Namibia

Namibia to nie tylko rozległe sawanny, najstarsza pustynia Świata – Namib, najwyższe wydmy i  jeden z największych Parków Narodowych – Etosha, pełen egzotycznych dzikich zwierząt. To też ogromne przestrzenie pięknych krajobrazów Afryki, widoki zapierające dech i odpoczynek nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. I także to, co równie ważne, jeśli nie najważniejsze, kultura plemion Herero i Himba – najstarszego ludu zamieszkującego kraj.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

DOLAR NAMIBIJSKI, 1 NAD = ok. 0,2655 PLN (wg kursu NBP z czerwca 2021).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (0,33 l) ok. 12 NAD
  • kawa w restauracji od 18 NAD
  • piwo w barze ok. 25 NAD
  • obiad w restauracji 3-dania ok. 250 NAD
  • fast food ok. 95 NAD

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

W Namibii przeważa klimat suchy, stąd też przez niemal cały rok kraj zmaga się z suszą. W ciągu dnia jest gorąco, natomiast wieczorami i nocą temperatura mocno spada, jest zimno i czasem mogą wystąpić przymrozki. Najcieplejszymi miesiącami są grudzień i styczeń, kiedy średnia temperatura osiąga ok. 29 ºC. Najchłodniej bywa w miesiącach czerwiec- sierpień, kiedy średnia temperatura osiąga zaledwie ok. 19 ºC

JĘZYK:

Językiem urzędowym jest język angielski. Innymi językami w kontaktach są język niemiecki oraz języki plemienne.

CZAS:

Namibia jest w strefie czasowej West Africa Summer Time (WAST), UTC +2. Brak czasu letniego, to samo przesunięcie w stosunku do UTC przez cały rok.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie sieciowe w gniazdkach wynosi 220V, częstotliwość napięcia w sieci to 50 Hz. Gniazdka mają wejście na trzy grube, okrągłe bolce. To dawny typ brytyjski, wtyczka D. Dostępna do nabycia w lokalnych marketach.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Na pustynnych terenach trudno o uprawę warzyw i owoców. Stąd też w tradycyjnej kuchni namibijskiej głównie spotkamy dania mięsne przygotowane z antylopy, bawołu lub strusia oraz dania rybne, najczęściej w rejonie wybrzeża atlantyckiego. Bardzo popularnym jest jednogarnkowe danie przyrządzane w określony sposób – do żeliwnego garnka wrzuca się kawałki mięsa oraz warzywa i wszystko razem dusi się przez kilka godzin. Poza duszonym mięsem bardzo smacznie przyrządzane są potrawy z grilla. Namibia była przez pewien czas kolonią niemiecką, dlatego w deserach, do dziś najbardziej popularny pozostaje strudel z jabłkiem.

PAMIĄTKI:

Najbardziej cenną pamiątką będzie ta wykonana przez kobiety Himba. Ręcznie wytworzone kolorowe naszyjniki, bransoletki, figurki i naczynia pozostaną pięknym wspomnieniem z pobytu w Namibii. Największy wybór wśród wyrobów będzie w trakcie wizyty w wiosce plemiennej.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Każdego roku organizowane są w Namibii wydarzenia sportowe i kulturalne. Do tych najciekawszych należą:

  • Dryland Ride – 10-dniowa wycieczka rowerowa w poszukiwaniu słonia pustynnego
  • Desert Ultra – organizowane w listopadzie wyzwanie dla pokonania 250 km trasy przez góry i pustynię
  • Hangana Hake Run&Ride – organizowana w październiku najstarsza impreza biegowa i rowerowa
  • Beer Festival Namibia – organizowany w stolicy kraju Windhoek odpowiednik Octoberfest.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

O ile sieć dróg w Namibii jest dość dobrze rozwinięta, to ich stan już niekoniecznie. Pomiędzy większymi miastami istnieją połączenia lotnicze, jeżdżą minibusy oraz pociągi. Nie w każdym rejonie kraju jednak te rodzaje połączenia występują. Obowiązuje ruch lewostronny. Można wynająć samochód, jednak najlepiej, aby był z napędem na 4 koła. Należy dokładnie sprawdzić stan techniczny i bardzo ostrożnie poruszać się po drogach, unikając przejazdów nocnych. Głównym niebezpieczeństwem są dzikie zwierzęta oraz te hodowlane, które często wypasane są przy drodze. Do najmu samochodu wystarczy polskie prawo jazdy tłumaczone na język angielski.Dzisiaj
23
Zachmurzenie duże
Jutro
34
Zachmurzenie umiarkowane
Pojutrze
36
Pochmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
292826242320202427292930