Martynika

Martynika należy do grupy Małych Antyli i jest wulkaniczną wyspą położoną między Oceanem Atlantyckim a Morzem Karaibskim i stanowi terytorium zamorskie Francji. Tym samym ta karaibska wyspa należy do Unii Europejskiej . Martynika nazywana wyspą kwiatów ze swą bujną roślinnością, lasami tropikalnymi, wulkanem i czarnymi plażami na północy spotyka się z bardziej płaskim południem, gdzie znajdziemy piaszczyste żółte plaże i lazurowe wody.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Miejscową walutą jest Euro. Płatność kartami płatniczymi jest bardzo powszechna.

Przykładowe ceny:

  • skromne danie w restauracji – od 15 EUR
  • fastfood – od 8 EUR
  • kawa espresso – od 1,5 EUR
  • kawa z mlekiem – od 3 EUR
  • woda (0,33l butelka) – od 1.30 EUR
  • Coca-Cola/Pepsi (butelka 0,33 l) – od 2.20 EUR
  • lokalne piwo beczkowe (0,5 l) – od 5  EUR
  • importowane piwo (butelka 0,33 l) – od 4,540 EUR.

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Martynika leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego, występują tu dwie pory roku – sucha i deszczowa. Pogoda przez cały rok jest zbliżona jest ciepło, wilgotno z krótkimi opadami deszczu . Najcieplejszym miesiącem jest marzec i kwiecień, najchłodniej jest w grudniu i styczniu ale różnice temperatur nawet wtedy są niewielkie . Od września do listopada wstępuje największa wilgotność powietrza jest to martwy sezonem na wyspie, większość obiektów turystycznych jest nieczynna.

CZAS:

Po przylocie na Martynikę należy cofnąć wskazówki o 6h latem oraz 5h zimą względem czasu polskiego.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

220 V – Martynika, gniazdka europejskie.

KUCHNIA:

Kuchnia na Martynice stanowi mieszankę kuchni europejskiej, karaibskiej i kreolskiej. Głównie są to owoce morza, egzotyczne ryby i warzywa.  Najpopularniejsze dania to na przykład Colombo – mięso kurczaka lub jagnięciny w sosie curry czy Accras de morue – smażone kulki z dorsza. Na deser podaje się najczęściej egotyczne owoce  lub  ciasto ananasowe.

PAMIĄTKI:

Najpopularniejszą pamiątką z Martyniki jest rum. Na bazarach kupić możemy ozdoby z kokosów a także z liści bananowca. Często też spotkać możemy pareo i sukienki w powszechną kreolską kratkę, ręcznie wykonane kapelusze z liści palmowych a także dżem kokosowy.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Transport publiczny na Martynice nie jest dobrze rozwinięty. Dostępność informacji o liniach autobusowych i ich kursowaniu jest niewielka, autobusy jeżdżą dość nieregularnie. Między poszczególnymi miastami wyspy kursują mikrobusy.Dzisiaj
24
Słabe opady deszczu
Jutro
25
Słabe opady deszczu
Pojutrze
26
Słabe opady deszczu
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
282829303029303031302929
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
232424252526262626262524