popularnym daniem na Arubie jest Keshi Yena (pieczony faszerowany ser serwowany z gulaszem wołowym lub drobiowym), a także Pisca den foil (ryba pieczona w folii z warzywami). Wszystkie potrawy są bogate w różnorodne przyprawy. Na wybrzeżach wyspy uprawia się agawę, sorgo oraz orzeszki ziemnie.

PAMIĄTKI:

Aruba słynie z rękodzieła. Bardzo popularne są wyroby z drewna m.in. drewniane figurki, bębenki, szkatułki, lampki oraz biżuteria. Warto nabyć również wyroby z aloesu. Doskonałym prezentem może być Balashi – oryginalne arubańskie piwo.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Aruba Letni Festiwal Muzyczny – coroczny, dwudniowy festiwal. Odbywa się pod koniec czerwca i przyciąga turystów z całego świata.

TRANSPORT:

Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Osoba prowadząca samochód musi mieć powyżej 21 lat. Obowiązuje ruch prawostronny. Wyspa ma dobrze rozwiniętą sieć połączeń autobusowych, które kursują między większymi miejscowościami. Można również skorzystać z taksówek, pamiętać należy jedynie o ustaleniu ceny przed rozpoczęciem jazdy. Ponadto na Arubie działa sieć międzynarodowych i lokalnych wypożyczalni samochodów, dzięki którym najłatwiej można poznać uroki wyspy.Dzisiaj
29
Zachmurzenie małe
Jutro
26
Bezchmurnie
Pojutrze
26
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
293031313232323332313030
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
242425262627262726262524