Malezja

Malezja, czyli „Kraina Malajów”, jest federacją 13 stanów i 3 terytoriów federalnych podzielonych na dwa regiony. Jest jedynym krajem posiadającym terytorium zarówno na kontynencie azjatyckim, jak i na archipelagu Malezji. Połączenie różnych mieszkańców doprowadziło również Malezję do prowadzenia zróżnicowanego stylu życia; od jedzenia i uroczystości po sztukę i kulturę. Malezja, będąca mieszanką wszystkiego, co azjatyckie stanowi także mieszankę różnorodnej przyrody, idyllicznych wysp, wspaniałych gór i lasów deszczowych.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Ringgit malezyjski (MYR) jest oficjalną waluta Malezji. Jeden ringgit malezyjski dzieli się na 100 senów,

Przykładowe ceny:

  • posiłek w taniej restauracji od 9,30 PLN
  • zestaw fastfood od 14 PLN
  • lokalne piwo beczkowe (pół litra) od 14 PLN
  • importowane piwo (butelka 0,33 l) od 14 PLN
  • Coca-Cola/Pepsi (butelka 0,33 litra) od 2,30 PLN
  • woda (butelka 0,33l) od 1,30 PLN
  • kawa cappuccino od 9,80 PLN
  • Kawa espresso od 6.90 PLN

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Klimat w Malezji jest podrównikowy, gorący i wilgotny, podlega deszczom monsunowym. Pogoda w Malezji jest gorąca i wilgotna przez cały rok, przeplatana tropikalnym deszczem Ze względu na kształt geograficzny i położenie Malezji, pory roku różnią się w zależności od strony półwyspu i w różnych miejscach, dlatego też najlepszy czas na wizytę w tym kraju może być różny.
Pora deszczowa na wschodnim wybrzeżu przypada na okres od listopada do lutego, kiedy to na zachodnim wybrzeżu panuje słoneczna, sucha pogoda. Odwrotnie, najbardziej wilgotne miesiące na zachodnim wybrzeżu są od kwietnia do października i są najbardziej suchymi miesiącami na wschodnim wybrzeżu. Najbardziej deszczowe miesiące w Kuala Lumpur to zwykle kwiecień, październik i listopad.

JĘZYK:

Językiem urzędowym w Malezji jest malajski.

CZAS:

Po przybyciu do Malezji należy przestawić zegarki o 8 godzin do przodu względem czasu polskiego latem, i o 7 godzin zimą.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie sieciowe w gniazdkach w Malezji wynosi 240 V a częstotliwość napięcia w sieci wynosi 50 Hz. Wtyczki typu G, M

KUCHNIA:

Malezyjskie jedzenie i kuchnia słynie z bogatych i różnorodnych smaków. Jako społeczeństwo wielokulturowe, Malezja odziedziczyła szeroką gamę kuchni. Smaki chińskie, indyjskie i południowo-wschodnioazjatyckie reprezentują kuchnię malezyjską i stanowią mieszankę składników, technik oraz smaków. Tradycyjny posiłek malezyjski często składa się z ryżu podawanego z kurczakiem lub pikantnym mięsem oraz curry.
Nasi Lemak jest uważana za narodową potrawę Malezji i jest jedną z najpopularniejszych potraw w tym kraju. Najpopularniejszą wersją Nasi Lemak jest ryż gotowany w mleku kokosowym polany pikantnym sosem sambal/chili, podawany z gotowanym jajkiem i zawinięty w liście bananowca. Jedną z potraw inspirowanych kuchnią chińską jest Hokkien Mee. To danie składa się ze smażonego makaronu w różnych smakach. Nasi Goreng to jedna z najbardziej klasycznych potraw w Malezji. Jest zrobiony ze smażonego ryżu z warzywami, czosnkiem i sosem sojowym.

PAMIĄTKI:

Batik jes prawdopodobnie liderem tradycyjnego rzemiosła wykonywanego w Malezji. Tkanina jest zadrukowana woskiem pszczelim i naturalnymi kolorami z liści i kwiatów roślin. Wzorów jest wiele i występują w jasnych, żywych kolorach.
Malezja jest jednym z wiodących producentów wyrobów cynowych; dlatego gwarantowana jest najwyższa jakość produktów cynowych.
Dodol to wyjątkowe, lepkie, miękkie toffi z Malezji. Toffi jest tradycyjnie ciemne i występuje w ciekawych smakach, takich jak Pandang i durian. Malezja wymyśliła całą gamę produktów o smaku Durian. Ta gama pamiątek z duriana z Malezji jest dostępna w postaci słodyczy, ciast, cukierków i czekoladek.
Antyczne spinki do włosów Cucuk Sanggul są obecnie jedną z popularnych pamiątek z Malezji, które można przywieźć jako prezenty.
Malezja słynie z przypraw i sosów. W wielu lokalnych sklepach przy ulicach można znaleźć sypkie przyprawy. Podstawowe przyprawy, takie jak pieprz, kurkuma, papryka i szafran
Labu Sayong jest jedną z najczęściej poszukiwanych i lubianych przez turystów pamiątek, jest słój (ceramiczne pojemniki na wodę) w kształcie tykwy.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Transport w Malezji jest zróżnicowany i nowoczesny. System transportu w Malezji Półwyspu jest bardziej rozwinięty niż w Malezji Wschodniej.

Główne rodzaje transportu w Malezji to: transport drogowy, kolejowy, lotniczy i wodny. Kuala Lumpur jest głównym węzłem komunikacyjnym.
System jednoszynowy w Malezji jest dość popularny ze względu na szybkość, wygodę i niskie ceny. Zaś system autobusowy w Malezji jest bardzo dobrze rozwinięty, zwłaszcza w Kuala Lumpur. Jest to najtańszy i najszybszy transport. Taksówki nie są często używanym środkiem transportu w Malezji. Jednak ci, którzy chcą uniknąć tłumu i są skłonni zapłacić więcej, korzystają mogą skorzystać z tego udogodnienia. Malezja ma dwa rodzaje taksówek – lokalne i dalekobieżne. Rząd Malezji od kilku lat stara się promować korzystanie z rowerów. Stąd w stolicy wydzielono osobne, pomalowane na niebiesko tory dla rowerzystów. Istnieje kilka wypożyczalni rowerów, które ułatwiają ten środek transportu w Malezji. Ponieważ jest to kraj wyspiarski, Malezja posiada bogaty system transportu wodnego. Usługi łodzi łączą wyspy, w tym odległe obszary. Oprócz łodzi, działają również małe łaziki i promy. Wynajem pojazdów jest popularny w Malezji, istnieje wiele dostępnych opcji dostępnych: . Różne typy motocykli, takie jak motorower, skuter, superbike, rower turystyczny itp.,Dzisiaj
30
Słabe opady deszczu
Jutro
32
Słabe opady deszczu
Pojutrze
29
Słabe opady deszczu
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
323333333333323232323131
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
232323242424242323232323
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
282829303030303030302929
Liczba godzin słonecznych [h]
Godz. słoneczne
667777776665