Mozambik

Najpiękniejsze wybrzeże Afryki. Państwo, którego linia brzegowa ciągnie się przez ponad 2500 km. Tajemnicza kraina, która od niedawna otwiera się na międzynarodowy ruch turystyczny. Znajdziemy tutaj idylliczne plaże, turkusowe wody, rafy koralowe, a także bogaty świat afrykańskich zwierząt – występują tu miedzy innymi: słonie, bawoły, nosorożce, lwy, krokodyle i hipopotamy. Mozambik to idealne miejsce na rajski wypoczynek.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

METICAL (MZN), 1 MZN=0,0663 PLN (wg kursu NBP z maja 2021).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (0,33 l) od 37 MZN
  • kawa w restauracji od 100 MZN
  • piwo w barze od 75 MZN
  • obiad w restauracji od 1000 MZN
  • fast food od 75 MZN

Z bankomatów można korzystać w większych miastach, natomiast karty kredytowe są akceptowane w dużych hotelach, restauracjach i bankach na terenie całego państwa. Inne akceptowane środki płatnicze to dolar i euro.

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Mozambik leży w strefie klimatu podrównikowego suchego w części północnej i zwrotnikowego wybitnie suchego w części południowej. Wyróżniane są dwie pory roku: sucha (kwiecień – wrzesień) i deszczowa (październik – marzec). Pora deszczowa występuje najczęściej od grudnia do marca, ale intensywność deszczu nieco hamuje masyw Madagaskaru, gdzie opady w porze deszczowej są dużo większe niż w Mozambiku. Mimo to na terenie Mozambiku w porze deszczowej często dochodzi do powodzi. Temperatura powietrza jest zazwyczaj bardzo wysoka, szczególnie w trakcie pory deszczowej i może przekroczyć  40°C. Najcieplejszym miesiącem jest październik, średnia temperatura wynosi 25-38°C, najzimniejszym – przełom czerwca i lipca. Roczna suma opadów wynosi ok 500 mm na południu i nawet do 1500 mm na północy państwa. W okresie wrzesień – kwiecień wybrzeże morskie nawiedzają cyklony tropikalne. Najlepsze miesiące na podróż to maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik.

JĘZYK:

Obowiązuje język portugalski. Najczęściej używany jest język angielski. W użyciu są także języki bantu i suahili.

CZAS:

Czas w Mozambiku jest taki sam jak w Polsce. Nie występuje zmiana czasu.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

220 V, 50 Hz. Wtyczki typu: C,F,M.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Dużą popularnością cieszy się spożywanie warzyw i owoców, np. ananasów, awokado czy kokosów, a także orzeszków ziemnych. Najczęściej spożywanym mięsem jest drób. Z mięsa przyrządza się wiele potraw: od dań przypominających szaszłyki, poprzez gulasze aż do podsmażanych kawałków kurczaka, podawanych z ryżem i warzywami, co do złudzenia przypomina turecki pilaw. Lokalną specjalnością są małże i krewetki w ostrym sosie piri-piri.

PAMIĄTKI:

Mozambik słynie z rękodzieła. Bardzo popularne są wyroby z drewna  i skóry zwierząt, a także rogów zwierzęcych m.in. instrumenty muzyczne. Miłą pamiątką będą również wyroby z ceramiki oraz wyroby garncarskie.Najwspanialszą jednak pamiątką będą zdjęcia z najpiękniejszymi rajskimi plażami z  białym piaskiem i krystalicznie czystymi wodami Oceanu Indyjskiego.

 TRANSPORT/KOMUNIKACJA:

Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. W kraju obowiązuje ruch lewostronny. Do najtańszych środków transportu należą autobusy, ale nie kursują regularnie na prowincjach, jedynie między głównymi miastami. Linie kolejowe nie są utrzymane w najlepszym stanie, podobnie jak drogi. Kolej to jednak najlepszy środek transportu, jeśli chodzi o przewóz towarowy surowców naturalnych z głębi kraju do portów. W Mozambiku występuje szereg portów, z czego główny znajduje się w Maputo.Dzisiaj
23
Pochmurnie
Jutro
26
Słabe opady deszczu
Pojutrze
24
Zachmurzenie duże
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
303030282725242628282830