Curacao

Karaiby

Curacao, egzotyczna wyspa należąca do archipelagu Małych Antyli na Morzu Karaibskim. Od nazwy wyspy imię wzięły słynne, znane na całym świecie likiery Curacao, wytwarzane ze skórek gorzkich pomarańczy, które rosną na wyspie.  To całoroczny wakacyjny raj na Karaibach, gdzie słońce świeci przez cały rok.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Walutą jest gulden antylski (ANG), 1 ANG = 2,1091 PLN (wg kursu NBP z czerwca 2021).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (0,33 l) od 3 ANG
  • kawa w restauracji od 5,8 ANG
  • piwo w barze od 4,8 ANG
  • obiad w restauracji od 50 ANG
  • fast food od 4,5 ANG

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Na Curacao słońce świeci właściwie przez cały rok, a temperatura nie spada poniżej 20 stopni. Jednak najlepiej wybrać się tu między grudniem a marcem, czyli wtedy, kiedy przypada szczyt sezonu, a pogoda jest najpiękniejsza. Naszemu urlopowi nie zagrażają wtedy żadne deszcze ani huragany. Średnia miesięczna temperatura w styczniu to 20°C, a w lipcu 26-28°C. Średnia roczna suma opadów waha się od 500-800 mm.

JĘZYK:

Obowiązuje język niderlandzki. Używa się również języka hiszpańskiego i angielskiego oraz lokalnego języka kreolskiego zwanego też papiamento.

CZAS:

Po przybyciu na Curacao należy przestawić zegarki o 6 godzin do tyłu względem czasu polskiego.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

127 V, 50Hz. Wtyczki elektryczne typu A,B.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Kuchnia jest bardzo urozmaicona. Można rozkoszować się smakiem egzotycznych, karaibskich potraw, lecz nie brakuje miejsc serwujących dania kuchni z całego świata. Najpopularniejsze są oczywiście wyśmienite dania z owoców morza i ryb, a także potrawy z jagnięciny. Przysmak stanowi kaszanka z koziej krwi. Charakterystyczne i przepyszne są małe, kukurydziane placuszki z serem – „arepitas con queso” oraz smaczna zupa z kaktusa o specyficznym smaku. Na Curacao uprawia się charakterystyczne gorzkie pomarańcze, z których produkuje się znany na całym świecie, wyśmienity likier – Curacao.

PAMIĄTKI:

Bardzo popularne są wyroby z drewna m.in. drewniane figurki, bębenki, szkatułki, lampki oraz biżuteria. Doskonałym prezentem może być ręcznie robiony hamak, a także delikatne tkaniny. Warto nabyć również znany na całym świecie – likier Curacao wytwarzany z rosnących na wyspie gorzkich pomarańczy.

CIEKAWE WYDARZENIA:

North Sea Jazz Festival – największy festiwal muzyczny na Karaibach, na który zjeżdżają się fani jazzowych rytmów z całego świata.

TRANSPORT:

Na Curacao honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Na wyspie obowiązuje ruch prawostronny. Po wyspie i jej stolicy kursują dwa rodzaje autobusów: BUS i Konvoi. Konovoi nie kursują niestety zbyt często, ale łączą główne miejsca Willemstad. BUS zawiera na pokład 8-12 osób (ceny nie podlegają negocjacji), należy również przed wejściem, zapytać się kierowcy, czy przystanek na pewno znajduje się blisko miejsca, które jest naszym celem. Świetnym środkiem transportu może być taksówka, ale cenę należy ustalić z góry.Dzisiaj
27
Pochmurnie
Jutro
27
Słabe opady deszczu
Pojutrze
27
Zachmurzenie umiarkowane
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
292930303130313132313030
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
252526262727272828282726