Botswana

Grupa słoni stoi przy wodzie i pije. Za nimi drzewa.
Widok na jezioro od strony lądu. Po prawej stronie woda z licznymi płaskimi i piaszczystymi wyspami. Na brzegu rośnie kilka drzew. Po lewej rozciąga się ląd. Widać drzewo i dużo krzewów.
Szary ptak siedzi na suchym kawałku drewna. Ma długi dziób i szyję. Szyja lekko zabarwiona na pomarańczowo. W tle błękitna woda i drzewa.

Botswana to pozycja obowiązkowa dla osób kochających przyrodę. Mówi się, że jeśli ktoś jeszcze nie był w Botswanie, to tak naprawdę nie widział prawdziwej Afryki! To fascynujący pod względem przyrodniczym kraj położony w południowej Afryce. Niezwykły zakątek świata i olbrzymi rezerwat. Większą część kraju zajmuje sawanna. Jest to więc idealne miejsce do podglądania słoni, antylop czy też żyraf w ich naturalnym środowisku.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

PULA BOTSWAŃSKA (BWP), 1 BWP= 0,3455 PLN (wg kursu z NBP z marca 2021).

PRZYKŁADOWE CENY:

  • woda mineralna (0,33 l) od 8 BWP
  • kawa w restauracji od 20 BWP
  • piwo w barze od 20 BWP
  • obiad w restauracji od 150 BWP
  • fast food od 25 BWP

W wielu miejscach można posługiwać się kartami płatniczymi.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ:

Botswana leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Opady są niewielkie lub nie występują. Średnia temperatura dla całego kraju wynosi około 28°C. Najwyższa średnia temperatura jest w grudniu 32°C, a najniższa 20°C w lipcu. Jest to wiec świetny kierunek na wielką afrykańską przygodę  przez cały rok.

JĘZYK:

Obowiązuje język angielski.

CZAS:

Jeśli w Polsce obowiązuje czas letni, nie ma różnicy czasu – w Polsce i Botswanie jest ten sam czas. Natomiast zimą, po przybyciu do Botswany zegarki należy przestawić względem polskiego czasu o godzinę do przodu.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

220 V / 231 V; 50 Hz. Wtyczki elektryczne typu: D i G.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Kuchnia Botswany łączy afrykańskie i europejskie tradycje kulinarne. Kuchnia głównie oparta jest na lokalnie produkowanych surowcach m.in. kukurydza, sorgo, słoneczniki. Koniecznie należy skosztować mabele lub bogobe – kleik z prosa lub sorgo oraz phaletshe – kukurydza z dodatkiem mięsa, a na deser vetkoek – tłuste ciastko (rodzaj pączka). Najpopularniejszym mięsem jest wołowina. Jada się również suszone mięso. Bardzo popularne są dania na bazie dziczyzny. Dostępne są świeże owoce: arbuz, mango, banany, ananasy, papaje.

PAMIĄTKI:

Botswana słynie z rękodzieła. Bardzo popularne są wyroby z drewna m.in. rzeźby, maski, szkatułki, instrumenty muzyczne. Miłą pamiątką będą również wyroby ze skóry takie jak: rękawiczki, paski, obuwie. Najwspanialszą jednak pamiątką będą zdjęcia dzikich krajobrazów i zwierząt J

CIEKAWE WYDARZENIA:

Konkurs MISS PIĘKNOŚCI – w różnych wioskach w całym kraju odbywają się konkursy piękności  mające na celu wyłonienie najpiękniejszej osoby.

TRANSPORT:

W Botswanie honorowane jest polskie prawo jazdy (poświadczone tłumaczenie dokumentu  w języku angielskim) i jego międzynarodowy odpowiednik. W kraju obowiązuje ruch lewostronny. Z uwagi na słaby stan dróg i zagrożenia na drodze (dzikie zwierzęta) warto rozważyć korzystanie z taksówek. W Botswanie jest tylko jedna linia kolejowa.Dzisiaj
33
Bezchmurnie
Jutro
33
Bezchmurnie
Pojutrze
33
Zachmurzenie umiarkowane
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
313130262421202530313132