Australia

Widok na stolicę Australii
Klify nad nadmorskim wybrzezem
Australijska flora widok panoramiczny na góry i doliny

Najmniejszy z kontynentów i zarazem jedno z większych państw na świecie. Australia, której powierzchnię w zdecydowanej większości stanowią płaszczyzny od wieków zamieszkane przez rdzennych mieszkańców Aborygenów jest bez wątpienia jednym z tych miejsc, które przyciągają spragnionych wrażeń globtroterów. Nie bez przyczyny kraj oferujący Wielką Rafę Koralową, Urulu, czy też Region Kimberley stał się planem filmu „Australia”. I tylko tam spotkamy kangura i misia koalę w ich naturalnym środowisku.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

DOLAR AUSTRALIJSKI, 1 AUD = 2,9623 PLN (wg kursu NBP z marca 2021).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (0,33 l) od 2 – 4 AUD,
  • kawa duża od 1 – 5 AUD,
  • piwo w barze / restauracji 5 – 12 AUD,
  • obiad w restauracji ok. 20 AUD,
  • fast food, np. zestaw w McDonald ok. 10-15 AUD.

Płatności można dokonywać również kartą debetową visa, mastercard.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ

Australia leży w trzech strefach klimatycznych. W północnej części kraju występuje klimat podrównikowy, w środkowej, przeważającej części lądu występuje klimat zwrotnikowy, a na południu kraju klimat podzwrotnikowy. Jednak duży obszar otoczony oceanami sprawia, że występuje tam również klika odmian klimatycznych, m.in. kontynentalny, morski, czy też śródziemnomorski. W północno-wschodniej części Australii występują pory sucha i deszczowa. Najcieplejszym miesiącem roku jest styczeń z temperaturą 33 °C. W zależności od rejonu Australii podróżować można przez cały rok lub w lokalnych porach wiosenno-jesiennych, czyli odpowiednio w miesiącach wrzesień – listopad lub marzec – maj.

JĘZYK

Brak języka urzędowego. Australijczycy posługują się językiem angielskim.

CZAS

Australia jest w strefie GMT +11. W zależności od rejonu, do którego przylatujemy zegarki należy przestawić wg obowiązującej tam strefy czasowej.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie 240V, wtyczki jednak są unikalne i gniazdka wymagają specjalnej australijskiej przejściówki.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI:

Australijska kuchnia oparta jest na daniach kuchni brytyjskiej, którą przywieźli przybywający do tego kraju emigranci i zesłańcy. Z czasem wskutek otwarcia się Australii na Świat i wielu nowych kultur, które tworzyły społeczność tego kraju kuchnia stawała się coraz bardziej urozmaicona i współcześnie tworzą ją dania Emigrantów z południowej Europy oraz południowo-wchodniej Azji. Można uznać, że kuchnia jest międzynarodowa i obfita w świeże warzywa i owoce dostępne tam przez cały rok. Jednak podróżując po Australii warto spróbować zupełnie lokalnej potrawy, którą są np. steki z kangura czy żeberka z krokodyla.

Wspaniale smakują również tamtejsze owoce morza i kalmary smażone w głębokim oleju.

PAMIĄTKI

Pomijając klasyczne pamiątki w postaci słodyczy, magnesu na lodówkę czy też kubka ze zdjęciem kangura ciekawą pamiątką będzie bumerang wykonany ręcznie, który można nabyć w lokalnej cepelii lub bezpośrednio u wykonawcy lub obraz na płótnie przedstawiający punktowe malarstwo Aborygenów – dość droga pamiątka, ale stanowi sztukę wartą inwestycji.

CIEKAWE WYDARZENIA

Prawdziwym zagłębiem festiwalowym jest stan Południowa Australia, gdzie niemal przez cały rok odbywa się ogromna ilość imprez plastycznych. Najważniejszą imprezą kulturalną w Adelaida jest „Fringe Festival” realizowany z ogromnym rozmachem co dwa lata, zazwyczaj na przełomie lutego/marca. Australijczycy uwielbiają świętować i korzystają z każdej możliwej okazji, zazwyczaj jeśli jakieś święto wypada w sobotę lub niedzielę to przekładane jest na piątek lub poniedziałek. Okazji nie brakuje, ale mimo wszystko najpiękniej jest przed Świętami Bożego Narodzenia i oczywiście na Nowy Rok.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA

W Australii obowiązuje ruch lewostronny. Ogromne odległości najszybciej pokonamy za pomocą lotów wewnętrznych. Jednak jeśli chcemy zobaczyć więcej można łatwo wynająć samochód, co wymaga posiadania prawa jazdy. W zależności od stanu wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy wraz z tym wydanym w kraju pochodzenia kierowcy lub też aktualne prawo jazdy jakie posiadamy, ale przetłumaczone na język angielski. Dobrze funkcjonuje sieć lokalnych autobusów, najbardziej znanym przewoźnikiem jest Greyhound. W komfortowych warunkach odbyć można także podróż pociągiem. Należy jednak pamiętać, iż ze względu na duże odległości koszt takiego biletu porównywalny jest do przelotu samolotem.Dzisiaj
37
Bezchmurnie
Jutro
39
Bezchmurnie
Pojutrze
40
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
272725221918181922232526
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
20201915121091013141719
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
242424262420201919202122