Mauritius

Państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, które zachwyca różnorodnością. Ta egzotyczna wyspa to fascynująca przyroda, niezwykła mieszanka kultur z całego świata, ciekawa historia, wyborna kuchnia i gościnni mieszkańcy, a do tego rajskie plaże z białym piaskiem i turkusowe laguny. Podróż na Mauritius to świetna okazja do spotkania ze znanym z „Epoki lodowcowej” ptakiem Dodo – endemicznym gatunkiem ptaka, który jest symbolem wyspy.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

RUPIA MAURYTYJSKA, 1 MUR = 0,0942 PLN (wg kursu NBP z marca 2021).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (0,33 l) od 35 MUR
  • kawa w restauracji od 100 MUR
  • piwo w barze od 95 MUR
  • obiad w restauracji od 700 MUR
  • fast food od 60 MUR

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Mauritius położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego. Część wschodnia wyspy odznacza się mniejszymi amplitudami temperatur niż część zachodnia. Średnie temperatury lata wynoszą 30-32°C, a zimy 17-18°C. Wyspa położona jest na szlaku tropikalnych cyklonów. Pojawiają się one między wrześniem, a majem, oraz w styczniu i lutym. Od maja do listopada temperatury utrzymują się na umiarkowanym poziomie. Niewielka ilość opadów i niska wilgotność powodują, że jest to najlepszy czas na wizytę na wyspie. Od grudnia do kwietnia można spodziewać się większej wilgotności i deszczów. Między grudniem i marcem trwa najlepsza pora na nurkowanie w przejrzystej wodzie. Czerwiec, lipiec i sierpień to najlepszy czas na uprawianie surfingu, a od października do kwietnia na łowienie ogromnych ryb, żerujących blisko brzegu.

JĘZYK:

Językiem urzędowym jest angielski.

CZAS:

Po przylocie na Mauritius należy przesunąć wskazówki o 2 godziny do przodu względem czasu polskiego w czasie letnim i o 3 godziny do przodu w czasie zimowym.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

220V lub 230V, 50 Hz. Wtyczki elektryczne typu C i G.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI:

Tutejsza kuchnia obfituje w świeżo złowione owoce morza i ryby, egzotyczne owoce i różne przyprawy, które jednak na Mauritiusie smakują inaczej niż w innych egzotycznych krajach. A to za sprawą lokalnych przypraw i ziół oraz przepisów, którymi lokalni mieszkańcy niechętnie się dzielą. Najbardziej popularnym daniem jest  Briani (potrawa z ryżu, przypraw, mięsa i ziemniaków). Warto spróbować dholl puri  (naleśnik ze zmielonego żółtego grochu z wybranym farszem). Desery oraz soki przygotowywane są ze świeżych, słodkich papai, dojrzewających w słońcu bananów i ananasów lub też nieznanych nam guanabanów i longanów. Narodowym trunkiem jest rum produkowany z trzciny cukrowej.

PAMIĄTKI:

Mauritius słynie z rękodzieła. Bardzo popularne są wyroby z drewna  m.in. rzeźby, biżuteria, maski oraz modele statków. Miłą pamiątką będą wyplatane kosze. Warto również nabyć aromatyczne przyprawy oraz herbatę, najpopularniejsza to ta aromatyzowana wanilią. Doskonałym prezentem będą też lokalne trunki. Najwspanialszą jednak pamiątką będą zdjęcia z najpiękniejszymi rajskimi plażami z  białym piaskiem i krystalicznie czystymi wodami Oceanu Indyjskiego.

TRANSPORT/KOMUNIKACJA:

Na Mauritiusie honorowane jest polskie prawo jazdy i jego międzynarodowy odpowiednik. Obowiązuje ruch lewostronny. Na Mauritius można dostać się drogą morską lub, jak większość turystów, lotniczą korzystając z licznych połączeń z Europy i Afryki. Na wyspie działa kilka niedrogich linii autobusowych pokrywających swoim zasięgiem całą wyspę. Główne węzły komunikacyjne to Port Louis i Curepipe. Samochód można wynająć w głównych miastach lub na lotnisku. Trzeba mieć ukończone 23 lata i okazać Międzynarodowe Prawo Jazdy.Dzisiaj
20
Słabe opady deszczu
Jutro
23
Zachmurzenie małe
Pojutrze
22
Słabe opady deszczu
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
302929282625242425262829
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
232424232120191919202123