Chile

Widok na miasto. Po prawej stronie dużo budynków i wieżowców. Po lewej stronie mniej budynków, a więcej zieleni. W tle góry z ośnieżonymi szczytami.
Widok na plantację. Zielone pola niskich krzewów ciągną się do podnóża góry. Góra jest niska i ma łagodne zbocza. Rośnie na niej trochę krzewów.
Piwnica z beczkami wina. Piwnica jest niska i długa. Beczki są ustawione wzdłuż ścian po obu stronach pomieszczenia. Na suficie świecą się światła.

Chile jest długie i wąskie z jednej strony Ocean Atlantycki z drugiej śnieżne szczyty Andów, na północy najsuchsza pustynia świata Atacama, na południu zaś jedna z najdzikszych krain Ziemia Ognista kraina ognia i lodu z której już bardzo niedaleko do Antarktydy. Do Chile przynależy około 300 przybrzeżnych wysp, wśród nich najpopularniejsza jest Wsypa Wielkanocna.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Obowiązującą walutą w Chile jest peso chilijskie (Ch$), które dzieli się na 100 centavos. Peso funkcjonuje w obiegu w monetach 1, 5, 10, 50, 100 i 500 pesos, oraz w banknotach o wartości 500, 1000, 2000, 5000, 10000 i 20000 pesos. Najlepiej jest zabrać ze sobą dolary bardzo często można również nimi bezpośrednio płacić. Bankomaty dostępne są także poza oddziałami banków w wielu sklepach a także np. w aptekach (Cruz Verde). Podczas wypłaty z bankomatów pobierana jest prowizja. Karty kredytowe i debetowe oraz czeki są w powszechnym użyciu.

Przykładowe ceny:

  • zestaw obiadowy na targu/w tańszej knajpce – ok. 3000 – 3500 CLP
  • completo (chilijska wersja hot doga) – ok. 1000 – 1500 CLP
  • empanada (dużej wielkości pieróg z pieca z różnymi nadzieniami– 1200-2000 CLP
  • cappuccino w kawiarni – 1500-2000 CLP
  • piwo w barze – 2000-3000 CLP
  • butelka wody (1,5 l) w sklepie – ok. 600-800 CLP
  • puszka coli – ok. 600 CLP

 KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Chile znajduje się w czterech strefach klimatycznych. Klimat zwrotnikowy panuje w północnej części kraju charakteryzuje się dużą suchością i najwyższymi temperaturami w całym Chile. Środkowa część kraju to klimat podzwrotnikowy, który jest nieco zbliżony do klimatu śródziemnomorskiego. Południowe Chile to klimat umiarkowany przechodzący w subpolarny (Ziemia Ognista i część Patagonii).

Do Chile najlepiej jest wybrać się między listopadem a końcem lutego. Nawet w zimnej Patagonii można wtedy trafić na cieplejsze dni. Od czerwca do września (tamtejsza zima) w południowej części kraju  bywa naprawdę chłodno i nie jest to  najprzyjemniejszy moment na podróż.

JĘZYK:

Językiem urzędowym jest hiszpański. Znajomość języka angielskiego nie jest powszechna.

CZAS:

Czas w Chile różni się o – 4 godzin w stosunku do letniego czasu polskiego oraz –3 godziny w okresie zimowym w Polsce.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

W Chile korzysta się z prądu 220 V, 50 Hz. Kontakty wymagają wtyczek z trzema okrągłymi bolcami. W większości hoteli można pożyczyć adapter.

KUCHNIA:

Kuchnia chilijska jest zróżnicowana regionalnie. Na północy kraju króluje kukurydza, ziemniaki i mięsa, co stanowi wpływ kuchni peruwiańskiej i boliwijskiej. Na wybrzeżu popularne są ryby i owoce morza.  Tradycyjne potrawy chilijskie to między innymi humitas (kukurydziana masa zawinięta w liście kukurydzy ), pastel del choclo (zapiekany placek kukurydziany wypełniony kawałkami mięsa), sopaipilla (niewielki placek dyniowy smażony na głębokim oleju), completo (chilijski hot dog (z majonezem i awokado). Najczęściej spotykane słodkości to Alfajores- dwa herbatniki przełożone kremem manjar (słodka pasta z gotowanego mleka i cukru), Berline Chilenos przypominają nasze pączki w środku mają słodkie nadzienie, Cuchuflí rurki wypełnione wykle wypełnione dulce de leche lub manjar. Słynne wina chilijskie to przede wszystkim wina czerwone o silnie wyczuwalnym owocowym aromacie. Innym słynnym trunkiem jest Pisco narodowy alkohol typy brandy. Latem Chilijczycy piją mote słodki napój z brzoskwinią i pszenicą.

PAMIĄTKI:

Warto kupić lokalne rękodzieło takie jak swetry, skarpety, czapki ( z wełny lamy lub alpaki) oraz produkty wykowane kamieni wulkanicznych czy drewna z kaktusa.Dobrym pomysłem na pamiątkę są też produkty spożywcze jak np. typowa chilijska przyprawa – chili merquén czy miejscowy trunek pisco a także wyśmienite wina. Produkty te znaleźć można najczęściej na ferias- targach rzemiosła, które odbywają się w Santiago, Angelmo, Valdivii ,Vina del Mar.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Autostrada panamerykańska jest podstawą transportu drogowego w Chile. Autostrady łączą główne miasta z portami. W związku z tym, iż transport kolejowy jest słabo rozwinięty istnieje wiele linii autobusowych (m.in.  Cruz del Sur, Gama , JAC) które są najczęściej wybieranym środkiem transportu. Chile ma także dobrze rozwiniętą sieć lotnisk krajowych, do najważniejszych zaliczamy  Arturo Merino Benitez w Santiago.Dzisiaj
12
Zachmurzenie duże
Jutro
16
Zachmurzenie duże
Pojutrze
16
Zachmurzenie duże
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
202018161514151515161719
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
13131298767891012
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
171817161414131313141516