Filipiny

Po prawej biała łódź. Po lewej olbrzymia skała ze szpiczastym czubkiem. U dołu zdjęcia plaża, dalej woda. W tle ląd.
Po prawej plaża z leżakami, parasolami i palmami. Po lewej woda.
Krajobraz górski. Na zboczach pola uprawne w formie schodków. Nad polami szczyty są gęsto porośnięte.

Republika Filipin to kraina 7 tysięcy wysp, jedyny katolicki kraj pośród buddyjskiej Azji z pięknymi rajskimi plażami, różnorodnością flory i fauny i uśmiechniętymi tubylcami stanowi rajski zakątek świata. A na każdej z wysp czeka kolejna niezapomniana atrakcja. Turkusowa rzeka Hinatuan na wyspie Mindanao, tarasy ryżowe wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO na wyspie Luzon, czekoladowe wzgórza na wyspie Bohol. A wśród nich wyspa Palawan, która jest czterokrotnym zwycięzcą na najlepszą wyspę świata!WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Walutą obowiązującą na Filipinach jest peso filipińskie (PHP), dzieli się na 100 centavos. Przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w gotówkę gdyż płatności kartami przyjmowane są głównie w większych miastach. Bankomatów jest niewiele i pobierają opłatę 200 PHP za każdy pobór gotówki. Najlepiej jest wymieniać gotówkę w kantorach, których jest sporo, pamiętać należy aby nie dokonywać wymiany od ulicznych sprzedawców. Najkorzystniej jest zabrać ze sobą dolary, w dalszej kolejności euro.

Przykładowe ceny:

 • posiłek w taniej restauracji od 12 PLN
 • zestaw Fastfood od 12 PLN
 • lokalne piwo beczkowe (0,5 l) od 5 PLN
 • importowane piwo (butelka 0,33 l) od 8 PLN
 • Coca-Cola/Pepsi (butelka 0,33 l) 2,50 PLN
 • woda (0,33 l) od 1,50 PLN
 • kawa cappuccino od 9,00 PLN
 • kawa espresso od 6,50 PLN

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Filipiny cechuje klimat tropikalny. Wyróżnić możemy dwie pory roku suchą (grudzień-maj) i deszczową (od połowy maja do listopada) .Trzeba mieć też na uwadze iż najgorętszy okres przypada na  przełom sezonów czyli maj. W okresie od sierpnia do października na Filipinach występują tajfuny.

JĘZYK:

Filipiny to kraj, w którym oficjalnie mówi się dwoma językami – filipińskim i angielskim. Jednak z uwagi na wyspiarski charakter kraju nieoficjalnie jest tu ok. 175 języków.

CZAS:

Na Filipinach latem musimy dodać 6 godzin a zimą 7 godzin  w stosunku do czasu w Polsce.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie elektryczne w gniazdkach: 220V.  Występują dwa rodzaje kontaktów: europejskie lub potrójne płaskie – adaptery można kupić w większości sklepów lub wypożyczyć w recepcjach hotelowych. Z uwagi na częste są braki prądu dobrze jest zaopatrzyć się w powerbanki.

KUCHNIA:

Filipiny mają ubogą i prostą kuchnię z niewielką ilością świeżych warzyw i ziół ze śladowe ilością przypraw. Znajdziemy tu dużo dań mięsnych z dodatkiem ryżu. Filipińczycy uwielbiają grillować i robią do dobrze dlatego w wielu miejscach skosztować można bardzo smacznych potraw mięsnych oraz rybnych.  Z uwagi na doskonałą pogodę skosztować możemy wielu soczystych owoców w tym słynnego mango. Najpopularniejsze dania kuchni filipińskiej to między innymi:

 • Lomi – gęsta zupa z kurczakiem, makaronem i  warzywami – domowa, prosta i delikatna zupa.
 • Sisig/Sizzling Sisig – jedno z najbardziej znanych dań kuchni filipińskiej. Niewielkie smażone kawałki świńskiej głowy i żołądka.
 • Wśród przekąsek królują lumpia tutejsze sajgonki czy omlety z bakłażanem (tortan talong).
 • Chipsy z bananów, taro czy słodkich ziemniaków są często spotykanym przysmakiem sporządzanych przez ulicznych sprzedawców.
 • Halo-Halo czyli mieszaj mieszaj to najpopularniejszy filipiński deser jest to kruszony lód polany skondensowanym, słodkim mleczkiem i przybrany słodkimi dodatkami jak żeli, kawałki kokosa czy kandyzowane owoce.
 • Do najpopularniejszych napoi zaliczamy Buko – czyli wodę ze świeżego kokosa. Zaś lokalnym alkoholem jest filipiński Rum Tanduay.

PAMIĄTKI:

Na lokalnych targowiskach warto kupić rękodzieła tubylców a wśród nich pamiątki wykonane z kokosów oraz biżuterię czy talizmany. Filipiny słynną z najlepszego mango na świecie, lokalna odmiana to  mango carabao –  można je kupić w postaci suszonej, cukierków czy dżemu. Często przywożoną pamiątką są także przyprawy, rośliny zielarskie a także cygara i kawa.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Na Filipinach transport jest dość dobrze rozwinięty, między miastami łatwo jest się przemieszczać autobusami. Między wyspami kursują promy czy tradycyjne lekkie łódki z bambusa.  Na dalej oddalone od siebie wyspy możemy dostać się samolotem. Popularnymi środkami transportu są tzw. „Jeepney”, które stanowią podstawowy środek transportu i zarazem symbol Filipin, są to kolorowo ozdobione samochody terenowe- pozostałość po Amerykanach w czasie II Wojny Światowej. Innymi popularnymi środkiem transportu jak przystało na Azję są  skutery, motocykle oraz tricykle motocykle z doczepioną budką dla dwóch pasażerów.

CIEKAWOSTKI:

Jednym z najsłynniejszych wydarzeń jest słynna droga krzyżowa w San Fernando. Podczas „Senakulo” (Misterium Męki Pańskiej) w Wielki Piątek pokutnicy zostają przybici do drewnianych krzyży, czyn ten jest świadectwem wiary, aktem pokuty lub też sposobem na wybłaganie łaski u Boga.Dzisiaj
28
Zachmurzenie małe
Jutro
28
Słabe opady deszczu
Pojutrze
28
Zachmurzenie duże
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
303133343433313131313030
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
202020222324232323232121