15 lat Ecco Holiday
Nasze biura infolinia 804 289 220 Całkowity koszt połączenia
wg stawki operatora

Ecco Travel - najlepsza strona egzotyki

  Dokąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyjazd od:
  Wyjazd do:
  Ilość dni:
  Cena:
  od
  do
   
  Hotel/Program:
  Skąd:
  Zmień Usuń filtr
  Wyżywienie:
  Kategoria od:
  * * * * *
   
   

  Wyszukaj parking przy lotnisku i zyskaj spokój na wakacjach

  Ładuję promocje...

  Włochy

  Rzym

  Średnia temperatura powietrza (°C)

  I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
  8 9 11 13 17 20 23 23 21 17 12 9

   

   

  Program Cena  
  Miasto: Rzym
  Wyżywienie: Sniadania
  Skąd: Warszawa - Modlin
  Tanie Linie
  od 929 zł
  4 dni / 3 noce
  Terminy/Ceny Szczegóły Dodaj do schowka
  Miasto: Rzym
  Wyżywienie: Sniadania
  Skąd: Warszawa - Modlin
  Tanie Linie
  od 929 zł
  4 dni / 3 noce
  Terminy/Ceny Szczegóły Dodaj do schowka
  Viminale ****
  Miasto: Rzym
  Wyżywienie: Sniadania
  Skąd: Warszawa - Modlin
  Tanie Linie
  od 979 zł
  4 dni / 3 noce
  Terminy/Ceny Szczegóły Dodaj do schowka
  Roma Luxus *****
  Miasto: Rzym
  Wyżywienie: Bez wyzywienia
  Skąd: Warszawa - Modlin
  Tanie Linie
  od 1729 zł
  4 dni / 3 noce
  Terminy/Ceny Szczegóły Dodaj do schowka
  Wyżywienie: Sniadania
  Skąd: Kraków, Warszawa - Modlin
  Impreza prowadzona jest w języku polskim
  od 2099 zł
  4 dni / 3 noce
  Terminy/Ceny Szczegóły Dodaj do schowka

   

  WALUTA I ORIENTACYJNE CENY

  EUR (1 EUR = ok. 4,20 PLN (wg kursu NBP z września 2015). Rzym nie należy do tanich miast. Często trzeba się trochę nachodzić, żeby znaleźć restaurację czy bar oferujący bardziej przystępne ceny. Wstępy do muzeów: Koloseum 14 EUR, Muzea Watykańskie 12 EUR. W restauracji będzie taniej jeżeli zamówimy gotowy zestaw, niż osobno przystawkę, danie główne i deser.


  KLIMAT/KIEDY JECHAĆ

  Sezon turystyczny trwa od kwietnia do października. Jeszcze we wrześniu w dzień jest bardzo ciepło i słonecznie, lecz noce bywają już chłodniejsze. Ciepłe wieczory sprzyjają zasmakowaniu niepowtarzalnej atmosfery życia nocnego. Mimo upałów warto odwiedzić miasto latem, panuje wtedy mniejszy ruch, gdyż wielu mieszkańców wyjeżdża na wakacje. Zimy w Rzymie są zazwyczaj łagodne i mniej wtedy turystów.


  JĘZYK

  Językiem urzędowym jest język włoski.


  CZAS

  Brak różnic czasowych między Polską a Rzymem.


  KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI

  Kuchni włoskiej nie trzeba chyba nikomu zachwalać. Rozmaite rodzaje pizzy, spaghetti, przepyszne tortellini lub ravioli, sycące lasagne, to nazwy mówiące same za siebie. Smaczne i popularne na całym świecie desery to: tiramisu, zabaglione czy lody włoskie. Kraj słynie z wielu gatunków sera, np. parmezan, mozzarella, gorgonzola oraz wyśmienitych win (marsala, chianti, frascati). Włosi kochają kawę, dlatego można tu wypić najlepsze cappuccino i espresso na świecie.


  PAMIĄTKI

  W centrum Rzymu znajduje się niezliczona ilość butików słynnych rodzimych i zagranicznych kreatorów mody. Galerie sztuki i antyków są tu również bardzo popularne i można je znaleźć praktycznie na każdej ulicy. Sklepy są z reguły otwarte od 9.00 do 13.00 i po południu od 16.00 do 19.30, w centrum miasta większość sklepów obsługuje klientów w godzinach od 10.00 do 19.00, handel ustaje na niedzielę i poniedziałek rano.


  TRANSPORT I KOMUNIKACJA

  Centrum miasta jest na tyle zwarte i atrakcyjne turystycznie, że najlepiej poruszać się tu pieszo. Odradzamy jazdę samochodem ze względu na wszechobecny chaos w ruchu ulicznym. W Rzymie funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć transportu publicznego, która z pewnością jest konkurencyjna cenowo w porównaniu z taksówkami. Wybierając taksówkę należy z góry ustalić orientacyjną cenę za kurs i uważnie śledzić stan licznika. Większość miejskich autobusów (ATAC) kończy kurs na dworcu autobusowym obok Stazione Termini, gdzie można uzyskać bezpłatną mapkę z rozkładem jazdy autobusów. Autobusy kursują od 6.00 do 24.00, niektóre przez całą dobę. W Rzymie działają zaledwie dwie linie metra: Linea A i Linea B, które krzyżują się na Termini. Metro kursuje w godzinach szczytu co 3-4 minuty, co 5-6 minut w ciągu dnia oraz co 8-10 minut wcześnie rano i późnym wieczorem. Pierwszy kurs o 5:30, ostatni o 23:30 (0:30 w soboty). Warto zaopatrzyć się w bezpłatną mapę komunikacyjną Rzymu dostępną w biurze ATAC przy dworcu Termini.


  RZYM

  Rzym (wł., łac. Roma) jest stolicą Włoch i siedzibą najważniejszych instytucji życia politycznego i gospodarczego kraju. Miasto leży nad Tybrem w środkowej części Półwyspu Apenińskiego. Obszar administracyjny obejmuje 1523 km2, liczba ludności wynosi 2 544 000 (zespół miejski 3 869 000). Miasto istniejące od VIII w. p.n.e. stanowi światowy ośrodek turystyczny z wieloma zabytkami starożytności, średniowiecza, renesansu i baroku. W tutejszych muzeach znajdują się niezwykle bogate kolekcje najcenniejszych dzieł sztuki. W Rzymie znajduje się siedziba ważnych organizacji międzynarodowych. W 1960 roku miasto organizowało Letnie Igrzyska Olimpijskie. Częścią centrum Rzymu jest Watykan - siedziba papieży i najmniejsze państwo świata, corocznie odwiedzany przez kilkanaście milionów turystów.


  Najważniejsze zabytki:


  Koloseum - Colosseum

  Jeden z symboli miasta został zbudowany w 80 r. n.e. Część frontowa ma 50 m wysokości, a wewnętrzna arena w kształcie elipsy posiada wymiary 86 x 54 m. Amfiteatr mógł pomieścić 50.000 widzów, był przykryty ogromną płachtą (velarium) by chronić przed słońcem. Prawdopodobnie arena była okresowo zatapiana, by mogły się na niej odbywać sceny bitew morskich.


  Bazyliki św. Piotra

  Ukończona w 1506 roku według projektu Bramantego. Bazylika powstała na miejscu wcześniejszej, tysiącletniej bazyliki Konstantyna Wielkiego. Po śmierci Bramante jego projekt zostaje częściowo zmieniony przez Michała Anioła, który zbudował kopułę i część absydy. W roku 1606 Maderno zmienił plan bazyliki z formy krzyża greckiego na łaciński oraz wzniósł potężniejszą fasadę.


  Plac św. Piotra

  Olbrzymi plac w kształcie elipsy otoczony kolumnadą. Ramiona kolumnady oddalają się od siebie idąc w stronę bazyliki. Dzięki temu zabiegowi udało skrócić perspektywę i przybliżyć optycznie fasadę kościoła. Na środku placu znajduje się egipski obelisk przeniesiony z cyrku Nerona. Na jego szczycie umieszczono krzyż, symbol zwycięstwa chrześcijaństwa nad pogaństwem.


  Kaplica Sykstyńska

  Nazwa kaplicy pochodzi od imienia jej fundatora, papieża Sykstusa. W Kaplicy odbywają się konklawe i inne szczególnie uroczyste ceremonie. Wspaniałe freski, z których słynie kaplica wykonali najwybitniejsi malarze włoscy XIV, XV i XVI wieku. Ścianę nad ołtarzem pokrywa fresk przedstawiający Sąd Ostateczny wykonany przez Michała Anioła.


  Muzeum Watykańskie

  Wejście znajduje się przy Viale Vaticano. Z placu Św. Piotra należy przejść pod prawym skrzydłem kolumnady, a następnie ulicami Porta. Angelica i Leona IV dojść do Viale Vaticano. Powstanie muzeum związane jest z papieżem Juliuszem II, który w roku 1503 zaczął gromadzić starożytne rzeźby.


  Forum Romanum

  To miejsce, gdzie w antycznym Rzymie zbierali się jego mieszkańcy. Tutaj decydowano o najważniejszych dla miasta kwestiach. Forum było centrum życia politycznego i społecznego całego Imperium Rzymskiego. W okolicy znajdowało się wiele ważnych budynków publicznych i świątyń. Miejsce zostało spustoszone przez ludy barbarzyńskie w czasie powtarzających się inwazji. Przez wieki niszczejące i demolowane Forum Romanum było używane do budowy fortyfikacji i nowych gmachów. W ostatnich stuleciach rozpoczęto badania archeologiczne, które odsłoniły zniszczone, lecz wspaniałe skarby sztuki o bezcennej wartości dla kultury europejskiej.


  Panteon

  Panteon znajduje się w centrum miasta i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków starożytnych na świecie. Zbudowany przez Marka Agryppę 2000 lat temu ku czci Marsa i Wenus dotrwał do naszych dni w niemal niezmienionej postaci. Wewnątrz znajdują się grobowce wybitnych Włochów, m.in. króla Wiktora Emmanuela II, Humberta I, królowej Małgorzaty i Rafaela.


  Kapitol

  Za czasów Imperium centrum religijne, a obecnie centrum historyczne Rzymu. Wzgórze Kapitolińskie jest najmniejszym z siedmiu wzgórz "Wiecznego Miasta". Miejsce było sceną najważniejszych wydarzeń antycznego Rzymu; tu wznosiła się Arx Capitolina (obecnie znajduje się tam kościół Santa Maria in Aracoeli). W pałacu Konserwatorów na Kapitolu przechowywany jest jeden z symboli Rzymu - Wilczyca Kapitolińska, brązowa rzeźba z ok. 470 r. p.n.e., przedstawiająca wilczycę karmiącą mitycznych założycieli miasta, bliźnięta Remusa i Romulusa.


  Plac Hiszpański - Schody Hiszpańskie

  Plac Hiszpański to pełne uroku i lokalnego kolorytu, popularne miejsce spotkań cudzoziemców, artystów i młodzieży. Z placu wychodzą najbardziej znane i eleganckie rzymskie ulice: Via Condotti ze słynną kawiarnią Greco, elegancka i uczęszczana Via Frattina oraz znana z licznych galerii Via del Babuino. Najbardziej znaną częścią placu są Schody Hiszpańskie - zwane także Trinita dei Monti - od nazwy kościoła, do którego prowadzą.


  Fontanna di Trevi

  Rozpoznawalna na całym świecie fontanna odsłonięta została w 1765 roku. Ten imponujący zabytek ma 20 metrów szerokości i 26 metrów wysokości, przez co zakrywa jeden z boków placu Piazza Poli. Centralny element fontanny stanowi posąg Neptuna w powozie w formie muszli ciągniętym przez dwa konie prowadzone przez Trytony. Marmurową fontannę tworzyli najwybitniejsi włoscy rzeźbiarze drugiej połowy XVIII wieku.


  WYNAJEM SAMOCHODU

  Żeby wynająć samochód kierowca musi mieć ukończone 21 lat. Wcześniejsza rezerwacja powinna zapewnić niższą cenę. W Rzymie działa wiele agencji oferujących wynajem samochodu, motoroweru czy roweru. Nie polecamy jednak tych środków transportu ze względu na wzmożony ruch, brak miejsc do parkowania i niefrasobliwy styl jazdy lokalnych kierowców.

  WAŻNE

  Od dnia 1 września 2014 Rada Miasta w Rzymie wprowadza podwyższony podatek pobytowy dla turystów, którzy nocują na terenie miasta Rzym (Comune di Roma) w oficjalnie zarejestrowanych obiektach hotelowych, takich jak: kempingi, kwatery, B&B, domy pielgrzyma i domy wakacyjne, hotele i residences. Tak więc trzeba ten podatek nazwać raczej podatkiem hotelowym, bo turyści nocujący w domach prywatnych nie są zobowiązani do uiszczania go.

  Podatek płaci się w zasadzie bezpośrednio w recepcji obiektu hotelowego. Większość hoteli przyjmujących rezerwacje on line oraz biura podróży wystawiające voucher na zarezerwowane przez nie hotele nie doliczają tego podatku do ceny noclegu. Tak więc rezerwując nocleg w Rzymie powinno się zawsze pytać, czy podatek pobytowy został wliczony w cenę. Wysokość opłat:

  Hotele 1-2 gwiazdki = 3 euro/za osobę/za noc przez 10 pierwszych dni noclegu.
  Hotele 3 gwiazdki = 4 euro/za osobę/za noc przez 10 pierwszych dni noclegu.
  Hotele 4 gwiazdki = 6 euro/za osobę/za noc przez 10 pierwszych dni noclegu.
  Hotele 5 gwiazdek = 7 euro/za osobę/za noc przez 10 pierwszych dni noclegu.

   

  Aktualne promocje ET Szybki kontakt