Kambodża

Kambodża jest niemal jak ukryty klejnot umieszczony między Tajlandią, Laosem a Wietnamem. Jest jednym z najbardziej autentycznych i dziewiczych miejsc w Azji Południowo-Wschodniej, przyciąga żądnych przygód podróżników niezwykłymi starożytnymi świątyniami, wyjątkowymi doświadczeniami kulturowymi i malowniczymi wiejskimi krajobrazami, a także idyllicznymi plażami.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Riel kambodżański (KHR) jest oficjalną walutą Kambodży. Jeden riel kambodżański dzieli się na 100 senów. Dolar amerykański jest nieoficjalną drugą walutą Kambodży, Kambodża jest w trakcie kampanii dedolaryzacji , małe banknoty amerykańskie są stopniowo wycofywane z obiegu.

Przykładowe ceny:

 • posiłek w taniej restauracji od 12 PLN
 • zestaw fastfood od 23 PLN
 • lokalne piwo beczkowe (0,5 litra) od 3,30 PLN
 • importowane piwo (butelka 0,33 litra) od 7,70 PLN
 • Coca-Cola/Pepsi (butelka 0,33 litra) od 2,70 PLN
 • woda (butelka 0,33 l ) od  1,40 PLN
 • Kawa cappuccino od 8,50 PLN
 • Kawa espresso od 6,00 PLN

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Kambodża tak jak większość krajów Azji Południowo-Wschodniej jest ciepła lub gorąca przez cały rok a klimat zdominowany jest przez całoroczny cykl monsunowy z naprzemiennymi porami deszczowymi i suchymi. Pora deszczowa rozpoczyna się od maja do połowy listopada ze względu na południowo-zachodni monsun a pora sucha od połowy listopada do kwietnia .  Najchłodniejszym miesiącem jest grudzień, a najgorętszym miesiącem kwiecień i maj, kiedy upały stają się uciążliwe; w porze deszczowej temperatura jest nieco niższa, ale wilgotność jest wyższa, więc jest gorąco i parno.

Najlepszy czas na wizytę w Kambodży to okres od listopada do kwietnia, kiedy pada bardzo mało deszczu. Dobrym czasem na podróż jest także koniec październik ponieważ deszcze się kończą, wilgotność zaczyna słabnąć, można także skorzystać z atrakcyjniejszych cen obiektów noclegowych.

JĘZYK:

Językiem urzędowym jest język khmerski. Współoficjalnym językiem jest język francuski. Duża część ludności używa także języka chińskiego, wietnamskiego a także angielskiego.

CZAS:

Latem do czasu polskiego musimy dodać 5 godzin, a zimą 6 godzin.

 ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie sieciowe w gniazdkach w Kambodży wynosi 230 V. Częstotliwość napięcia w sieci elektroenergetycznej wynosi 50 Hz. Wtyczki typu A,C,G.

KUCHNIA:

Kuchnia kambodżańska, podobnie jak większość krajów południowo-wschodniej Azji, posiada wpływy okolicznych sąsiadów oraz obcej okupacji. Widoczne są wpływy z Chin, Indii i Francji, a także zapożyczone metody i potrawy z sąsiedniej Tajlandii i Wietnamu. Podstawowe produkty żywnościowe Kambodży to ryż, ryby i chleb. Bagietki są często podawane na śniadanie lub jako przekąska wraz z pasztetem, sardynkami lub jajkiem.

Do kambodżańskich potraw należą:

 • Bai Sach Chrouk – Wieprzowina i Ryż. Serwowane rano na rogach ulic.
 • Fish Amok – Mus rybny z mlekiem kokosowym i pastą curry z trawy cytrynowej.
 • Nom Banh Chok – makaron khmerski. Typowe śniadanie z makaronem ryżowym w zielonym curry na bazie ryb.
 • Cha Houy Teuk – Żelatynowy deser z kremu kokosowego z agaru agarowego. Podawane w misce z tartym lodem.
 • Sam chrukrolka lepkiego ryżu wypełniona ciastem sojowym i siekaną wieprzowiną
 • Amok ryba w kokosie zawinięta w liść bananowca.

Na nieustraszonych smakoszy czekają takie specjały jak smażona tarantula, gotowane skorpiony , grillowany wąż czy smażone mrówki drzewne.

PAMIĄTKI:

Kambodża to kraj, który ma długą historię tkanin jedwabnych i bawełnianych o przyciągających wzrok kolorach i wzorach. Turyści mogą znaleźć ręcznie tkane tkaniny w wielu wioskach na obszarach wiejskich Kambodży. Kolorową tkaninę można również znaleźć w Instytucie Tradycyjnej Tkaniny Khmerskiej w Siem Reap.

Maty tkane są używane do różnych celów, takich jak spanie w czasie upałów, siadanie na wizytach gości, modlitwa w świątyni. Maty wykonane są z różnego rodzaju materiałów, takich jak trawa, rattan i inne produkty naturalne i stanowią częstą pamiątkę.

Dzięki różnorodności w naturze Kambodża używa wielu naturalnych składników do tworzenia produktów zapachowych, takich jak świece i mydła. Są całkowicie naturalne i mają wyjątkowe zapachy i składniki, takie jak pieprz Kampot lub trawa cytrynowa.

Papier ryżowy z nadrukiem jest pamiątka, która powstaje poprzez nałożenie papieru ryżowego na kształt wywodzący się z płaskorzeźby ze świątyń Angkor, a następnie rozświetlony i natarty miękkim węglem drzewnym.

Kołdry z Mekongu są produkowane przez kambodżańskie kobiety na obszarach wiejskich, przyciągają turystów żywymi kolorami i pięknym ozdobnym wzorem.

Papryka Kampot znana z najlepszej na świecie papryki, uprawiana w prowincji Kampot, charakteryzuje się długotrwałym smakiem i jest doceniana przez europejskich szefów kuchni.

Rzeźbione prace wykonane przez lokalnych artystów są wyjątkową pamiątką . Rzeźby przedstawiają obrazy kultury Kambodży, takie jak mała wersja posągów, postacie Buddy, wzory Khmerów.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Ulepszenia krajowej sieci autostrad w ciągu ostatnich kilku lat sprawiło, że poruszanie się po kraju stało się o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Mimo to przemieszczanie się po kraju nadal pozostaje czasochłonne: drogi są wciąż wąskie i wyboiste, podczas gdy regularne podtopienia w porze deszczowej sieją spustoszenie w transporcie .Po Kambodży można poruszać się niemal wszystkimi środkami transportu.

Tuk tuk to najpopularniejszy środek transportu  tak samo jak motodop (taksówki motocyklowe) – można znaleźć prawie na każdym rogu ulicy. Motocykl zaś jest bardzo powszechnym środkiem transportu po mieście.

Należy pamiętać, że ceny są umowne, trzeba je uzgodnić przed jazdą, targowanie jest dozwolone.

W Kambodży jest dość dobrze rozwinięta sieć połączeń autobusowych między głównymi miastami. Autobusy stanowią bardzo popularny środek transportu. Po kraju jeździ kilku przewoźników.

Kolej w Kambodży jest słabo rozwinięta i dość niebezpieczna, mało połączeń.

Ciekawa alternatywa dla pociągu, są tzw. bambusowe pociągi. Łączą one miejscowość Battambang z randomową wsią w dżungli.

Obecnie w Kambodży jest dostępnych kilka połączeń krajowych: między Phnom Penh, Siem Reap i Sihanoukville. Loty obsługuje Cambodia Angkor Air Loty nie należą do najtańszych.Dzisiaj
25
Słabe opady deszczu
Jutro
26
Słabe opady deszczu
Pojutrze
25
Słabe opady deszczu
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
313234353433323232303030
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
212223242424242525242322