Klimat:
Iran leży w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się w zależności od ukształtowania terenu: od 50do 100 mm na obszarach pustynnych, do 2000 mm na północnych stokach Elbrusu. Średnia temperatura powietrza w zimie waha się od -4°C na północy do 12-14°C na Zatoką Perską. W lipcu temperatury wynoszą dla tych samych obszarów odpowiednio 24-28°C i 32-34°C. W miesiącach maj - wrzesień występuje bardzo wysoka temperatura (do 50 st. C w cieniu). Na południu kraju należy liczyć się dodatkowo z wysoką wilgotnością.
Waluta:
Miejscową walutą jest 1 rial irański (IR), 100 IR = 3 grosze. Ceny są przeważnie podawane w tomanach (1 toman = 10 riali). Monety mają nominały 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 250 i 500, dostępne są także banknoty w nominałach np. 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000.
Posługiwanie się kartami kredytowymi wydanymi poza Iranem jest praktycznie niemożliwe, nie ma natomiast problemu z wymianą euro lub dolarów amerykańskich. Bankomaty znajdują się w większych miastach, jednak w większości obsługują tylko lokalne karty. Zalecane jest więc zabranie pieniędzy tylko w gotówce. Typowe wobec cudzoziemców jest zawyżanie cen towarów i usług; w hotelach, zgodnie z irańskimi przepisami, ceny są znacznie wyższe dla cudzoziemców.
Przykładowe ceny:
Filiżanka herbaty od 500 do 1000 IR, woda 1,5l. - 3000 IR, coca cola 300 ml - 3000 IR, kanapka na gorąco 4000 - 5000 IR, herbata + fajka wodna od 5000 do 20000 IR.
Różnice czasowe:
Po przyjeździe do Iranu należy przesunąć wskazówki o 2,5 godziny do przodu względem czasu polskiego.
Czas lotu:
Warszawa - Port Europejski ok. 2 godz, Port Europejski - Teheran 9 godz
Transport:
Cudzoziemcy mogą zatrzymywać się tylko w hotelach, motelach i guesthouse'ach. Ograniczenia w podróżowaniu dotyczą terenów wojskowych; poza tym niektóre obszary mogą być niedostępne dla obcokrajowców z uwagi na sytuację polityczną (pogranicze z Irakiem) lub działalność band przemytniczych (pogranicze z Afganistanem i Pakistanem). Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Nie ma możliwości wjazdu na teren Iranu samochodem prywatnym bez wcześniejszego uzyskania zgody irańskich władz; brak zezwolenia oznacza zatrzymanie auta na granicy.
W miejscowych środkach transportu (autokary, samoloty) panuje spore obłożenie - bilety najlepiej kupować z wyprzedzeniem. Cudzoziemcy mogą zatrzymywać się tylko w hotelach, motelach i guest-house'ach. Ograniczenia w podróżowaniu dotyczą terenów wojskowych. W związku z powtarzającymi się przypadkami porwań cudzoziemców w prowincji Sistan i Beludżystan (południowo-wschodnia część kraju) zaleca się unikanie podróży do tego regionu. Ze względów bezpieczeństwa wskazane jest powstrzymanie się od podróżowania na wschód od umownej linii granicznej między miastami Kerman i Bandar Abbas. Zalecane jest również unikanie terenów granicznych - pogranicza irańsko-afgańskiego na całej jego długości oraz irańsko-irackiego, w szczególności w Kurdystanie (zachód). Bezpłatny autostop praktycznie nie występuje, większość kierowców oczekuje zapłaty za podwiezienie. Wiele nie oznakowanych samochodów jest w rzeczywistości taksówkami - wskazane jest uzgodnienie ceny za przejazd przed rozpoczęciem podróży.
Elektryczność:
Napięcie elektryczne w gniazdkach: 220V / 50 Hz.
Wizy:
Obywatele RP muszą mieć wizę zarówno na pobyt, jak i tranzyt. Można ją otrzymać w irańskiej placówce dyplomatycznej. Wizy tranzytowe są wystawiane na 5 dni, co często (zwłaszcza gdy przejazd przez Iran chce się połączyć ze zwiedzaniem) jest okresem niewystarczającym. Procedura przedłużania wizy jest skomplikowana i żmudna; wymaga z reguły poparcia Ambasady RP w Teheranie. Okres ważności paszportu przy wjeździe musi obejmować okres ważności wizy. Obywatele polscy udający się do Iranu w celach turystycznych na okres do 7 dni mogą również ubiegać się o wizy w następujących portach lotniczych: Teheran (Imam Khomeini i Mehrabad), Sziraz, Tebriz i Meszhed. Dokumentem niezbędnym do uzyskania wizy na lotnisku jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy.
Warto wiedzieć:
Oficjalnym i najpowszechniej używanym językiem w Iranie jest perski (58%). Pozostałe języki używane na terenie kraju należą głównie do podrodziny tureckiej (26%). Ponadto mówi się po kurdyjsku (9%).
Irańczycy, jak wielu mieszkańców Bliskiego Wschodu, są bardzo gościnni. Gościom zawsze oferuje się jedzenie i picie i żeby okazać gospodarzom szacunek, nie należy odmawiać.
Niezależnie od pory roku istnieje bezwzględny nakaz noszenia przez wszystkie kobiety i dziewczynki powyżej 9. roku życia chustek przykrywających głowę i długiego, zakrywającego nogi płaszcza-chałatu (nie musi być czarny) oraz obuwia zasłaniającego stopy. Mężczyźni nie mogą chodzić w krótkich spodniach, a w miejscach kultu, zwłaszcza na prowincji, nie powinni nosić koszul z krótkimi rękawami. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej pytać o zgodę na fotografowanie.
Nie ma obowiązkowych szczepień. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna i na dobrym poziomie.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Ambasada Islamskiej Republiki Iranu
ul. Królowej Aldony 22
03-928 Warszawa
tel. 617 15 85, 617 42 93
fax 617 84 52
e-mail: iranemb@iranemb.warsaw.pl
Placówki dyplomatyczne RP w Iranie
Ambasada RP
Africa Expressway, Pirouz Str. 1/3
P.O.Box 11365-3489, 19-174 TEHRAN;
tel. (0-09821) 88787-262/4
fax. 88788-774
e-mail: info@embpoltehran.com
www.embpoltehran.com