Azerbejdżan

Republika Azerbejdżanu to niewielkie państwo położone nad największym słonym jeziorem świata w zachodniej części Azji wśród górskich pasm Wielkiego Kaukazu. Kraj ten stanowi kulturowy most między Europą i Azją. Azerbejdżan to nie tylko piękna i zaskakująca kaukaska stolica, w całym kraju znajdziemy zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO, górskie wioski położone z dala od cywilizacji oraz wiele atrakcji związanych z naturalnym bogactwem kraju – ropą naftową i gazem ziemnym.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

  • walutą obowiązującą w Azerbejdżanie jest manat azerbejdżański (AZN) i dzieli się na 100 gapików.
  • Coca-cola (0,5 l) – 1.3AZN (3,00 PLN)
  • woda 1,5 l – 0,6 AZN (1,30 PLN)
  • obiad w dobrej restauracji w Baku – 8 AZN (17,5 PLN)
  • zestaw fasfood od 8 AZN (17 PLN)
  • piwo – 3 AZN (6,50 PLN)
  • kawa cappuccino od 5 AZN (9,00 PLN )
  • kawa espresso od 3 AZN (6,50 PLN )

Punkty wymiany walut są dobrze rozwinięte. Akceptowane są karty VISA, MasterCard/Eurocard i American Express, od wypłacanej kwoty pobierana jest prowizja w wysokości  od 1-1,5%. Płatności kartą możliwe są tylko w  nielicznych miejscach, należy mieć przy sobie gotówkę.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ:

Ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu w stosunkowo niedużym Azerbejdżanie występuje 9 z 11 sklasyfikowanych stref klimatycznych. Najlepszą porą na podróż do Azerbejdżanu jest okres między majem a czerwcem oraz między wrześniem a październikiem. Od listopada do lutego występują najmocniejsze opady deszczu. Latem w Azerbejdżanie przeważnie jest  bardzo gorąco a średnia temperatura w lipcu i sierpniu sięga 30 stopni Celsjusza.

JĘZYK:

Językiem urzędowym Azerbejdżanu jest język azerski.

CZAS:

Przylatując do Azerbejdżanu należy przestawić zegarki do przodu o 2 godziny w okresie letnim i o 3 godziny w okresie zimowym względem czasu polskiego.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

W Azerbejdżanie powszechnie stosowane są gniazdka europejskie typu C (wtyczka bez uziemienia z dwoma okrągłymi bolcami). Napięcie elektryczne wynosi: 220V / 50 Hz.

TRANSPORT/ KOMUNIKACJA:

Stan dróg w Azerbejdżanie nie jest zbyt dobry mimo to transport publiczny jest dobrze rozwinięty. W Baku komunikacja miejska to przede wszystkim metro i autobusy miejskie. Najbardziej popularnym i tanim środkiem transportu w całym kraju są mikrobusy tzw. marszrutki. Kursują często ale dość nieregularnie i odjeżdżają w momencie uzbierania się wystarczającej liczby pasażerów.

KUCHNIA:

Azerska kuchnia jest wynikiem wpływów kaukaskich, tureckich oraz bliskowschodnich. Wśród potraw odnajdziemy smaczne zupy, pilaw, kebaby w tureckim stylu, baraninę, drób, ryby oraz wiele warzyw, ziół (kolendra, mięta, tymianek, bazylia) i przypraw (szafran, sumak). Pilaw jest najczęściej spotykanym daniem jego podstawą jest ryż, w tradycyjnej wersji serwowany z mięsem baranim. Każdy region zaś serwuje to danie na swój sposób z wołowiną, wegetariańskie z warzywami, a także na słodko. Warto spróbować też piti, czyli zupy przyrządzanej  w glinianych naczyniach, w której skład wchodzi baranina, ziemniaki, cebula oraz groch. Wśród słodyczy królują baklawy i rozmaite chałwy. Oficjalnym napojem w Azerbejdżanie jest czarna herbata.

PAMIĄTKI:

Pamiątek warto szukać na lokalnych bazarach i w małych sklepikach gdzie możemy zaopatrzyć się  wyroby rzemiosła, miedziane naczynia, tradycyjne kolorowe dywany. Azerbejdżan słynie również z herbaty azerskiej (Azercay Buket), koniaku a także słynnego kawioru. Wśród pamiątek znaleźć można także sok z granatów, chałwę, kostki cukru z sokiem.

CIEKAWE WYDARZENIA:

W listopadzie na smakoszy granatów czeka nie lada gratka a mianowicie Festiwal Granatu Goychay, który został wpisany na reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości . Podczas imprezy pełnej festiwali, kiermaszy i parad skosztować można różnych odmian granatów  oraz produktów wykonanych z tego właśnie owocu takich jak soki, dżemy, galaretki, wino.

Innym ciekawym i barwnym wydarzeniem również wpisanym na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO jest święto Novruz – święto wiosny, rodziny i pojednania. Każdego roku z nadejściem marca Azerbejdżanie w każdy wtorek rozpalają ogniska a każdy wtorek miesiąca odpowiada za inny żywioł- ognia, wiatru ,wody i ziemi. Wszystkiemu towarzyszy wiele ulicznych festiwali, pokazów teatralnych i koncertów.Dzisiaj
27
Bezchmurnie
Jutro
29
Bezchmurnie
Pojutrze
30
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
771015212729292418129
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
45610172225252115106