Azerbejdżan

Widok na stolicę Baku od strony morza
W oddali znajduje się góra. Przed górą białe formacje skalne. Za górą zachód słońca.
Świeża lawa wylewa się spomiędzy skał. Widać płomienie.

Azerbejdżan, kraj o bogatej historii i dynamicznie rozwijającej się gospodarce, jest jednym z najciekawszych miejsc na Kaukazie do odkrycia. Leżący na skrzyżowaniu Wschodu i Zachodu, Azerbejdżan łączy w sobie starożytne tradycje z nowoczesnością. Wycieczka po Azerbejdżanie to niezapomniana podróż przez malownicze krajobrazy, historyczne zabytki i pulsujące życiem miasta.

Opis

Stolica kraju, Baku, to miasto kontrastów, gdzie futurystyczna architektura spotyka się z urokliwą starówką. Warto zobaczyć tu Wieżę Dziewiczą i Pałac Szachów Szyrwanu, które są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując po promenadzie nad Morzem Kaspijskim, można poczuć nowoczesny puls miasta, pełnego restauracji, kawiarni i luksusowych sklepów. Azerbejdżan zachwyca również swoim naturalnym pięknem. Góry Kaukazu, w tym majestatyczne pasmo Wielkiego Kaukazu, oferują spektakularne widoki i możliwości trekkingowe. Gobustan, znane z unikalnych petroglifów i błotnych wulkanów, to miejsce, gdzie historia spotyka się z niezwykłymi zjawiskami przyrody. Wycieczka po Azerbejdżanie to także okazja do odwiedzenia malowniczych wiosek, takich jak Lahij, gdzie tradycyjne rzemiosło jest wciąż żywe. Kuchnia azerska to kolejny powód, dla którego warto odwiedzić ten kraj. Bogactwo smaków, aromatycznych przypraw i świeżych składników sprawia, że każda potrawa to prawdziwa uczta. Podczas podróży po Azerbejdżanie warto spróbować dań takich jak plov, kebab czy dolma, a także skosztować lokalnych win i herbaty.



WALUTA I ORIENTACYJNE CENY W AZERBEJDŻANIE:

Walutą obowiązującą w Azerbejdżanie jest manat azerbejdżański (AZN) i dzieli się na 100 gapików. 1 AZN = 2,31 PLN (kurs NBP z sierpnia 2024).

  • Coca-cola (0,5 l) – 1.3AZN (3,00 PLN)
  • woda 1,5 l – 0,6 AZN (1,30 PLN)
  • obiad w dobrej restauracji w Baku – 8 AZN (17,5 PLN)
  • zestaw fasfood od 8 AZN (17 PLN)
  • piwo – 3 AZN (6,50 PLN)
  • kawa cappuccino od 5 AZN (9,00 PLN )
  • kawa espresso od 3 AZN (6,50 PLN )

Punkty wymiany walut są dobrze rozwinięte. Akceptowane są karty VISA, MasterCard/Eurocard i American Express, od wypłacanej kwoty pobierana jest prowizja w wysokości  od 1-1,5%. Płatności kartą możliwe są tylko w  nielicznych miejscach, należy mieć przy sobie gotówkę.

KLIMAT W AZERBEJDŻANIE / KIEDY JECHAĆ DO AZERBEJDŻANU:

Ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu w stosunkowo niedużym Azerbejdżanie występuje 9 z 11 sklasyfikowanych stref klimatycznych. Najlepszą porą na podróż do Azerbejdżanu jest okres między majem a czerwcem oraz między wrześniem a październikiem. Od listopada do lutego występują najmocniejsze opady deszczu. Latem w Azerbejdżanie przeważnie jest  bardzo gorąco a średnia temperatura w lipcu i sierpniu sięga 30 stopni Celsjusza.

JĘZYK W AZERBEJDŻANIE:

Językiem urzędowym Azerbejdżanu jest język azerski.

CZAS W AZERBEJDŻANIE:

Przylatując do Azerbejdżanu należy przestawić zegarki do przodu o 2 godziny w okresie letnim i o 3 godziny w okresie zimowym względem czasu polskiego.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

W Azerbejdżanie powszechnie stosowane są gniazdka europejskie typu C (wtyczka bez uziemienia z dwoma okrągłymi bolcami). Napięcie elektryczne wynosi: 220V / 50 Hz.

TRANSPORT/ KOMUNIKACJA W AZERBEJDŻANIE:

Stan dróg w Azerbejdżanie nie jest zbyt dobry mimo to transport publiczny jest dobrze rozwinięty. W Baku komunikacja miejska to przede wszystkim metro i autobusy miejskie. Najbardziej popularnym i tanim środkiem transportu w całym kraju są mikrobusy tzw. marszrutki. Kursują często, ale dość nieregularnie i odjeżdżają w momencie uzbierania się wystarczającej liczby pasażerów.

KUCHNIA AZERSKA:

Azerska kuchnia jest wynikiem wpływów kaukaskich, tureckich oraz bliskowschodnich. Wśród potraw odnajdziemy smaczne zupy, pilaw, kebaby w tureckim stylu, baraninę, drób, ryby oraz wiele warzyw, ziół (kolendra, mięta, tymianek, bazylia) i przypraw (szafran, sumak). Pilaw jest najczęściej spotykanym daniem jego podstawą jest ryż, w tradycyjnej wersji serwowany z mięsem baranim. Każdy region zaś serwuje to danie na swój sposób z wołowiną, wegetariańskie z warzywami, a także na słodko. Warto spróbować też piti, czyli zupy przyrządzanej  w glinianych naczyniach, w której skład wchodzi baranina, ziemniaki, cebula oraz groch. Wśród słodyczy królują baklawy i rozmaite chałwy. Oficjalnym napojem w Azerbejdżanie jest czarna herbata.

PAMIĄTKI Z AZERBEJDŻANU:

Pamiątek warto szukać na lokalnych bazarach i w małych sklepikach gdzie możemy zaopatrzyć się  wyroby rzemiosła, miedziane naczynia, tradycyjne kolorowe dywany. Azerbejdżan słynie również z herbaty azerskiej (Azercay Buket), koniaku a także słynnego kawioru. Wśród pamiątek znaleźć można także sok z granatów, chałwę, kostki cukru z sokiem.

AZERBEJDŻAN CIEKAWE WYDARZENIA:

W listopadzie na smakoszy granatów czeka nie lada gratka, a mianowicie Festiwal Granatu Goychay, który został wpisany na reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości . Podczas imprezy pełnej festiwali, kiermaszy i parad skosztować można różnych odmian granatów  oraz produktów wykonanych z tego właśnie owocu takich jak soki, dżemy, galaretki, wino.

Innym ciekawym i barwnym wydarzeniem również wpisanym na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO jest święto Novruz – święto wiosny, rodziny i pojednania. Każdego roku z nadejściem marca Azerbejdżanie w każdy wtorek rozpalają ogniska a każdy wtorek miesiąca odpowiada za inny żywioł- ognia, wiatru, wody i ziemi. Wszystkiemu towarzyszy wiele ulicznych festiwali, pokazów teatralnych i koncertów.



Dzisiaj
18
Zachmurzenie duże
Jutro
20
Zachmurzenie duże
Pojutrze
16
Słabe opady deszczu
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
771015212729292418129
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
45610172225252115106