Azerbejdżan

Widok na stolicę Baku od strony morza
W oddali znajduje się góra. Przed górą białe formacje skalne. Za górą zachód słońca.
Świeża lawa wylewa się spomiędzy skał. Widać płomienie.

Republika Azerbejdżanu to niewielkie państwo położone nad największym słonym jeziorem świata w zachodniej części Azji wśród górskich pasm Wielkiego Kaukazu. Kraj ten stanowi kulturowy most między Europą i Azją. Azerbejdżan to nie tylko piękna i zaskakująca kaukaska stolica, w całym kraju znajdziemy zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO, górskie wioski położone z dala od cywilizacji oraz wiele atrakcji związanych z naturalnym bogactwem kraju – ropą naftową i gazem ziemnym.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

  • walutą obowiązującą w Azerbejdżanie jest manat azerbejdżański (AZN) i dzieli się na 100 gapików.
  • Coca-cola (0,5 l) – 1.3AZN (3,00 PLN)
  • woda 1,5 l – 0,6 AZN (1,30 PLN)
  • obiad w dobrej restauracji w Baku – 8 AZN (17,5 PLN)
  • zestaw fasfood od 8 AZN (17 PLN)
  • piwo – 3 AZN (6,50 PLN)
  • kawa cappuccino od 5 AZN (9,00 PLN )
  • kawa espresso od 3 AZN (6,50 PLN )

Punkty wymiany walut są dobrze rozwinięte. Akceptowane są karty VISA, MasterCard/Eurocard i American Express, od wypłacanej kwoty pobierana jest prowizja w wysokości  od 1-1,5%. Płatności kartą możliwe są tylko w  nielicznych miejscach, należy mieć przy sobie gotówkę.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ:

Ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu w stosunkowo niedużym Azerbejdżanie występuje 9 z 11 sklasyfikowanych stref klimatycznych. Najlepszą porą na podróż do Azerbejdżanu jest okres między majem a czerwcem oraz między wrześniem a październikiem. Od listopada do lutego występują najmocniejsze opady deszczu. Latem w Azerbejdżanie przeważnie jest  bardzo gorąco a średnia temperatura w lipcu i sierpniu sięga 30 stopni Celsjusza.

JĘZYK:

Językiem urzędowym Azerbejdżanu jest język azerski.

CZAS:

Przylatując do Azerbejdżanu należy przestawić zegarki do przodu o 2 godziny w okresie letnim i o 3 godziny w okresie zimowym względem czasu polskiego.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

W Azerbejdżanie powszechnie stosowane są gniazdka europejskie typu C (wtyczka bez uziemienia z dwoma okrągłymi bolcami). Napięcie elektryczne wynosi: 220V / 50 Hz.

TRANSPORT/ KOMUNIKACJA:

Stan dróg w Azerbejdżanie nie jest zbyt dobry mimo to transport publiczny jest dobrze rozwinięty. W Baku komunikacja miejska to przede wszystkim metro i autobusy miejskie. Najbardziej popularnym i tanim środkiem transportu w całym kraju są mikrobusy tzw. marszrutki. Kursują często ale dość nieregularnie i odjeżdżają w momencie uzbierania się wystarczającej liczby pasażerów.

KUCHNIA:

Azerska kuchnia jest wynikiem wpływów kaukaskich, tureckich oraz bliskowschodnich. Wśród potraw odnajdziemy smaczne zupy, pilaw, kebaby w tureckim stylu, baraninę, drób, ryby oraz wiele warzyw, ziół (kolendra, mięta, tymianek, bazylia) i przypraw (szafran, sumak). Pilaw jest najczęściej spotykanym daniem jego podstawą jest ryż, w tradycyjnej wersji serwowany z mięsem baranim. Każdy region zaś serwuje to danie na swój sposób z wołowiną, wegetariańskie z warzywami, a także na słodko. Warto spróbować też piti, czyli zupy przyrządzanej  w glinianych naczyniach, w której skład wchodzi baranina, ziemniaki, cebula oraz groch. Wśród słodyczy królują baklawy i rozmaite chałwy. Oficjalnym napojem w Azerbejdżanie jest czarna herbata.

PAMIĄTKI:

Pamiątek warto szukać na lokalnych bazarach i w małych sklepikach gdzie możemy zaopatrzyć się  wyroby rzemiosła, miedziane naczynia, tradycyjne kolorowe dywany. Azerbejdżan słynie również z herbaty azerskiej (Azercay Buket), koniaku a także słynnego kawioru. Wśród pamiątek znaleźć można także sok z granatów, chałwę, kostki cukru z sokiem.

CIEKAWE WYDARZENIA:

W listopadzie na smakoszy granatów czeka nie lada gratka a mianowicie Festiwal Granatu Goychay, który został wpisany na reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości . Podczas imprezy pełnej festiwali, kiermaszy i parad skosztować można różnych odmian granatów  oraz produktów wykonanych z tego właśnie owocu takich jak soki, dżemy, galaretki, wino.

Innym ciekawym i barwnym wydarzeniem również wpisanym na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO jest święto Novruz – święto wiosny, rodziny i pojednania. Każdego roku z nadejściem marca Azerbejdżanie w każdy wtorek rozpalają ogniska a każdy wtorek miesiąca odpowiada za inny żywioł- ognia, wiatru ,wody i ziemi. Wszystkiemu towarzyszy wiele ulicznych festiwali, pokazów teatralnych i koncertów.Dzisiaj
15
Bezchmurnie
Jutro
21
Zachmurzenie duże
Pojutrze
22
Zachmurzenie umiarkowane
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
771015212729292418129
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
45610172225252115106