Kenia

Masajowie, wspaniała dzika przyroda i fauna oraz klimat. Kraj usytuowany nad brzegiem Oceanu Indyjskiego poza wypoczynkiem w kurortach Mombasy oferuje niezapomniane safari po kenijskich rezerwatach, gdzie spotkać można nie tylko „Wielką Piątkę”. Bogata kultura rdzennych mieszkańców, gościnność i niesamowite zachody słońca … tylko w Kenii można to zobaczyć.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Szyling kenijski 100 KES = ok. 3,5581 PLN  (wg kursu NBP z maja 2021).

Przykładowe ceny :

  • woda mineralna (1,5 l) ok. 100 KES
  • kawa / herbata ok. 250 KES
  • lokalne piwo w barze / restauracji 0,5 l ok. 250 KES
  • obiad w restauracji, 3-daniowy ok. 2000 KES
  • fast food, np. zestaw w McDonald’s – ok. 700 KES
  • mała butelka coca-coli (0,33 l) ok. 60 KES

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Kenia usytuowana jest po wschodniej stronie wybrzeża Afryki, w strefie klimatu równikowego, który charakteryzuje się gorącym i wilgotnym powietrzem. Położenie i średnie temperatury sprawiają, że wyjazd do Kenii możliwy jest przez cały rok, zarówno w porze deszczowej jak i suchej. Jeśli chcemy uniknąć deszczu najlepiej wybrać miesiące styczeń – luty (pora letnia) lub miesiące od czerwca do września (pora zimowa). Średnia temperatura waha się wtedy w granicach 26 ºC.

JĘZYK:

Językami urzędowymi w Kenii są język angielski i język suahili. W Kenii istnieje ponad 30 plemion na co dzień posługujących się własnym językiem. Wśród nich występują dodatkowo różnice dialektowe.

CZAS:

Kenia jest w Eastern Africa Time (EAT), UTC +3. Brak czasu letniego, to samo przesunięcie w stosunku do UTC przez cały rok.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie sieciowe w gniazdkach w Kenii wynosi 220-240V, częstotliwość napięcia w sieci to 50 Hz. Gniazdka mają wejście z trzema prostokątnymi bolcami, niezbędny adapter typu G.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Tradycyjnym daniem jest Ugali – płatki kukurydziane lub kluseczki z mąki kukurydzianej przyrządzone w specjalny sposób i podane z gulaszem lub sosem warzywnym. W kenijskiej kuchni świeże owoce i warzywa są bardzo ważne i podawane w dużych ilościach do każdego posiłku. Do najbardziej znanych dań należą także Nyama Choma – kozia pieczeń oraz Matoke – przyrządzane z tłuczonych zielonych bananów. Bardzo często do wielu warzywnych potraw dodawane jest mięso. W Kenii spróbować można pieczeni z antylopy, żyrafy czy też zebry, a w rejonie wybrzeża odnajdziemy większy wybór dań z owoców morza zazwyczaj podawanych z ryżem. Poza Masajami, kuchnię na przestrzeni wieków kształtował również napływ Europejczyków i Hindusów, którzy wprowadzili charakterystyczne dla Nich dania i przyprawy.

PAMIĄTKI:

Będąc w Kenii trudno nie oprzeć się bogatej ofercie lokalnych wyrobów z drewna. Ręcznie wykonane piękne mahoniowe misy, maski plemienne czy figurki „Wielkiej Piątki” są wspaniałym upominkiem. Ponadto ręcznie wykonana etniczna biżuteria pod postacią oryginalnych kolorowych bransoletek czy naszyjników. Tradycyjnie warto przywieźć lokalne przyprawy i herbatę o wyjątkowym, mocnym cytrynowym posmaku.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Co dwa lata ma miejsce niezwykły konkurs Shela Hat Contest organizowany na plaży Peponi. W konkursie biorą udział tylko mieszkańcy Afryki, którzy wykazując ogromną kreatywność projektują i wykonują z używanych materiałów kapelusz lub czapkę. Innym ciekawym wydarzeniem jest Maralal Camel Derby – znany i prestiżowy wyścig wielbłądów w Kenii, przyciągający zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych konkurentów. Organizowany w połowie roku jest zabawny i stwarza niesamowitą atmosferę, gdyż zwierzęta nie zawsze zmierzają we właściwym kierunku. W lutym organizowany jest The Koroga Festival – święto afrykańskiej muzyki, gastronomii, sztuki i mody, które wspaniale odzwierciedla życie w Kenii.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Publicznym środkiem transportu w Kenii są matatu – lokalne, nieduże autobusy przepełnione zazwyczaj do granic możliwości. Korzystając z tego środka transportu należy uzgodnić cenę przed wejściem. Inna możliwość to skorzystanie z prywatnej firmy autobusowej, drożej, ale bezpieczniej. Poza autobusami istnieje połączenie kolejowe na trasie Mombasa – Nairobi, które będzie najbardziej komfortowe i z możliwością zamówienia posiłku. Taksówkę ze względu na bezpieczeństwo jazdy i koszty zamawiamy tylko w hotelu. Bardzo słabo rozwinięta sieć dróg i brak dłuższych asfaltowych tras powoduje trudność w wynajmie samochodu.Dzisiaj
24
Słabe opady deszczu
Jutro
28
Pochmurnie
Pojutrze
27
Zachmurzenie duże
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
323232302927272828293132
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
242425252424232223242424