Bahrajn

Wieżowce na tle zachodzącego słońca. Przez całą długość zdjęcia biegnie droga. Przy drodze świecą się lampy.
Wielbłąd z jednym garbem. Z nim rosną palmy.
Meczet w Manamie, stolicy Bahrajnu widoczny od boku. Po lewej dwie wysokie i wąskie wieże. Na środku kopuła. Przed budynkiem rosną niskie krzewy.

To słoneczne królewsko położone nad Zatoką Perską na Bliskim Wschodzie. Kraj pełen nowoczesnych miast, starożytnych ruin i pięknych plaż, które w połączeniu z wodami Zatoki Perskiej i wysokimi temperaturami  sprawiają, że czyni go popularnym miejscem wśród turystów.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Walutą Bahrajnu jest Dinar Bahrajnu (BHD); 1 BHD = 10,00 PLN (wg kursu NBP z marca 2021).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (0,33 l) od 0,13 BHD
  • kawa w restauracji od 1,50 BHD
  • piwo w barze (0,5 l) od 3,8 BHD
  • obiad w restauracji od 7 BHD
  • fast food od 1 BHD

W wielu miejscach można posługiwać się kartami płatniczymi.

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Bahrajn leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, typowo pustynnego. Zimy (od listopada do kwietnia) są suche z niewielkimi opadami (jeżeli już występują są gwałtowne i krótkotrwałe). W styczniu średnia temperatura dobowa wynosi 17 °C, a w sierpniu 34 °C. Miesiące letnie są bardzo gorące i wilgotne. Latem występują w dzień upały rzędu 40-45 °C, bez opadów.

Najlepsze miesiące na podróże to: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, październik, listopad i grudzień.

JĘZYK:

Obowiązuje język arabski. Używany jest również język angielski i perski.

CZAS:

Po przybyciu do Bahrajnu zegarki należy przestawić względem polskiego czasu o 2 godziny do przodu latem, a 3 godziny zimą.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

230V; 50Hz. Wtyczki elektryczne typu G.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Bahrajn słynie z dużego wyboru owoców morza. Typowymi tradycyjnymi potrawami są:  Machbous (mięso lub ryba gotowane na parze, często podawane z ryżem), shawarma (rodzaj kebabu), yahni (mięso z warzywami), dajdaj (mięso duszone w sosie pomidorowym), Na deser często podaje się muhammara (słodki  ryż z daktylami) . Popularnym napojem jest kawa z dodatkiem kardamonu lub syropem winogronowym z anyżkiem.

PAMIĄTKI:

Bahrajn słynie z wyrobów wytwarzanych z pereł. Doskonałym prezentem będą świeże lub suszone daktyle. Warto nabyć również arabic coffee z kardamonem w zestawie ze specjalnym dzbankiem, a dla koneserów fajki wodnej warto nabyć przepięknie rzeźbioną sishe wraz ze specjalnym tytoniem.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Zawody Formuły 1 – Grand Prix Bahrajnu –  corocznie organizowany od 2004.

TRANSPORT:

W Bahrajnie honorowane jest polskie prawo jazdy i jego międzynarodowy odpowiednik.

Sieć drogowa jest dobrze rozwinięta. Gorzej rozwinięty jest transport publiczny. W dużych miastach przy hotelach łatwo można wynająć samochód (potrzebna jest kserokopia paszportu). Natomiast decydując się na przejazd taksówką warto ustalić opłatę za przejazd „z góry”, aby uniknąć nieporozumień.Dzisiaj
22
Bezchmurnie
Jutro
23
Zachmurzenie umiarkowane
Pojutrze
23
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
171821263133343433292420