Nepal

Nepal to Oficjalnie Federalna Demokratyczna Republika Nepalu jest krajem śródlądowym w Azji Południowej i najmłodszą republiką świata. Królestwo Himalajów to podróżnicza nirwana i święta kraina Pana Pashupatinatha i Gautama Buddy, gdzie Hindusi i buddyści od wieków żyją w harmonii wśród gór, dżungli oraz starożytnych miast.WALUTA:

Jednostką walutową Nepalu jest rupia nepalska (NPR). 1 rupia = 100 pajs. 1 NPR = 0,032 PLN (wg kursu NBP z czerwca 2021).

W obiegu funkcjonują  banknoty 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 rupii, monety 1, 5, 10, 25, 50 paisa oraz 1, 2, 5, 10 rupii.

Warto jest zabrać ze sobą dolary amerykańskie i wymienić w banku lub kantorze. Bankomaty występują jedynie w większych miastach a płatności kartą akceptowane są rzadko, najlepiej mieć ze sobą gotówkę.

Przykładowe ceny:

 • posiłek w taniej restauracji od 250 NPR (8 PLN)
 • zestaw fastfood od 800 NPR (25 PLN)
 • lokalne piwo beczkowe (0,5 l) do 300 NPR (9,50 PLN)
 • Coca-Cola/Pepsi (butelka 0,33 l) 54 NPR (1,80 PLN)
 • woda (butelka 0,33 l ) od 25 NPR (0,80 PLN)
 • kawa cappuccino od 183 NPR (5,70 PLN)
 • kawa espresso od 128 NPR (4,00 PLN)

JĘZYK:

Językiem urzędowym w Nepalu jest język nepalski, nepali.

CZAS:

Wybierając się do Nepalu zimą należy przesunąć zegary o pięć godzin do przodu  i o cztery godziny w okresie letnim.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie wynosi 220-230V, 50 Hz. Gniazdka głównie typu brytyjskiego (tzw. gniazdka trójbolcowe), choć w hotelach można spotkać się z gniazdkami różnego typu – również takie, które występują w Polsce. W Nepalu częstym zjawiskiem są planowe wyłączenia prądu, należy mieć to na uwadze podczas planowania ładowania różnych urządzeń elektronicznych.

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Nepal ma pięć pór roku: wiosnę, lato, monsun, jesień i zimę. , najlepszą porą na wizytę jest wiosna i jesień. Pomiędzy czerwcem i wrześniem w Nepalu jest pora monsunowa. Najlepszą porą na odwiedzenie Nepalu jest okres od końca września do końca listopad , wówczas jest pogodnie i sucho, powietrze czyste, a góry najbardziej widoczne.

KUCHNIA:

Kuchnia nepalska odzwierciedla wyjątkowe położenie geograficzne Nepalu, który leży między Indiami na południu a Tybetem na północy. Jedzenie odzwierciedla różnorodność i ducha Nepalu w różnorodności i równowadze jego potraw – czasami ogniste, ale z różnymi łagodniejszymi składnikami. Wśród przypraw królują czosnek, cebula i imbir. Tradycyjne nepalskie jedzenie jest często ostre, ale zazwyczaj podczas zamawiania można określić jego ostrość. Typowe nepalskie jedzenie nazywa się Dal Bhat, składa się z ryżu i soczewicy z dodatkiem warzyw sezonowych lub pikantnymi piklowanymi warzywami i owocami.

Yomari jest tak wyjątkowym jedzeniem, że ma swój własny festiwal, zwykle obchodzony w grudniu, zwany Yomari Punhi . Spiczaste pierożki są wykonane z mąki ryżowej i nadziewane słodką mieszanką melasy lub kokosową.

Warto skosztować herbaty Masala, podawanej z mlekiem oraz z przyprawami (kardamon, imbir, cynamon itp).

PAMIĄTKI:

Od miniaturowych bóstw hinduistycznych i buddyjskich, przez rzeźbione drewniane maski po lalki z terakoty, rękodzieło jest w Nepalu obfite:

 • nepalskie misy śpiewające są tradycyjnie używane podczas buddyjskiej medytacji i modlitwy.
 • thangki to dzieła sztuki tekstylnej z misternymi detalami haftowanymi i malowanymi w żywych kolorach pierwotnie stworzone, aby instruować mnichów praktykujących i pomagać w osobistej medytacji.
 • paszmina – miękkie szale są wykonane z cienkiej wełny, która pochodzi z podszerstka himalajskiego kozła górskiego.
 • nepalskie flagi modlitewne lub „dar cho” są ozdobione specjalnymi mantrami i słowami ze świętych tekstów.
 • ręcznie robiony z łusek ryżowych papier „lokta” jest tradycyjną nepalską formą sztuki jako sposób na utrwalanie religijnych opowieści.

TRANSPORT:

Ze względu na przewagę terenów górzystych, transport może być utrudniony i czasochłonny a stan dróg nie należy do najlepszych. Brak czynnych linii kolejowych. W Nepalu obowiązuje ruch lewostronny. Większość Nepalczyków porusza się po kraju lokalnymi autobusami i minivanami jest to najpowszechniejszy i najbardziej dostępny środek transportu. W miastach najłatwiej poruszać się taksówkami i rikszami.

CIEKAWA WYDARZENIA:

Mówi się że festiwali w Nepalu jest tyle ile dni w roku a Dashain to najważniejszy i najdłuższy festiwal dla Nepalczyków. Przez 15 dni doświadczyć można nepalskiej kultury religijnej i tradycyjnych zwyczajów, uczestnicząc w różnego rodzaju uroczystościach.

Tihar jest drugim najważniejszym festiwalem w Nepalu. Podczas tego święta ludzie czczą wrony, psy, krowy oraz Laxmi, boginię bogactwa i szczęścia. Ponieważ wiele świec i świątecznych lampionów jest zapalanych dla bogini Laxmi, Tihar nazywany jest również świętem świateł.

Holi, znany również jako Festiwal Kolorów jest jednym z najpopularniejszych festiwali w Nepalu. Ludzie obsypują kolorowymi proszkami swoich przyjaciół, krewnych i członków rodziny oraz rzucają kolorową wodą i balonami aby wyrazić swoje szczere błogosławieństwa i życzenia.Dzisiaj
23
Słabe opady deszczu
Jutro
23
Słabe opady deszczu
Pojutrze
20
Umiarkowane opady deszczu
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
202327293030313029252218
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
81215172022232422171310