Paryż

Francja

Paryż — miasto, które widziało wiele! Był świadkiem zaręczyn, romantycznych kolacji na wieży, rodzinnych wyjazdów do Disneylandu, kulinarnych odkryć, pokazów mody najznakomitszych projektantów i wielu innych, ważnych wydarzeń. Paryż to miasto, które tętni życiem i przyciąga turystów z całego świata! Jest to idealny kierunek na city break, wyjazd ze znajomymi, z drugą połówką na romantyczny weekend lub w pojedynkę. Paryż nazywany jest stolicą mody. To tu odbywają się pokazy mody słynnych projektantów a na każdym kroku widać butiki, w których witrynach goszczą najnowsze trendy modowe. Symbolem Paryża jest wieża Eiffla, pojawia się na pocztówkach, breloczkach, obrazach i wielu fotografiach. Obowiązkowo trzeba wjechać na najwyższe piętro tej wspaniałej budowli, aby móc podziwiać jedną z piękniejszych panoram miasta!

Rozwiń


WALUTA

EURO, 1 EUR = ok. 4.28 PLN (wg kursu NBP z lutego 2020). W większości miejsc akceptowana jest płatność kartą.

Przykładowe ceny:

 • obiad w barze (bez napoju) ok. 15 EUR
 • trzydaniowy posiłek w restauracji ok. 50 EUR.
 • pizza ok. 8-10 EUR
 • kieliszek wina w barze ok. 3-4 EUR
 • butelka wody ok. 0,85-1,00 EUR
 • piwo w puszce ok. 2-3 EUR
 • piwo w barze ok. 6-8 EUR
 • paczka papierosów ok. 10 EUR
 • magnes pamiątkowy na lodówkę ok. 2-3 EUR
 • pamiątkowa koszulka ok. 10 EUR
 • pojedynczy przejazd metrem – 1,90 EUR

Poruszanie się taxi w Paryżu jest bardzo drogie. Przejazd z lotniska Beuvais do centrum wyniesie ok. 170 EUR, z Orly ok. 50 EUR a z Charles da Gaulle to wydatek ok. 60 EUR. Zawsze przed wsiadaniem do taxi warto upewnić się, ile wyniesie dany kurs.

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ

W Paryżu najcieplej jest oczywiście latem (lipiec i sierpień). Zwiedzanie Paryża ma swoje uroki o każdej porze roku. Wiosną możemy pozwolić sobie na długie spacery i odkrywanie miasta do ostatnich promieni słońca. Trzeba się liczyć, że jest to dość popularny okres na odwiedzenie tego miasta, więc na miejscu może być więcej turystów. W lipcu i sierpniu kiedy większość wybiera plaże, można udać się na city break do Paryża i cieszyć się latem w mieście. Jesienią, gdy wszystko nabiera żółto czerwonych barw, Paryż wygląda niesamowicie. Może być trochę chłodno i deszczowo, ale bardzo klimatycznie. Zimą natomiast polecamy odwiedzić miasto pokryte białą warstwą śniegu — jest to coś niesamowitego! Polecamy Paryż o każdej porze roku.

JĘZYK

Obowiązuje język francuski. Wszędzie porozumiemy się również po angielsku.

CZAS

Między Francja a Polską nie ma różnicy czasu.

KUCHNIA / SMAKOWITOŚCI

Kuchnia francuska jest niczym sztuka! Potwierdza to fakt wpisania jej na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Nie wszystko kręci się wokół żabich udek i ślimaków, są to rarytasy, których nie jada się często. Jeśli nadarzy się okazja spróbowania tych specjałów, to najlepiej smakują one z masłem, czosnkiem i śwież siekaną pietruszką. Warto pamiętać o tym, że Francuzi przestrzegają godzin posiłków. Śniadanie najlepiej zejść w godzinach od 8 do 9, obiad zdecydowanie wcześniej niż u nas, bo od 12 do 14. Kolacja zaczyna się już od 19. Wine paring płynie we krwi francuzów. Wino można dobrać tam do każdego dania. W zależności od naszych upodobań możemy wybrać rodzaj wina: wytrawne (sec), półwytrawne (demi-sec), półsłodkie (semi-doux) oraz deserowe słodkie (doux). Koniecznie trzeba wspomnieć o francuskich serów, gatunków jest ok. 700. To oznacza, ze można przez ponad 2 lata, każdego dnia smakować nowy rodzaj. Podpowiemy, na jakie sery zwrócić uwagę: Roquefort (z mleka koziego lub owczego z niebieską pleśnią), Chevre (z mleka koziego, idealny do sałatki), Emmental (żółty, twardy, o wyrazistym smaku), Reblochon (bardzo miękkie ser, pochodzi z Alp, idealny do zapiekanek) i Neufchatel (idealny na prezent, w kształcie serca). O kuchni francuskiej można pisać bez końca! W restauracji spróbujcie zupy cebulowej, muli w winie, quiche lorraina (wytrawna tarta z cebulą i boczkiem), wołowinę po burgundzku, sałatkę z kozim serem oraz ostryg, ale to tylko propozycje. Polecamy pojechać, spróbować wszystkiego na miejscu i stworzyć swoją listę TOP dań.

PAMIĄTKI

Do najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Paryża należą: brelok z wieżą Eiffla, francuskie wino, typowy francuski beret, magnesy, alkohole w butelkach w kształcie słynnej wieży, obraz zakupiony u lokalnych artystów z Plac du Tertre. Najważniejsze to sprawdzić przepisy odnośnie przewożenia płynów w bagażu podręcznym jeśli nie został zakupiony bagaż rejestrowany na podróż. Może to zweryfikować naszą listę pamiątek i upominków do przywiezienia.

CIEKAWE WYDARZENIA

W Paryżu odbywają się liczne targi i pokazy mody, najbardziej znany to Paris Fashion Week (w marcu). W styczniu odbywa się Paris Dog Show, są to wystawy psów, każdy psi przyjaciel musi tam być! W lutym świętowany jest Chiński Nowy Rok, obchody mają miejsce w trzynastej dzielnicy. Dla zmotoryzowanych polecamy Retromobile — wystawa zabytkowych aut. Marzec upływa w rytmie bluesa na międzynarodowym festiwalu Banlieues Bleues, są też Wielkie Targi Wina w okolicach Łuku Triumfalnego. W maju odbywa się French Open, czyli słynny turniej tenisa. W czerwcu można przyjechać na Festiwal Chopinowski. W lipcu najważniejsze święto zdobycia Bastylii (17 lipca). W październiku winobranie w winnicy na Montmartre. Do Paryża warto przyjechać w okresie świąteczno-noworocznym i zobaczyć pięknie ozdobione miasto!

TRANSPORT I KOMUNIKACJA

W Paryżu funkcjonuje metro, najszybszy sposób dostania się z punktu A do punktu B. Pierwsza linia metra w Paryżu została otwarta z okazji organizacji wystawy EXPO w 1900 roku. Na tę okazję w 1889 roku został zbudowany dzisiejszy symbol Paryża, czyli Wieża Eiffel. Trasa metra w Paryżu liczy ok. 220 km, posiada aż 302 stacje i aktualnie funkcjonuje 16 linii. Dla porównania metro w Warszawie ma długość ok. 36 km, 34 stacje i 3 linie. Bilety można zakupić na jednorazowy przejazd, skorzystać z biletu całodziennego typu Mobilis (ceny różnią się w zależności od strefy, w której chcemy podróżować) lub nabyć kartę Navigo. Korzystną opcją jest Navigo, czyli specjalna karta, którą można zakupić w automacie na stacji metra, kolejki RER, albo w kiosku. Koszt karty to 5 EUR, można doładować tam przejazdy tygodniowe i miesięczne, przydaje się przy dłuższych pobytach w mieście. Metro nie jest jedynym środkiem komunikacji miejskiej. Funkcjonują też kolejki RER (szybka sieć regionalna). Docierają one na przedmieścia Paryża. Tam, gdzie trasa kolejki pokrywa się z trasą metra, można korzystać wymiennie z biletów na metro i RER. Kolejka dojeżdża do takich lotnisk jak Charles de Gaulle i Paryż Orly, dostaniemy się nią do Luwru oraz do Disneylandu. Kolej nie działa jedynie w centrum miasta. Zamiast metra można skorzystać z autobusów miejskich. Kursuje również turystyczny piętrowy autobus, gdzie dostępne są przewodniki audio guide.Dzisiaj
1
Bezchmurnie
Jutro
7
Zachmurzenie duże
Pojutrze
7
Słabe opady deszczu
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
671216212326242116107
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
11461013151412851

Spacer Polami Elizejskimi

Przewodnik pokaże jedną z najsłynniejszych ulic Paryża. Zaczyna się od Placu Gwiazdy skąd dokładnie widać Pola Elizejskie oraz dzielnicę La Defence, gdzie skoncentrowane są biurowce, często odbywają się wystawy. Jest to bardzo nowoczesna dzielnica, nazwana tak od pomnika La Défense de Paris, który upamiętnia żołnierzy i zwykłych ludzi, którzy walczyli w 1870 roku, była to wojna francusko-pruska. Patrząc na Łuk Triumfalny z lotu ptaka, można zauważyć promieniste rozłożenie ulic odchodzących od Łuku, jest ich aż 12! Plan przebudowy Paryża stworzył Barona Georgesa Haussmanna, dzięki niemu powstała Aleja Pól Elizejskich, oczywiście na zlecenie Napoleona III. Po spacerze polami elizejskimi udamy się do wieży Eiffel (wjazd na III piętro) oraz rejs po Sekwanie.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 690
Dziecko: 520

Luwr

Niepowtarzalna okazja, by zobaczyć dzieła Luwru wraz z autorskim polskim komentarzem, który możliwy jest dzięki autorskiemu systemowi audio guide, który został stworzony przez firmę Lekier z polskimi aktorami. Specjalnie na potrzeby tej wycieczki został nagrany polski komentarz. W Luwrze nie ma dostępnego zestawu audio guide w języku polskim! Dzięki temu można dokładnie poznać historię Luwru jak i dzieł, które się tam znajdują w naszym ojczystym języku. Przewodnik w języku polskim jest pełen ważnych informacji, bez niego wizyta w Luwrze byłaby tylko przejściem po ogromnej galerii z kolekcją aż 35 tysięcy dzieł sztuki z broszurą w ręku. Całość zwiedzania z polskim przewodnikiem w formie audio guide trwa 4 godziny. Fragmentu można posłuchać pod tym linkiem

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 230 PLN
Dziecko: 170 PLN (do 11 lat)

Średniowieczny Paryż - spacer wzdłuż Sekwany

Trasa: Muzeum d’Orsay – Pony de Carrousel – Pont des Arts – Akademia francuska – Pont Neuf – więzienie Conciergerie – Sainte Chapelle – Ktedra Notre Dame — kamienica Marii Skłodowkiej Curie – Pont de la Tournelle – Pałac Lamberta

Czas trwania to 1 godzina i 40 minut, trasa liczy 3 km. Spacerem przejdziemy przez najstarszą historycznie dzielnicę Paryża. Zaczniemy od Muzeum d’Orsay, które co roku odwiedzają tłumy turystów. Jest to budynek dawnego dworca. Zobaczyć można tu wiele dzieł sztuki, są obrazy takie jak „Gwiaździsta Noc” Vincenta Van Gogha, „Śniadanie na trawie” Édouarda Maneta czy „Bal w Moulin de la Galette” Auguste Renoira oraz słynne zegary. Idąc wzdłuż Sekwany, natkniemy się na słynnych bukinistów w małych zielonych budkach. Na pamiątkę można kupić tam używaną książkę, komiks oraz stare kartki pocztowe. Nad Sekwaną stacjonuje po obu brzegach łącznie ponad 200 bukinistów. Bukiniści zgodnie z legendą wzięli się tam z zatopionego w średniowieczu statku obok Katedry Notre Dame. Statek przewoził między innymi książki. Zrozpaczona załoga starała się ocalić te książki, które nie uległy zniszczeniu i postanowili sprzedawać je przechodniom. Teraz jest to znany zawód, żeby móc być bukinistą trzeba spełniać kilka wymagań nałożonych przez Państwo. Idąc dalej natkniemy się na most Pont de Carrousel, często nazywany Pont de Louvre ze względu na to, że znajduje się w niewielkiej odległości od Luwru. Następnym mostem jest Pont des Arts, zwany mostem sztuki. Został zbudowany na specjalne życzenie Napoleona Bonaparte. Niestety został zniszczony podczas trwania I wojny światowej i uległ zawaleniu. Odbudowy podjęto się w 1984 roku. To nie koniec tragicznej historii mostu, gdyż w 2014 roku część balustrady runęła się pod ciężarem kłódek wieszanych przez zakochanych. Przejdziemy na drugą stronę mostu i znajdziemy się pod budynkiem Akademii francuskiej, przyjrzymy się budynkowi z zewnątrz i udamy się do następnego mostu na trasie, czyli Pont Neuf. Tłumacząc nazwę, otrzymamy „nowy most”, co nie jest zgodne z prawdą, gdyż jest to najstarszy most w mieście. Stamtąd udamy się pod budynek najstarszego więzienia w Paryżu, który znajduje się na wyspie Île de la Cité – Conciergerie. To do tego więzienia zesłani zostali przeciwnicy francuskiej rewolucji. Prawie wszystkie kończyły się wyrokiem śmierci. Więźniowie kończyli swój żywot na gilotynie. Jednymi z więźniów byli Maria Antonia, która osiwiała ze stresu w jeden dzień (syndrom Marii Antoniny) i Maksymilian Robespierre. Następnie przechodzić będziemy obok kaplicy Sainte-Chapelle, oznacza to bramę niebios. W oknach kaplicy można podziwiać piękne witraże z licznymi scenami biblijnymi. Ciekawym jest fakt, że kaplica Sainte Chapelle nie jest już miejscem świętym, uległa desakralizacji. Następnie udamy się jak najbliżej Katedry Notre Dame. Katedra została wybudowana XIV wieku, a cały proces trwał aż 180 lat! Katedrę do niedawna co roku odwiedzało aż 13 milionów turystów z całego świata. Niestety podczas prac restauracyjnych prowadzonych na terenie katedry Notre Dame z niewyjaśnionych jak dotąd przyczyn wybuchł pożar. Ogień strawił większość dachu oraz zajął iglicę. Dzięki społecznej zbiórce udało się zgromadzić środki wystarczające na naprawę Katedry. Szacowany czas naprawienia szkód to co najmniej 20 lat. Kierując się w stronę mniejszej wyspy, przejdziemy przez most Saint-Louis i idąc dalej naprzeciwko mostu de la Tournell zobaczymy kamienicę, w której mieszkała Maria Skłodowska-Curie na wyspie św. Ludwika. To w Paryżu na uczelni La Sorbonne Maria jako pierwsza kobieta wykładała na uczelni! Następnie przejdziemy mostem Pont de la Tournelle, który można nazwać „do trzech razy sztuka”, gdyż odbudowy mostu podjęto się trzy razy. Najpierw był drewniany, potem kamienny i na końcu wersja, którą można ujrzeć teraz. Na moście znajduje się pomnik św. Genowefy, która jest patronką Paryża i obserwuje miasto z wysokości 5 metrów. Spacer zakończymy pod Pałacem Lamberta, który został zakupiony przez księcia Czartoryskiego, a namówił go do tego sam Fryderyk Chopin. Było to miejsce, które od powstania listopadowego do 1945 roku funkcjonowało jako centrum kulturowe i polityczne dla polaków mieszkających w Paryżu. Za czasów Edwarda Gierka Polska miała okazję odkupić pałac, jednak oferta nie wydała się atrakcyjna. Finalnie budynek został sprzedany Katarskiemu szejkowi za zawrotną sumę 80 milionów euro. W planach przebudowy pałacu przez szejka znalazł się parking piętrowy i SPA. Roboty zostały w porę wstrzymane przez paryskie stowarzyszenie ochrony zabytków i pałac jest otwarty dla turystów.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 260 PLN
Dziecko: 210 PLN (do 11 lat)

Wycieczka z przewodnikiem - wjazd na wieżę Eiffla i rejs po Sekwanie

W cenie jest bilet wjazdu na wieżę (III piętro), bilet na rejs po Sekwanie z polskim komentarzem w postaci audio przewodnika. Spacer z przewodnikiem dookoła wieży wraz z wjazdem trwa ok. 3 godziny. Podczas spaceru będziemy na Placu Trocadero skąd będziemy mieli idealny widok na ogrody, Sekwanę, Pola Marsowe oraz samą wieżę. Podczas rejsu po Sekwanie będzie możliwość zobaczenia najważniejszych zabytków z poziomu wody i posłuchania o nich w języku polskim. Dostępna również wersja wieczornego zwiedzania.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 690 PLN
Dziecko: 520 PLN (do 11 lat)

Wycieczka z przewodnikiem na Wzgórze Montmartre

Czas trwania wycieczki: 2 godziny. Trasa wycieczki wygląda następująco: Moulin Rouge, Amelia, Cafe des deux moulins, Bateau Lavoir, Moulin de la Galette, Św. Dionizy, Plac Dalidy, Różowy domek Maurica Utrilo, Winnica Montmartre, Au Lapin Agile, Muzeum Montmartre, Place du Tertre, Eglise Saint-Pierre de Montmartre, Bazylika Sacre Coeur. Dostępna również wersja wieczornego zwiedzania.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 290 PLN
Dziecko: 230 PLN (do 11 lat)

Zwiedzanie Pałacu Wersalskiego

Wycieczka bez opieki przewodnika. W cenę wliczone są bilety wstępu.

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 260 PLN
Dziecko: 240 PLN (do 11 lat)

Wycieczka z przewodnikiem „Paryski szyk”

Spotkanie z przewodnikiem nastąpi w hotelu. Wraz z przewodnikiem udamy się pod Kościół  św. Magdaleny, gdzie wyprawiane są jedne z najdroższych ślubów we Francji i to tutaj miała miejsce uroczystość pogrzebowa Fryderyka Chopina. Następnie zobaczymy najstarszą salę koncertową w Paryżu, na jej scenie można było usłyszeć takie światowe gwiazdy jak Edith Piaf, Dalidę, Celine Dion, czy Madonnę. Następnie największa opera na świecie — Opera Garnier, tuż obok znajduje się Galeria Lafayette znana z pięknej witrażowej kopuły, butików luksusowych marek oraz tarasu z panoramicznym widokiem na Paryż. Spacerem przejdziemy najdroższymi miejscami w Paryżu — Placem Vendome oraz Rue de la Paix. Idąc dalej, ulicą Saint Honore dojdziemy do siedziby komedii francuskiej (jeden z najstarszych teatrów świata). Można tu zobaczyć znanego polskiego aktora — Andrzeja Seweryna, który jest tu jednym z “sociétaires”. Obok znajduje się hotel Louvre. Po drodze zobaczymy również Galeria Vivienne i Colbert oraz przejdziemy się na dziedziniec Luwru.

Spektakl w Moulin Rouge z butelką szampana

Podczas tej atrakcji nie towarzyszy nam przewodnik. Hotel znajduje się w niewielkim oddaleniu od kabaretu (ok. 15-20 minut pieszo). Zobacz ikoniczny spektakl w kabarecie Moulin Rouge. Słynny kankan, piękne stroje i porywająca atmosfera a wszystko to przy bomblującym kieliszku francuskiego szampana!

Ceny w sezonie letnim:
Dorosły: 800 PLN
Dziecko: 490 PLN (do 11 lat)