Japonia

Kraj Kwitnącej Wiśni, pełen wielkich metropolii, buddyjskich świątyń i fascynującej przyrody. Kraj wschodzącego słońca położony na około 3900 wyspach, z których największe to: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku. Piękny zakątek świata, który intryguje i zaskakuje swoją odmienną kulturą jak i filozofią życia, a także przywiązaniem do tradycji. Jest też ojczyzną sushi, origami i  zielonej herbaty. Różnorodność Japonii jest ogromna, a jej poznawanie to niekończąca się przygoda.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

JEN (JPY), 100 JPY = 3,4 PLN (wg kursu NBP z czerwca 2021)

Przykładowe ceny:

 • woda mineralna (0,33 l) od 100 JPY
 • kawa w restauracji od 400 JPY
 • piwo w barze od 500 JPY
 • obiad w restauracji od 2 500 JPY
 • fast food od 250 JPY

Większość kart kredytowych jest szeroko akceptowana w Japonii. Najlepiej posiadać karty kredytowe Visa, Master Card lub American Express. Nierzadko można napotkać trudności przy płatnościach kartą w sklepie, hotelu, punkcie usługowym, dlatego dobrze mieć przy sobie zapas gotówki.

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Południkowe położenie sprawia, że Japonia leży w zasięgu trzech stref klimatycznych: na południu – zwrotnikowej, w części środkowej – podzwrotnikowej, a na północy – umiarkowanej ciepłej. Na strefowość klimatyczną nakłada się klimat monsunowy, którego zasięg obejmuje wyspy i kształtuje morski charakter klimatu kraju. Poza wyspami Nansei oraz południową częścią Kiusiu w Japonii wyraźnie zaznaczają się cztery pory roku. Napływ chłodnych mas powietrza z kontynentu azjatyckiego w zimie oraz ciepłych mas znad Pacyfiku w lecie jest przyczyną znacznego zróżnicowania klimatu w poszczególnych częściach archipelagu. W górach niezależnie od pory roku, temperatura spada wraz z wysokością, średnio o 0,6 °C co 100 m. Średnia ilość opadów wzrasta z północy na południe i wynosi od 800 – 1500 mm na Hokkaido do 2000 – 3000 mm na wyspach Nansei.

Średnie temperatury w Tokio wahają się od około 5 °C zimą, przez około 15-20 °C wiosną i jesienią, do około 26 °C latem. Najlepsze miesiące na podróż to: marzec, kwiecień, maj, październik i listopad.

JĘZYK:

Obowiązuje język japoński.

CZAS:

Przylatując do Japonii należy przestawić zegarki o 8 godzin do przodu względem czasu polskiego.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

100 V/60 Hz. Wtyczki elektryczne typu A i B.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

W Japonii do jedzenia używa się pałeczek. Króluje kuchnia bogata w białko i żelazo, uboga natomiast w cholesterol i tłuszcze. Kraj ten słynie z dużego wyboru ryb (również surowych) i owoców morza. Dużą popularnością cieszą się również zupy (najpopularniejszą jest zupa ramen, której bazą jest wywar z mięsa, najczęściej z wołowiny, a jego dodatkami są: makaron, grzyby mun, bambus, jaja, tofu, kukurydza), które pije się z miseczek. W kuchni japońskiej króluje dbałość o czysty smak potraw. Nie miesza się smaków, ani nie przyprawia potraw zbyt mocno tak, aby nie zmienić specyfiki podstawowego smaku. Do najpopularniejszych dań spożywanych w Japonii zalicza się między innymi sushi (niewielkie owalne porcje ryżu zawinięte w liście wodorostów, faszerowane dodatkami, takie jak surowe ryby, warzywa czy owoce morza. Podaje się z dodatkami w postaci marynowanego imbiru, sosu sojowego oraz japońskiego chrzanu wasabi), onigiri (kulki ryżowe nadziewane m.in. marynowaną morelą japońską „umeboshi”, ikrą, krewetkami lub rybą), dango (kluski robione z mąki ryowej) oraz daifuku (potrwa z ciasta ryżowego nadziewana słodkim wsadem z pasty z czerwonej fasoli (fasoli azuki)).

Desery japońskie głównie przygotowywane są z ryżu, fasoli, matchy i zielonej herbaty. Typową pozycją w menu są lody z zielonej herbaty oraz ciastka ryżowe.

Narodowym trunkiem jest wino ryżowe sake.

PAMIĄTKI:

Doskonałym prezentem będą pałeczki (służące do jedzenia), wachlarze, parasole, kimona, chusty, a także ceramika. Warto nabyć również wino ryżowe sake, a także zieloną herbatę matcha. Bardzo popularną pamiątką są lalki kokeshi, spinki i ozdoby do włosów oraz słodycze – szczególnie te o smaku zielonej herbaty.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Każdego roku w Japonii odbywają się setki festiwali oraz świąt. Obchodzone są one bardzo hucznie. Każdemu festiwalowi towarzyszy muzyka, kolorowe stroje i śpiew. Poniżej niektóre z nich:

 • Aoi Matsuri – festiwal kwiatów malwy,
 • Nakizumo Matsuri – „Festiwal Płaczącego Sumo”. Studenci sumo, stojąc na ringu, trzymają na rękach noworodki i starają się zmusić je do płaczu. Wygrywa niemowlę, które płacze dłużej i głośniej.
 • Tamaseseri Matsuri – Festiwal odbywa się na początku stycznia. Dwie drużyny mężczyzn, ubranych jedynie w przepaski na biodrach, stara się zdobyć piłkę ważącą 8 kilogramów;
 • Hakata Gion Yamakasa Matsuri – Siedem drużyn ściga się z przenośnymi świątyniami (Yamakasa) mierzącymi ok. 5 metrów wysokości i ważącymi prawie tonę na trasie 5 km;
 • Sapporo Yuki Matsuri – festiwal śniegu. Co roku tworzone są rzeźby ze śniegu i lodu, które biorą udział w organizowanym od ponad pół wieku konkursie;
 • Dzień Szacunku dla Ludzi Starszych– odbywa się w trzeci poniedziałek września ( od 1966 r). Jest to  święto osób starszych oraz długowieczności;

TRANSPORT:

Obowiązuje ruch lewostronny. Japonia uznaje jedynie międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce z ważnością na jeden rok w oparciu o wzór określony w Konwencji Genewskiej o ruchu drogowym z 1949 r.  Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po Japonii. Sieć połączeń komunikacyjnych – autobusowych, kolejowych, lotniczych jest bardzo dobrze rozwinięta.

W żadnym innym kraju, koleją, metrem czy tramwajem nie podróżuje i dojeżdża do pracy tyle osób co w Japonii. Dumą Japończyków jest pociąg na poduszce magnetycznej Shinkansen, który jest posiadaczem światowego rekordu prędkości wynoszącego 603 km/h (rekord dla pociągu poruszającego się po szynach wynosi 574,8 km/h). Shinkansen jeździ z niezwykłą punktualnością. Maksymalne opóźnienia to 36 sekund w skali roku.

Cztery największe wyspy archipelagu posiadają połączenia kolejowe, na których głównym przewoźnikiem jest grupa JR. Tokio, Jokohama, Osaka, Nagoja, Sapporo, Kobe, Kioto, Fukuoka, a także Sendai posiadają metro. Ponadto komunikację podmiejską uzupełniają inne systemy, takie jak napowietrzna kolej jednoszynowa oraz tramwaje.Dzisiaj
5
Słabe opady śniegu
Jutro
5
Bezchmurnie
Pojutrze
7
Zachmurzenie duże
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
8913192225303025191510
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
-202711162122171350
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
161414161821242625222017
Liczba godzin słonecznych [h]
Godz. słoneczne
868997986667