Boliwia

Widok na miasto. W tle góry. Przed górami liczne kolorowe budynki i kilka drzew.
Starsza pani sprzedaje ziemniaki na targu. Druga pani wybiera ziemniaki z worka, aby je kupić. Są ubrane w sukienki, a na ramionach mają trójkątne chusty. Za nimi tłum ludzi.
Rynek z kamienicami. W centralnej części posąg na wysokim cokole. U stóp cokołu dwa inne posągi. Po rynku chodzi dużo ludzi i gołębi.

Boliwia oficjalnie znana jako Wielonarodowe Państwo Boliwia jest krajem bez dostępu do morza, uważana za serce Ameryki Południowej ze względu na swoje wyjątkowe położenie. Jest jednym z najbardziej odosobnionych, nietkniętych przez współczesny rozwój krajów a zachowując swoje naturalne piękno zachwyca ogromnym bogactwem kulturowym, pięknymi andyjskimi krajobrazami i pozostałościami tajemniczych starożytnych cywilizacji.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Boliwijską walutą jest Boliviano, a jej symbolem jest Bs lub BOB. Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie  i wymienić walutę na bolivianos, najwygodniej na lotnisku gdzie znajdują się banki i kantory.  Honorowane są karty kredytowe, m.in. MasterCard, VISA i American Express. Najlepiej mieć ze sobą gotówkę, kartą płacić można w niewielu miejscach: w supermarketach, lepszych restauracjach, dużych sklepach turystycznych.

Przykładowe ceny:

 • zestaw obiadowy w tańszych restauracjach – 20 BOB
 • przekąska uliczna (streatfood) – ok. 5 – 10 BOB
 • cappuccino w kawiarni – ok. 10 – 15 BOB
 • małe piwo w sklepie – 6 – 8 BOB
 • butelka wody 1 l w sklepie – ok. 4 BOB
 • butelka coli 0,5 l w sklepie – ok. 5 BOB

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ:

Klimat waha się od wilgotnego i tropikalnego do zimnego i półsuchego. Mimo iż noce są dość chłodne to najbardziej dogodnym czasem na podróż jest okres od czerwca do września. Pogoda jest wówczas najstabilniejsza z najmniejszą liczbą opadów w ciągu dnia. Od grudnia do lutego trwa pora deszczowa. Ciepłe ubrania są zalecane przez cały rok. Zimą temperatury mogą spaść znacznie poniżej zera.

JĘZYK:

Do 2009 roku językami urzędowymi Boliwii były hiszpański, ajmara i keczua obecnie zaś językiem urzędowym jest hiszpański i 36 języków lokalnych.

CZAS:

Boliwia znajduje się w strefie czasowej UTC -4, w lecie różnica będzie wynosiła 6 godzin.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

W Boliwii napięcie prądu wynosi 220 V. Najczęściej spotykane typy wtyczek to A, C, oraz C-2. Warto zaopatrzyć się w adapter.

KUCHNIA:

Kuchnia boliwijska to mieszanka kuchni hiszpańskiej i lokalnych składników.  Tradycyjne potrawy z zachodniej (wysokiej) Boliwii są ogólnie przystosowane do wysokiego, zimnego klimatu. Warto spróbować  steków z lamy i komosy ryżowej, andyjskiego super-ziarna. W niższych (tropikalnych) regionach głównymi lokalnymi składnikami są juka, smażone banany, ryby rzeczne, a nawet żółwie czy ogon krokodyla.  W całej Boliwii najczęściej spotkać możemy dania z wołowiną, kurczakiem, rybą podawane z  ziemniakami o różnych barwach i  przyrządzonych na wiele sposobów.

Jeśli lubimy słodkości nie możemy nie spróbować api (słodki, gęsty napój z fioletowej i białej kukurydzy) – obowiązkowo z pastel (słodki placek z serem) albo buñuelo (rodzaj dużego pączka).

Singani jest narodowym trunek tego kraju. Jest to brandy winna, wytwarzana przez destylację wina.

PAMIĄTKI:

Większość pamiątek można znaleźć na targowiskach i stoiskach plenerowych. Najpopularniejsze to :

 • melonik, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów stroju typowej Boliwijki,
 • ponczo w niepowtarzalnych wzorach i kolorach wykonane z wełny alpaki.
 • talizmany rzeźbione w kamieniu to typowy widok, zwłaszcza na słynnym targu czarownic w La Paz lub na ulicach miejsc takich jak Santa Cruz i Illampu.
 • kryształy soli są sprzedawane jako elementy dekoracyjne. Jednak najlepszą pamiątką z soli jest sól kamienna sprzedawana w małych szklanych słoiczkach, które można znaleźć w całej Boliwii.
 • Mentisan balsam zawierający olejki eukaliptusowe, mentolowe i sosnowe, łagodzący dolegliwości takie jak kaszel, ból mięśni i ugryzienia.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Najpopularniejszą formą transportu w Boliwii zarówno dla podróżnych, jak i mieszkańców jest autobus. Krótkie podróże autobusowe wykorzystują dwa rodzaje autobusów: Micros i Trufis . Micros obsługują z góry określoną trasę w miastach. Trufis to wspólne samochody dostawcze lub taksówki. Stan dróg szczególnie w górach jest zły, często jest brak asfaltu oraz barierek ochronnych w porze deszczowej drogi są często zalewane. Większość lotów wewnętrznych obsługuje narodowy przewoźnik Boliviana de Aviacion (BoA). Pociągi są obecnie jednym z najmniej używanych środków transportu w Boliwii.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Boliwia zdobyła tytuł wiodącej destynacji kulturalnej na World Travel Awards za organizację kolorowych parad i festiwali prawie co miesiąc. Do najbardziej znanych należą: Festiwal Gran Poder to „Największe święto andyjskie” gromadzi około 30 000 tancerzy z 60 zespołów tańca folklorystycznego, które tańczą na trasie długości 6 km.

Przesilenie zimowe obchodzone jest w Tiahuanaco każdego 21 czerwca. Ta data wyznacza Nowy Rok Ajmara lub Machaj Mara; wyznacza również początek nowego roku rolniczego. Amauta (kapłani andyjscy) odprawiają ceremonie wdzięczności wobec Słońca i Pachamamy (matki ziemi).

Podczas karnawału w Oruro spotykają się zespoły taneczne folklorystyczne z całej Boliwii i świata, aby oddać hołd Matce Boskiej Candelaria, znanej również jako Socavón. Tancerze odbywają kilkukilometrową podróż, której kulminacją jest Sanktuarium Matki Boskiej.Dzisiaj
18
Zachmurzenie duże
Jutro
22
Zachmurzenie umiarkowane
Pojutrze
28
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
181818181717171819202019