Malediwy

Malediwy, rajski archipelag na Oceanie Indyjskim oferujący wszystko co niezbędne dla wypoczynku. Wspaniały klimat, niewielkie wyspy z białym, miękkim piaskiem, palmami i wysokiej klasy resortami otoczonymi tropikalną przyrodą. Miejsce, gdzie poza idealnym spokojem zaznamy adrenaliny w trakcie nurkowania lub surfowania. Krystaliczne wody laguny, piękne rafy koralowe i bajkowe pejzaże wprost kuszą swoim urokiem.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Rupia malediwska 1 MVR = ok. 0,2423 PLN  (wg kursu NBP z maja 2021).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (1,5 l) ok. 11 MVR
  • kawa / herbata ok. 30 MVR
  • lokalne piwo w barze / restauracji 0,5 l ok. 50 MVR
  • obiad w restauracji, 3-daniowy ok. 230 MVR
  • fast food, np. zestaw w McDonald’s – ok. 150 MVR
  • mała butelka coca-coli (0,33 l) ok. 17 MVR

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Malediwy leżą w strefie klimatu równikowego, który cechuje duża wilgotność powietrza i wysokie temperatury. Najlepszym terminem na realizację pobytu będą miesiące od grudnia do kwietnia, kiedy średnia temperatura wynosi ok. 30 ºC. W maju następuje niewielkie ochłodzenie zwiastujące porę deszczową, która trwa do listopada włącznie.

JĘZYK:

Językiem urzędowym na Malediwach jest język malediwski. Innym językiem często używanym w kontaktach jest język angielski.

CZAS:

Malediwy są w strefie czasowej Maldives Time (MVT), UTC +5. Brak czasu letniego, to samo przesunięcie w stosunku do UTC przez cały rok.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie sieciowe w gniazdkach na Malediwach wynosi 230V, częstotliwość napięcia w sieci to 50 Hz. Gniazdka mają wejście brytyjskie, niezbędny adapter.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Ze względu na położenie Archipelagu Malediwów kuchnia opiera się na diecie lekkostrawnej. Wysokie temperatury utrzymujące się niemal przez cały rok nie sprzyjają mięsistym potrawom, stąd też podstawą dań są ryby i owoce morza. Większość posiłków jest wegetariańska, bogata w ryż, warzywa i dobrze przyprawiona. Wśród dań rybnych najczęściej spotkamy tuńczyka, który podawany jest na wszystkie możliwe sposoby, wędzony, opiekany, suszony, smażony i gotowany. Warto spróbować garudhija, rosołu rybnego z tuńczyka lub curry, również z tuńczykiem. Do curry dodaje się także czosnek, imbir, kardamon, kolendrę i kurkumę, a zagęszcza dodatkowo soczewicą. Zazwyczaj też podaje się wypiekany z mąki płaski chleb roshi. Kuchnię Malediwów kształtowały wpływy afrykańskie, indyjskie i arabskie, stąd też w hotelach spotkamy się z potrawami kuchni międzynarodowej.

PAMIĄTKI:

Każda podróż wymaga pamiątki, najlepiej takiej lokalnej, która przypomni mile spędzony czas. Z Malediwów dobrym wspomnieniem będzie lokalna biżuteria, kolorowe tkaniny, stroje lub mata thudu kuna wykonana z miejscowych włókien.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Na Malediwach większość wydarzeń związana jest ze świętami religijnymi. Jednym z najważniejszych jest Festiwal Eid Ul Adha obchodzony 10 dnia Thul Hijjah, zgodnie z kalendarzem muzułmańskim. Równie ważnym jest Kuda Eid, znane również jako Fithru Eid i oznaczające koniec Ramadanu. Zazwyczaj festiwal ten przypada na pierwszy dzień miesiąca Shawaal i trwa trzy dni jako święto państwowe. Duże znaczenie ma Święto Niepodległości przypadające na dzień 26 lipca, hucznie obchodzona uroczystość wyzwolenia spod protektoratu brytyjskiego. Z wielką pompą i widowiskiem obchodzone są także Urodziny Proroka Mahometa, zgodnie z kalendarzem islamskim wypadają 12 dnia miesiąca Rabee-ul-Awwal. Wszystkie wydarzenia odzwierciedlają połączenie tradycji i nowoczesności. Zazwyczaj po klasycznych elementach muzycznych i tanecznych ma miejsce koncert pop lub jazz.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Na Archipelag Malediwów składa się 26 atoli, stąd też istnieją dwa możliwe rodzaje transportu, wodny i lotniczy. Zdecydowanie najlepszym cenowo będzie transport wodny w postaci publicznego promu, ok. 4 USD. Zdecydowanie droższe jest wynajęcie łodzi lub speedboat-u, ok. 35 USD, natomiast wynajęcie hydroplanu zaczyna się od 200 USD. Należy pamiętać, że piątek zazwyczaj jest dniem wolnym i publiczne promy nie kursują. Zaś na prywatnych wyspach jesteśmy uzależnieni tylko od transportu tam proponowanego.Dzisiaj
28
Słabe opady deszczu
Jutro
28
Umiarkowane opady deszczu
Pojutrze
28
Słabe opady deszczu
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
303132323331303030313130
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
232426272726252525252524
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
272728292928282727282827