Kanada

Drugie co do wielkości Państwo na świecie. Kraj ten oblewają wody aż trzech Oceanów: Atlantycki, Arktyczny i Spokojny. Kanada to wielokulturowa i przepiękna przyroda, parki narodowe, malownicze jeziora, wodospady, lodowce i dzika przyroda. Kraj, który ma aż 6 stref czasowych. Jest kierunkiem atrakcyjnym zarówno latem jak i zimą.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

DOLAR KANADYJSKI (symbol – CAD lub CAN $), 1 CAD = 3,03 PLN (marzec 2021)

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (0,33 l) od 2 CAD
  • kawa w restauracji od 3 CAD
  • piwo w barze od 6 CAD
  • obiad w restauracji od 35 CAD
  • fast food od 3 CAD

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Terytorium Kanady znajduje się w strefie oddziaływania następujących klimatów: umiarkowany ciepły – południowa część kraju, subpolarny i polarny – północna część kraju, górski – Kordyliery. Jednym z ważniejszych czynników kształtujących klimat Kanady jest zimny Prąd Labradorski i ciepły Prąd Północnopacyficzny. Jest to więc świetny kierunek na wielką przygodę przez cały rok. Warto jechać latem, kiedy jest ciepło, a dni są długie. Warto również zobaczyć Kanadę zimą – szczególnie polecana dla miłośników sportów zimowych.

JĘZYK:

Kanada posiada dwa języki oficjalne: angielski i francuski.

CZAS:

Terytorium Kanady jest podzielone na 6 stref czasowych. W zależności od miasta lądowania zegarki należy przesunąć od 4,5 do 8 godzin w tył względem polskiego czasu.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

120V / 60 Hz. Wtyczki elektryczne typu A i B.

KUCHNIA:

Tradycyjna kuchnia kanadyjska pozostaje w cieniu kuchni narodów Europy i innych zakątków świata. Każdy zakątek Kanady oferuje inne, lokalne specjały m.in. w Prowincjach Atlantyckich można skosztować wyśmienitego homara, a w Górach Skalistych można skosztować potrawy z mięsa jelenia wapiti, bizona, a nawet łosia. Kanada, otoczona z trzech stron Oceanami, ma wspaniałe owoce morza. Jedną z najsłynniejszych potraw kanadyjskich, jest poutine (grubo krojone frytki z sosem pieczeniowym i serem). W Kraju Klonowego Liścia ceni się również desery. Obowiązkowo należy skosztować butter tarts (małe ciasteczka nadziewane masą z masła, cukru i jajek) oraz pancakes z bekonem i syropem klonowym.

PAMIĄTKI:

Bardzo popularne są pamiątki z kanadyjskim symbolem – liściem klonowym. Doskonałym prezentem będzie syrop klonowy. Warto nabyć również słodycze z dodatkiem syropu klonowego. Z Kanady można przywieźć słodkie wino deserowe Ice Wine, które jest produkowane z zamarzniętej winorośli.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Festiwal Tulipanów – corocznie organizowany w maju festiwal tulipanów  jest symbolem wdzięczności Holandii wobec Kanady za opiekę i schronienie udzielone holenderskiej rodzinie królewskiej podczas wojny.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

W Kanadzie honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Kanada nie posiada ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Należy wiedzieć, że do pewnych obszarów dotrzeć można wyłącznie samolotem lub pociągiem, które kursują co kilka dni dotyczy to głównie północy kraju. Zagrożeniem dla życia i zdrowia turystów, którzy udają się na wycieczki w plener (zwłaszcza w Kolumbii Brytyjskiej, Jukonie i na innych obszarach o niewielkim zaludnieniu), może stanowić przyroda. Często nawet tereny tuż za miastem (góry i lasy) bywają niebezpieczne ze względu na brak dróg, słabo zagospodarowane szlaki turystyczne, na których łatwo można zabłądzić. Żyjące tu, często blisko siedzib ludzkich, dzikie zwierzęta – niedźwiedzie, pumy, wilki, które najczęściej uciekają przed człowiekiem, w sytuacji zagrożenia mogą jednak zaatakować. Na wybrzeżu Pacyfiku niebezpieczne są niespodziewane wysokie fale.Dzisiaj
15
Zachmurzenie duże
Jutro
20
Zachmurzenie duże
Pojutrze
20
Zachmurzenie duże
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
-1061421242626201160
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
-8-6-2291418161150-3