Malediwy

Malediwy, rajski archipelag na Oceanie Indyjskim oferujący wszystko co niezbędne dla wypoczynku. Wspaniały klimat, niewielkie wyspy z białym, miękkim piaskiem, palmami i wysokiej klasy resortami otoczonymi tropikalną przyrodą. Miejsce, gdzie poza idealnym spokojem zaznamy adrenaliny w trakcie nurkowania lub surfowania. Krystaliczne wody laguny, piękne rafy koralowe i bajkowe pejzaże wprost kuszą swoim urokiem.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Rupia malediwska 1 MVR = ok. 0,2423 PLN  (wg kursu NBP z maja 2021).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (1,5 l) ok. 11 MVR
  • kawa / herbata ok. 30 MVR
  • lokalne piwo w barze / restauracji 0,5 l ok. 50 MVR
  • obiad w restauracji, 3-daniowy ok. 230 MVR
  • fast food, np. zestaw w McDonald’s – ok. 150 MVR
  • mała butelka coca-coli (0,33 l) ok. 17 MVR

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Malediwy leżą w strefie klimatu równikowego, który cechuje duża wilgotność powietrza i wysokie temperatury. Najlepszym terminem na realizację pobytu będą miesiące od grudnia do kwietnia, kiedy średnia temperatura wynosi ok. 30 ºC. W maju następuje niewielkie ochłodzenie zwiastujące porę deszczową, która trwa do listopada włącznie.

JĘZYK:

Językiem urzędowym na Malediwach jest język malediwski. Innym językiem często używanym w kontaktach jest język angielski.

CZAS:

Malediwy są w strefie czasowej Maldives Time (MVT), UTC +5. Brak czasu letniego, to samo przesunięcie w stosunku do UTC przez cały rok.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie sieciowe w gniazdkach na Malediwach wynosi 230V, częstotliwość napięcia w sieci to 50 Hz. Gniazdka mają wejście brytyjskie, niezbędny adapter.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Ze względu na położenie Archipelagu Malediwów kuchnia opiera się na diecie lekkostrawnej. Wysokie temperatury utrzymujące się niemal przez cały rok nie sprzyjają mięsistym potrawom, stąd też podstawą dań są ryby i owoce morza. Większość posiłków jest wegetariańska, bogata w ryż, warzywa i dobrze przyprawiona. Wśród dań rybnych najczęściej spotkamy tuńczyka, który podawany jest na wszystkie możliwe sposoby, wędzony, opiekany, suszony, smażony i gotowany. Warto spróbować garudhija, rosołu rybnego z tuńczyka lub curry, również z tuńczykiem. Do curry dodaje się także czosnek, imbir, kardamon, kolendrę i kurkumę, a zagęszcza dodatkowo soczewicą. Zazwyczaj też podaje się wypiekany z mąki płaski chleb roshi. Kuchnię Malediwów kształtowały wpływy afrykańskie, indyjskie i arabskie, stąd też w hotelach spotkamy się z potrawami kuchni międzynarodowej.

PAMIĄTKI:

Każda podróż wymaga pamiątki, najlepiej takiej lokalnej, która przypomni mile spędzony czas. Z Malediwów dobrym wspomnieniem będzie lokalna biżuteria, kolorowe tkaniny, stroje lub mata thudu kuna wykonana z miejscowych włókien.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Na Malediwach większość wydarzeń związana jest ze świętami religijnymi. Jednym z najważniejszych jest Festiwal Eid Ul Adha obchodzony 10 dnia Thul Hijjah, zgodnie z kalendarzem muzułmańskim. Równie ważnym jest Kuda Eid, znane również jako Fithru Eid i oznaczające koniec Ramadanu. Zazwyczaj festiwal ten przypada na pierwszy dzień miesiąca Shawaal i trwa trzy dni jako święto państwowe. Duże znaczenie ma Święto Niepodległości przypadające na dzień 26 lipca, hucznie obchodzona uroczystość wyzwolenia spod protektoratu brytyjskiego. Z wielką pompą i widowiskiem obchodzone są także Urodziny Proroka Mahometa, zgodnie z kalendarzem islamskim wypadają 12 dnia miesiąca Rabee-ul-Awwal. Wszystkie wydarzenia odzwierciedlają połączenie tradycji i nowoczesności. Zazwyczaj po klasycznych elementach muzycznych i tanecznych ma miejsce koncert pop lub jazz.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Na Archipelag Malediwów składa się 26 atoli, stąd też istnieją dwa możliwe rodzaje transportu, wodny i lotniczy. Zdecydowanie najlepszym cenowo będzie transport wodny w postaci publicznego promu, ok. 4 USD. Zdecydowanie droższe jest wynajęcie łodzi lub speedboat-u, ok. 35 USD, natomiast wynajęcie hydroplanu zaczyna się od 200 USD. Należy pamiętać, że piątek zazwyczaj jest dniem wolnym i publiczne promy nie kursują. Zaś na prywatnych wyspach jesteśmy uzależnieni tylko od transportu tam proponowanego.Dzisiaj
29
Słabe opady deszczu
Jutro
29
Zachmurzenie duże
Pojutrze
29
Zachmurzenie duże
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
303132323331303030313130
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
232426272726252525252524
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
272728292928282727282827