Tajlandia

Tajlandia to zjawiskowe krajobrazy, tropikalne piękno, białe plaże i palmy kokosowe pochylające się nad krystalicznie czystym morzem. To także fascynujące zabytki oraz bogata kultura i historia. Tajlandia to kraj pełen przyjaznych mieszkańców, a kuchnia tajska uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

BAHT TAJSKI (THB), 1 THB = 0,1175 PLN (średni kurs walut z NBP z czerwca 2021). 1 baht = 100 sedangów.

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (0,33 l) od 11 THB
  • kawa w restauracji od 60 THB
  • piwo w barze od 70 THB
  • obiad w restauracji od 300 THB
  • fast food od 60 THB

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ:

W Tajlandii panuje klimat tropikalny. Większość turystów wybiera się do Tajlandii pomiędzy końcem października a lutym kiedy jest ciepło i przyjemnie. Miesiące od marca do maja są najgorętszym okresem w całym roku – liczba turystów wówczas nieznacznie spada. Pora deszczowa trwająca od czerwca do września jest również doskonałym momentem na wizytę w Tajlandii. Przelotne opady przynoszą ulgę od upałów, kwitnie większość roślin, a hotele i ulice nie są przepełnione.

JĘZYK:

Językiem urzędowym w Tajlandii jest tajski. Używany jest również język angielski.

CZAS:

Po przylocie do Tajlandii należy przestawić zegarki o 6 godzin (zimą)/5 godzin (latem) do przodu względem czasu polskiego.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

220V, 50Hz. Wtyczki elektryczne  typu A,B,C,F

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Kuchnia tajska uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie, a jej podstawą jest ryż. Oprócz potraw bogatych w orientalne przyprawy, pędy bambusa, mięsa duszone w mleku kokosowym, w kuchni tajskiej znaleźć można prawdziwe specjały. Należą do nich kurze embriony sprzedawane w różnych stadiach rozwoju, zupa z kurzych łapek, smażone karaluchy, wnętrzności wieprzowe albo nalewki z węży i robaków. Znajdziemy tu też bary owadów – prasowane koniki polne, chrząszcze, larwy i jajka mrówek. Popularne potrawy to: Pad Thai (smażony makaron) oraz Tom Yam Thale (zupa curry), a także Som tam (sałatka z zielonej papai). Na deser warto spróbować Khao Niaw Ma Muang (słodkie mango z ryżem kleistym), a do picia woda kokosowa z kokosa.

PAMIĄTKI:

Tajlandia słynie z rękodzieła. Bardzo popularne są wyroby z drewna  i skóry zwierząt. Doskonałym prezentem będą też ręcznie malowane z łupiny kokosa miseczki, lampki, podstawki i talerzyki. Doskonałą pamiątką będą barwne, kolorowe wyroby z jedwabiu oraz chusty. Dla koneserów kuchni tajskiej warto zakupić orientalne przyprawy oraz suszone owoce.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Festiwal Słoni w Surin –  festiwal odbywa się co roku w połowie listopada, a jego nadrzędnym motywem jest codzienne życie słoni. Zwierzęta te uważane są za symbol szczęścia.

TRANSPORT:

Pociągi w Tajlandii są wygodne, punktualne, a ceny biletów są przystępne. Autobusy oferują szybkie przejazdy, wysoką jakość usług i klimatyzację. Transport lokalny zapewniają taksówki, riksze i riksze motorowe. Taksówki w Bangkoku posiadają taksometry, w innych rejonach należy ustalić cenę przed rozpoczęciem kursu. Samochody i motocykle można wynająć w większych miastach i centrach turystycznych po okazaniu międzynarodowego prawa jazdy. Tajowie jeżdżą lewą stroną drogi – przynajmniej w większości przypadkówDzisiaj
37
Bezchmurnie
Jutro
42
Bezchmurnie
Pojutrze
41
Zachmurzenie małe
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
333537363433313131313433
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
191922242424242323232220