Birma

Buddyjska świątynie ze strzelistymi wieżami. Widoczne kilka budynków z jedną wieżą główną, największą i kilkoma małymi. W lewej krawędzi zdjęcia mieszkańcy przeprawiający się łodzią po jeziorze.
Mieszkanka Birmy w kapeluszu. Cała twarz, uszy i szyja są muśnięte złotą farbą.
Kobieta idzie drewnianym pomostem w stronę hotyzontu. Pomost jest otoczony drewnianymi palami. Kobieta jest ubrana w długą czarną spódnicę z kolorowym haftem u spodu i białą bluzkę z długim rękawem. Trzyma czerwoną parasolkę. W tle widać drewniane zadaszenie.

Birma jest drugim co do wielkości krajem w rejonie Azji południowo-wschodniej i jednocześnie najbardziej buddyjskim miejscem na Ziemi. Ogromna ilość pięknych świątyń i niezwykłych pagód stanowi centrum życia społecznego, a Królestwo Paganu wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednak to co najważniejsze w tym kraju to Ludzie, życzliwi i bardzo serdeczni dla wszystkich odwiedzających ten kraj.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

KYAT, 100 MMK = ok. 0,2726 PLN (wg kursu NBP z marca 2021).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (1 l) ok. 300 MMK
  • kawa / herbata – ok. 100 MMK, a przy zamówieniu z posiłkiem zazwyczaj gratis
  • piwo w barze / restauracji 1500 – 2000 MMK
  • obiad w restauracji ok. 1500 – 5000 MMK
  • fast food – ok. 1000 MMK

W sklepach, na targu lub w barach płatności głównie mają miejsce gotówką. Jeśli wymieniamy na lokalną walutę USD, banknoty powinny być nie starsze jak po 2000 roku i w bardzo dobrym stanie, bez najmniejszego zagniecenia czy popisania.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ:

Birma leży w strefie dwóch klimatów. W północnej części dominuje klimat podzwrotnikowy monsunowy ze średnią temperaturą roczną 25 ºC. Wybrzeże Andamańskie i zachodnie stoki Gór Arakańskich leżą w strefie klimatu monsunowego, gdzie pora sucha trwa od listopada do kwietnia, a pora deszczowa od maja do października. Średnie temperatury w porze suchej to 26 ºC.

JĘZYK:

Językiem urzędowym jest birmański, inne języki używane należą do mniejszości narodowych. W większych miejscowościach turystycznych można porozumieć się w języku angielskim.

CZAS:

Birma jest w strefie GMT + 6:30. Brak czasu letniego, to samo przesunięcie ma miejsce w stosunku do UTC przez cały rok.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie wynosi 230V, częstotliwość 50Hz. W hotelach zazwyczaj jedno gniazdko w pokoju jest typu europejskiego, jednak warto posiadać przejściówkę. W Birmie elektryfikacja jest bardzo słabo rozwinięta dlatego często mają miejsce wyłączenia prądu, szczególnie w godzinach nocnych.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI:

Charakterystyczne dla kuchni birmańskiej są zioła i przyprawy, zwłaszcza curry. Bardzo popularne są różnego rodzaju sałatki z kiszonych liści herbaty lub liści tamaryndowca z dodatkiem orzeszków ziemnych, z pomidorów lub nawet z cytryny. Ponadto klasyczna zupa rybna z makaronem ryżowym, a także makarony oraz ryż gotowany i smażony. Warto również spróbować mięsnych lub wegetariańskich pierogów.

PAMIĄTKI:

Ciekawą pamiątką będzie longyi – tradycyjny strój birmański, przewiązywany węzłem w pasie, noszony na co dzień i od święta przez kobiety i mężczyzn. Ponadto ręcznie wykonane wyroby z bambusa, trawy czy wikliny jak koszyki, misy, pudełka, słomiane kapelusze i torby.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Jednym z ciekawszych wydarzeń są kwietniowe obchody związane z Nowym Rokiem, który obliczany jest wg kalendarza księżycowego. Jest to najbardziej popularny i kolorowy festiwal w ciągu całego roku, który trwa kilka dni.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

W Birmie obowiązuje ruch prawostronny. Jednak zdecydowana większość pojazdów dostosowana jest do ruchu lewostronnego, stąd kierownice po prawej stronie. Między głównymi miastami kursują zawsze przepełnione autobusy. W miastach należy zwracać szczególną uwagę na drogach, gdyż nie przestrzegane są przepisy ruchu drogowego. Zwłaszcza na przejściach dla pieszych, gdzie zielone światło nie powoduje wstrzymania ruchu.Dzisiaj
27
Zachmurzenie duże
Jutro
27
Zachmurzenie duże
Pojutrze
24
Zachmurzenie duże
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
283235373430282930313028