Izrael

Na skrzyżowaniu trzech kontynentów i trzech głównych religii monoteistycznych świata Izrael ma wyjątkowo bogatą historię, która do dziś jest widoczna w jego rzymskich ruinach, fortecach krzyżowców i świętych miejscach Jerozolimy. Izrael oferuje różnorodne doświadczenia, zarówno religijne, jak i świeckie, od ojczyzny wiary bahaickiej w Hajfie po ośnieżone szczyty na północy, przez żyzne równiny wzdłuż Morza Śródziemnego i wyjątkowe słone środowisko Morza Martwego oraz południowe pustynie z ogromnymi kraterami krasowymi i bujnymi oazami po błyszczące wieżowce i plaże w Tel Awiwie.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Oficjalną walutą Izraela jest nowy izraelski szekel (ILS). Jeden nowy szekel dzieli się na 100 agor.

Przykładowe ceny:

  • Posiłek w taniej restauracji od 85 PLN (70 ILS )
  • Zestaw fastfood od 61 PLN (50 ILS)
  • Lokalne piwo beczkowe (0,5 l) od 36 PLN (30 ILS)
  • Importowane piwo (butelka 0,33 l) od 36 PLN (30 ILS)
  • Coca-Cola/Pepsi (butelka 0,33 litra) od 12 PLN ( 9,80 ILS )
  • Woda (0,33l butelka) od 9,20 PLN (7,60 ILS)
  • Kawa cappuccino od 17 PLN (14 ILS)
  • Kawa espresso od 12 PLN (9,60 ILS)

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Izrael leży w rejonie podzwrotnikowy, pomiędzy strefą umiarkowaną a tropikalną. Północne i przybrzeżne obszary Izraela mają klimat śródziemnomorski charakteryzujący się gorącymi i suchymi latami oraz chłodnymi, deszczowymi zimami. Południowe i wschodnie obszary Izraela charakteryzują się suchym klimatem.
Izrael jest miejscem całorocznym, w którym panuje przyjemny klimat śródziemnomorski z przeważnie ciepłymi i bezchmurnymi dniami. W kraju panują na ogół długie, gorące lata i łagodne, mokre zimy. To sprawia, że wiosna i jesień są najlepszymi porami roku do odwiedzenia, kiedy temperatury są wysokie, ale nie duszne, i nie ma zbyt dużo deszczu . Najlepszym czasem na zwiedzanie jest wiosna (marzec – maj) i jesień (wrzesień – listopad). Temperatury są łagodne, przyjemne i przeważnie suche.

JĘZYK:

Dwa języki najszerzej używane w Izraelu to hebrajski i arabski. Urzędowym zaś językiem jest hebrajski. Angielski jest powszechnie używany i rozumiany.

CZAS:

Po przybyciu do Izraela należy przestawić zegarki o 1 godzinę do przodu względem czasu polskiego.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie sieciowe w gniazdkach w Izraelu wynosi 230 V., Częstotliwość 50 Hz., gniazdka typu C,D,H

KUCHNIA:

Kuchnia izraelska jest przykładem prawdziwego tygla, jakim jest Izrael. Pochodzący z ponad 80 krajów Żydzi powrócili do swojej starożytnej krainy, przynosząc ze sobą żywność i przepisy, które opracowali podczas swoich wędrówek. Często potrawy uważane za „izraelskie”, pochodzą z szerszej kuchni Bliskiego Wschodu . W izraelskiej kuchnie nie zabraknie takich składników jak pierwszorzędnych oliwek i oliwy z oliwek, pożywnej ciecierzycy , fasoli fava, kuskusu, kaszy bulgur, soczewicy, koziego sera, soczystych pomidorów, bakłażanów, cukinii, awokado, mango, przepysznych daktyli Medjool, czy pomarańczy Jaffa. Narodowe danie Izraela falafel (smażone w głębokim tłuszczu kulki z ciecierzycy w picie ) i słynna „ sałatka izraelska ” z ogórków i pomidorów w charakterystycznie małych kawałkach. Jeśli falafel jest narodowym daniem Izraela, to hummus musi być na drugim miejscu. Chociaż zwykle myślimy o nim jako o dipie, w Izraelu hummus może odgrywać dowolną rolę – w tym sam w sobie główny posiłek.

PAMIĄTKI:

Wśród licznych pamiątek z Izraela Wino jest również dużą częścią izraelskiej kultury i judaizmu, a koszerne wino jest bardzo popularne w Izraelu. Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia jako pamiątkę z Izraela. Ziemia Święta jest wypełniona gajami oliwnymi, zwłaszcza w regionie Galilei. Słynie z produkcji wysokiej jakości oliwy z oliwek. Od świeczników i menor po talerze sederowe i Hamsot, jeśli chcesz zabrać ze sobą do domu trochę judaików, ziemia święta jest miejscem, w którym możesz je zdobyć. świeże daktyle Medjool są wszędzie w Izraelu. Produkty z Morza Martwego. Rzeźby z drewna oliwnego.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Autobusy stanowią najpowszechniejszy rodzaj transportu publicznego w Izraelu. Największym centralnym dworcem autobusowym w Izraelu i na świecie jest Centralny Dworzec Autobusowy w Tel Awiwie. Największą firmą autobusową w Izraelu jest Egged Bus Cooperative. Pociągi są jednym z najlepszych systemów transportowych w kraju. Tory biegną wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego i łączą się z Tel Awiwem, Hajfą, lotniskiem Beer-Sheva i Ben-Gurion oraz Jerozolimą. Kolej jest droższa niż bilety autobusowe. Taksówki są powszechnie używany system transportu publicznego w Izraelu. Subway – Carmelit to metro, które działa w Hajfie i jest jedną z najkrótszych linii metra na świecie. Loty krajowe są bardzo popularne w Izraelu, w szczególności łączą Tel Awiw i Hajfę oraz południowe miasto Ejlat.Dzisiaj
24
Bezchmurnie
Jutro
29
Zachmurzenie duże
Pojutrze
28
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
172022272930323230282420
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
81011141720232422181410
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
191818192125272928262320
Liczba godzin słonecznych [h]
Godz. słoneczne
66101010101099798