Brazylia

Po lewej stronie błękitna woda. Po prawej piaszczysta plaża i dużo budynków. Budynki ciągną się wzdłuż plaży. W tle szczyty o gładkich stokach porośniętych trawą.
Platforma z tancerkami podczas karnawału. Platforma jest złota. W każdą stronę odchodzą podłużne dekoracje, które wyglądają jak płomienie. Tancerki są ubrane na złoto i czerwono. Wokół tłum ludzi.
Lampart leży na grubej gałęzi wysoko na drzewie. Jest odwrócony w lewo i patrzy przed siebie. Wokół inne gałęzie i liście.

Brazylia to jeden z najbardziej egzotycznych krajów. Jej doskonałe, równikowe, położenie gwarantuje pełnię słońca niemal przez cały rok. Przyroda przyprawia o zawrót głowy, i nie mamy tu na myśli jedynie dorzecza Amazonki, a fauna nie daje szybko o sobie zapomnieć. Kto nie wierzy niech obejrzy RIO, obie części J Bogata historia, piękne miejsca i dobra kuchnia. Wszystko co dotyczy egzotyki znajdziemy w tym kraju.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Real Brazylijski, 1 BRL = ok. 0,6922 PLN (wg kursu NBP z marca 2021).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (1,5 l) ok. 3 BRL
  • kawa / herbata 4 – 10 BRL
  • piwo w barze / restauracji (0,5 l) ok. 8 BRL
  • obiad w restauracji (3-daniowy) ok. 50 BRL
  • fast food, np. zestaw w McDonald’s – ok. 30 BRL
  • mała butelka coca-coli (0,33 l) ok. 5 BRL

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ:

Brazylia należy do strefy klimatów gorących, większość powierzchni tego okraju leży w klimacie równikowym i podrównikowym, które cechuje bardzo wysoka wilgotność powietrza. Stąd też niemal przez cały rok należy liczyć się z opadami, które w zależności od rejonu i czasu pobytu będą bardziej lub mniej intensywne. Najbardziej polecaną porą na wyjazd są terminy od grudnia do marca, w Brazylii trwa wtedy lato. Ale warto również wziąć pod uwagę miesiące wiosenne od września do listopada oraz jesienne od kwietnia do czerwca. Najlepszą natomiast porą dla regionu Amazonki będą miesiące od czerwca do października.

JĘZYK:

Językiem urzędowym w Brazylii jest język portugalski. Inne języki często używane w kontaktach to hiszpański, włoski i niemiecki.

CZAS:

Brazylia jest w strefie GMT – 3:00 (dla stolicy Brasilia). Brak czasu letniego, to samo przesunięcie w stosunku do UTC przez cały rok.  Brazylia mieści się w czterech strefach czasowych. W zależności od rejonu, do którego przylatujemy zegarki należy przestawić wg obowiązującej tam strefy czasowej.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie elektryczne różni się w zależności od rejonu, w którym przebywamy. W stanach północnych wynosi 110V, a w centralnych i południowych 220V. Niezbędny będzie adapter podróżny, który umożliwi bezpieczne podłączenie sprzętu do sieci.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Brazylijska kuchnia to połączenie sztuki przyrządzania posiłków przez rdzennych mieszkańców, czyli Indian oraz ekspansjonistów z Europy. Swój wkład wnieśli także niewolnicy z Afryki. Stąd też najczęściej spożywanymi składnikami brazylijskiej kuchni są dania zawierające czarną fasolę, ryż, maniok, włoskie makarony, wieprzowinę i wołowinę oraz ryby, np. suszony dorsz i owoce morza. W diecie brazylijskiej bardzo ważne miejsce zajmują również świeże owoce jak banany, ananas czy mango. Potrawą narodową jest feijoada – czyli gulasz z czerwonej fasoli z dodatkiem kilku rodzajów mięsa, zazwyczaj podawany z ryżem oraz sałatką z kapusty i plasterków pomarańczy.

PAMIĄTKI:

Brazylijczycy nie lubią się spieszyć, cenią wygodę i wypoczynek, który nieodłącznie kojarzy się z pięknymi plażami i oceanem. Stąd też najlepszą pamiątką z Brazylii będą oryginalne klapki – japonki w barwach narodowych lub pareo, które można wykorzystać na kilka sposobów. Warto zwrócić uwagę na rękodzieła. Uliczny artysta chętnie wyplecie ze specjalnej trzciny, na miejscu, figurkę lub kapelusz. Godna uwagi jest także biżuteria ręcznie wykonana z różnych materiałów, takich jak złoto, srebro czy drewno.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Bez wątpienia karnawał w Rio de Janeiro to najważniejsza impreza kojarząca się z Brazylią. Zazwyczaj ma miejsce mniej więcej w połowie lutego i trwa kilka dni – termin jest ruchomy, więc trzeba pilnować. Brazylia słynie z zamiłowania do samby i piłki nożnej. Stąd też najwięcej lokalnych wydarzeń związanych jest z konkursami tańca i rozgrywanymi meczami.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Brazylia jest piątym co do wielkości krajem na świecie, dlatego posiada świetnie rozwiniętą wewnętrzną siatkę połączeń lotniczych. Jednak poza samolotem bardzo dobrze działa komunikacja autobusowa – podróż jest komfortowa, sporo miejsca na nogi oraz dobrze działająca klimatyzacja co przy wysokiej temperaturze i czasami kilku godzinach jazdy ma ogromne znaczenie. W niektórych rejonach kraju świetnie działają połączenia promowe, zwłaszcza w dużych zatokach. Natomiast w miastach najpopularniejszym transportem jest taxi – pamiętajmy, że należy się targować i ustalać cenę. Można również wynająć samochód – potrzebne jednak będzie międzynarodowe prawo jazdy oraz paszport i karta kredytowa. W Brazylii działają znane marki najmu jak Avis czy Hertz.Dzisiaj
27
Zachmurzenie umiarkowane
Jutro
33
Słabe opady deszczu
Pojutrze
29
Umiarkowane opady deszczu
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
323230272526262626282832
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
232322211817161718192123