Jordania

Jordania przyciąga uwagę niezwykłymi miejscami usytuowanymi w granicach jej Królestwa. Jednym z najważniejszych i najciekawszych jest oczywiście Petra – zaginione miasto na starożytnym skrzyżowaniu szlaków handlowych. Ale nie tylko, odnajdziemy tu inne wspaniałe zabytki ale jednocześnie odpoczniemy korzystając z bogactwa minerałów Morza Martwego lub nurkując w ciepłych wodach Morza Czerwonego.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Dinar jordański 1 JOD = ok. 5,46 PLN  (wg kursu NBP z marca 2021).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (1,5 l) 0,30 – 0,60 JOD
  • kawa / herbata ok. 0,35 – 3,50 JOD
  • lokalne piwo w barze / restauracji (0,5 l) ok. 7 JOD
  • obiad w restauracji, 3-daniowy ok. 20 JOD
  • fast food, np. zestaw w McDonald’s – ok. 6 JOD
  • mała butelka Coca-Coli (0,33 l) ok. 0,50 JOD

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

W Jordanii przeważającym jest klimat zwrotnikowy kontynentalny suchy charakteryzujący się dużą rozpiętością dobową temperatur oraz sporadycznymi opadami deszczu, które występują głównie w porze letniej. Najlepszym terminem wyjazdu będzie wiosna w miesiącach od marca do maja oraz jesień w miesiącach październik – listopad. W tym czasie średnie temperatury osiągają ok. 25°C.

JĘZYK:

Językiem urzędowym jest język arabski. Innym językiem często używanym w kontaktach w większych miastach jest język angielski.

CZAS:

W porze letniej Jordania jest w strefie Arabia Daylight Time, UTC + 3:00.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie sieciowe w gniazdkach w Jordanii wynosi 220V, częstotliwość napięcia w sieci to 50 Hz. Gniazdka są typu europejskiego, adapter nie jest potrzebny.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

W Jordanii niemal każdy posiłek rozpoczyna się od mezze, małych przekąsek, na które składają się różnego rodzaju pasty i sałatki. Dania główne najczęściej są z jagnięciny lub baraniny. Do najbardziej znanych należą shish kebab i shwarma. Narodowym daniem jest mansaf, baranina w sosie podana z ryżem na cienkim pieczywie. Głównym pieczywem w Jordanii jest khubz, występujący pod postacią różnej grubości placków. Inne dania warte uwagi to kurat dajaj-panierowane kuleczki z kurczaka oraz fattet dajaj-kawałki piersi z kurczaka z grzankami i prażonymi orzeszkami pini w kremie. Desery są słodkie, a tradycyjnym jest hareeseh, ciasto na bazie semoliny z migdałami.

PAMIĄTKI:

Jordańskie suki i bazary oferują moc pamiątek. Warto jednak zwrócić uwagę czy interesujący nas produkt wykonany jest w lokalnym warsztacie rękodzieła. Z pewnością dobrym wyborem będą charakterystyczne dla kuchni jordańskiej przyprawy i herbata. Piękną pamiątką będzie ceramika, ale tylko ta wykonana i ozdobiona ręcznie. Chętnie kupowane są fajki wodne, kosmetyki zawierające minerały z Morza Martwego i oczywiście magnesy.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Znanym wydarzeniem w Ammanie jest Al-Balad Music Festival, poświęcony głównie Arabskim Artystom. Tuż pod Ammanem, corocznie organizowany jest Azraq Festival promujący kulturę, sztukę i rękodzieło wytwarzane lokalnie przez mieszkańców. Można posłuchać muzyki na żywo, spróbować lokalnej kuchni i potańczyć. W Jerash, w ruinach Południowego Teatru, cyklicznie odbywa się Jerash Festival of Culture & Arts, mający na celu wzbogacenie działalności kulturalnej Jordanii. Na co dzień warto zaczekać w tym miejscu na krótki koncert dud, który w pełni ukazuje niezwykłą akustykę amfiteatru. W Aqabie organizowany jest Aqaba Traditional Arts Festival poświęcony kulturze i tradycji Beduinów. Podczas Festiwalu organizowane są pokazy rękodzieła oraz przedstawiane zwyczaje tego koczowniczego Ludu. Jest także Jordan Rally, corocznie organizowane ekscytujące wydarzenie przyciągające Każdego, Kto chce być świadkiem pełnych adrenaliny wyścigów samochodowych.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Sieć dróg w Jordanii pozwala na bezpieczne poruszanie się między głównymi miastami.

Popularnym środkiem transportu publicznego są niewielkie busy o standardzie turystycznym oraz taksówki. Między dużymi miastami w tygodniu są co najmniej 2-3 kursy w ciągu dnia w obie strony. Koszt przejazdu uzależniony jest od wyboru trasy i może wynosić około 1 -10 JOD od osoby. Zdecydowanie szybciej, ale drożej przejedziemy taksówką i nie tylko po mieście ale również na dłuższych trasach. Można także wynająć samochód i samodzielnie poruszać się po kraju. Dokumenty niezbędne do wynajmu to aktualne prawo jazdy i karta kredytowa potrzebna do pobrania depozytu.Dzisiaj
29
Bezchmurnie
Jutro
26
Bezchmurnie
Pojutrze
28
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
131519242831333331262015
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
781114192123242219149
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
232223242831333433302623