Peru

Nie bez przyczyny Republika Peru jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajem Ameryki Południowej,  to właśnie tu możemy poznać niezwykłą kulturę i architekturę Inków odwiedzając Machu Pichcu, Cuzco czy oglądając słynne rysunki z Nazca. Peru słynie też ze zróżnicowanej przyrody i krajobrazu można tu spotkać niemal wszystkie możliwe wymarzone krajobrazy od  szczytów Andów po dżunglę Amazońską i wody Pacyfiku.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Walutą obowiązującą w Peru jest sol (PEN). 1 sol dzieli się na 100 centymów.
1 PEN  = 0,96 PLN (wg kursu NBP z czerwca 2021).
W obiegu znajdują się monety: 1, 5, 10, 20, 50 centymów; monety: 1, 2, 5 soli; oraz banknoty o nominałach: 10, 20, 50, 100, 200 soli.

Przykładowe ceny:

 • lokalne piwo beczkowe (0,5 l) – 7 PEN
 • importowane piwo (butelka 0,33 l) – 12 PEN
 • Coca-Cola/Pepsi (butelka 0,33 l) – 2,5 PEN
 • woda (butelka 0,33 l) – 1,8 PEN
 • obiad w lokalnej jadłodajni – 10-15 PEN/os
 • fastfood – 16 PEN
 • streetfood – od 5 PEN/os
 • kawa cappuccino – ok. 8 PEN
 • kawa espresso – ok. 6 PEN

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Peru podzielić można na 3 część – Wybrzeże (Costa), Sierra (górski pas Andów) oraz Amazonia.

Wzdłuż wybrzeża występuje klimat zwrotnikowy suchy.  Sierra to klimat górski (wysokogórski), Amazonia zaś to klimat wybitnie wilgotny. Warunki pogodowe w Peru są bardzo zróżnicowane w zależności od  danego regiony kraju. Do Peru najlepiej jest wybrać się między majem a czerwcem lub wrześniem a październikiem. Wtedy wówczas ominiemy najchłodniejsze i najbardziej deszczowe okresy w roku. Pora deszczowa trwa od grudnia do lutego.

 JĘZYK:

W Peru obowiązują dwa języki oficjalne hiszpański i keczua – język starożytnego imperium Inków, posługują się nim Indianie Keczua.

CZAS:

Czas w Peru różni się od czasu w Polsce o – 7 godzin do czasu letniego w Polsce, zimą natomiast różnica wynosi – 6 godzin.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

220 V; 60 Hz gniazdka europejskie (dwa okrągłe otwory), amerykańskie (dwa podłużne pionowe równoległe otwory u góry, jeden okrągły na dole pośrodku).

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Kuchnia peruwiańska odnosi coraz to większe sukcesy w świecie gastronomii. Lima zaś uznawana jest za stolicę kulinarną Ameryki Łacińskiej. W zależności od regionu w którym się znajdziemy możemy spróbować innych potraw jednak głównymi składnikami kuchni peruwiańskiej są ziemniaki, quinoa (proso) oraz mięso oraz ryby i owoce morze na północy kraju .

Do najpopularniejszych dań możemy zaliczyć m.in.:

 • Papa a la huancaina – gotowane ziemniaki polane kremowym ostrym sosem
 • Ceviche – kawałki świeżej ryby zamarynowane krótko w soku z limonki z plastrami cebuli, chili i kolendry .
 • Cuy – świnka morska – pieczona lub smażona
 • Pan con chicharrón – bułka z wieprzowiną, czerwoną cebulą marynowaną w soku z limonki z dodatkiem świeżej mięty.
 • Aji de gallina – Ryż z kurczakiem w słodko – ostrym sosie.
 • Picarones – To peruwiańskie pączki –  smażone na głębokim tłuszczu i polewane  miodem
 • Pisco sour – narodowy napój peruwiański produkowany ze sfermentowanych destylowanych winogron

PAMIĄTKI:

Pamiątki z Peru są niedrogie a także bardzo różnorodne, najlepiej zaopatrzyć się w nie na targowiskach i bazarach. Najczęściej spotkać możemy ręcznie robione czapki z wełny alpaki, manty (kolorowe, wzorzyste chusty), wełniane swetry, ręcznie wyszywane obrusy, różnego rodzaju wyroby ceramiczne. Popularne są także ekstrakty z kakao, eukaliptusa.

TRANSPORT/KOMUNIKACJA:

Najpopularniejszą formą przemieszczania się są autobusy, kursujące między dużymi i małymi miastami. Na większe odległości warto korzystać z lokalnego transportu lotniczego. W miastach najwygodniej jest podróżować taksówkami – sugerujemy wcześniejsze ustalenie ceny. Dostępny jest także transport kolejowy łączący niektóre miejscowości turystyczne, jednakże mało ilość sieci kolejowej sprawia, że jest on niepraktyczny i drogi.Dzisiaj
19
Bezchmurnie
Jutro
34
Bezchmurnie
Pojutrze
34
Zachmurzenie małe
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
292828293029293030303031
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
232222222121202121222222
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
222223222119181818192021