Jamajka

Wyspa i państwo należące do archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim. Jamajka kojarzona jest przede wszystkim z muzyką reggae i wszystkimi jej odmianami: ska oraz blue beat. Ikoną na Jamajce jest Bob Marley. Jego wizerunki można spotkać dosłownie wszędzie, począwszy od koszulek po plakaty i breloczki. O tym jak niezwykła jest Jamajka pisał Krzysztof Kolumb w swoich dziennikach, nazywając ją: „najpiękniejszą wyspą, jaką kiedykolwiek ujrzały me oczy”.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

DOLAR JAMAJSKI (JMD), 1 JMD = 0,0254 PLN (wg kursu NBP z lipca 2021).
Wszędzie można płacić dolarami amerykańskimi (USD). Wymiana nie jest konieczna. Natomiast zakazany jest wwóz i wywóz dolarów jamajskich.

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (0,33 l) od 103 JMD
  • kawa w restauracji od 360 JMD
  • obiad w restauracji od 3000 JMD
  • fast food od 240 JMD
  • piwo w barze (0,5 l) od 300 JMD

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Jamajka znajduje się w strefie morskiego klimatu tropikalnego. Jest to kierunek całoroczny, gdzie temperatury wahają się między 27°C, a 30°C. Wysoko w Górach Niebieskich temperatury okresowo mogą spadać poniżej 20°C. Na wschodnim wybrzeżu oraz w Górach Niebieskich wyróżnia się porę deszczową w okresie od maja do listopada. W tym czasie popołudniowe deszcze są prawie codzienne, lecz trwają krótko i zawsze wieczorem wraca słoneczna pogoda. Pora sucha występuje naszą zimą tj. grudzień-marzec, kiedy przypada szczyt sezonu turystycznego.

JĘZYK:

Językiem urzędowym na Jamajce jest język angielski. Kraj posiada również własny, odrębny dialekt na bazie języka angielskiego – język jamajski, który nazywany jest lokalnie Patois.

CZAS:

Po przylocie na Jamajkę należy przesunąć wskazówki o 7 godzin do tyłu względem czasu polskiego.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

110V, 50Hz. Wtyczki elektryczne typu: A, B.

KUCHNIA:

Podstawą dań są mięsa, ryby i owoce morza. Dania serwowane są głównie z ryżem i różnorodnymi dodatkami warzywno-owocowymi. Charakterystycznym daniem na Jamajce jest palone curry z ryżem i groszkiem oraz saltfish (solony dorsz podawany z owocami bligii pospolitej, zwanej tutaj ackee). Koniecznie trzeba spróbować jerk chicken (kurczak pieczony w specjalnym grillu z tradycyjnymi pikantnymi przyprawami). Jamajka znana jest również z piwa Red Stripe oraz uprawianej w Górach Błękitnych kawy o nazwie Jamaica Blue Mountain Coffee.

PAMIĄTKI:

Jamajka to dobre miejsce na zakup delikatnej porcelany i kryształów. Doskonałym prezentem będzie też rękodzieło: piękne haftowane obrusy z motywami ptaków i flory lub drewniane rzeźby. Dla koneserów kawy warto zakupić uprawianą w Górach Błękitnych „Jamaica Blue Mountain Coffee”, która jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie. Doskonałym prezentem może być również jamajski tradycyjny rum.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Jamajczycy lubią się bawić i jeżeli tylko mają czas oddają się rozrywce.

Najważniejsze wydarzenia:

Reggae Sumfest – największy na świecie festiwalu muzyki reggae.
Karnawał w Kingston – trzy dniowy festiwal, podczas którego ulicami przechodzą barwne korowody tancerzy. Każdy Uczestnik stara się zaprezentować w jak najbardziej kolorowym i jak najbardziej szalonym przebraniu.
Jamaica Jazz and Blues Festival – coroczna impreza organizowana w listopadzie, na którą przyjeżdżają zespoły z całego świata, aby zaprezentować swoją sztukę.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Na Jamajce obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy. Ruch jest lewostronny. Dobrze rozwinięta jest sieć lokalnych połączeń lotniczych między Montego Bay, Kingston, Negril, Ocho Rios i Port Antonio. Sieć połączeń autobusowych jest gęsta, ale często nie można polegać na publikowanych rozkładach. Zaletą są na pewno tanie bilety i możliwość podróżowania w niebanalnym towarzystwie mieszkańców Jamajki. Istnieje możliwość wynajęcia samochodów, a w większych miastach również rowerów. Mieszkańcy Jamajki są dosyć nerwowymi kierowcami i należy zachować dużą ostrożność na drodze, w szczególności ze względu na obowiązujący tu ruch lewostronny. Warunki drogowe różnią się znacznie w zależności od zwiedzanego regionu.Dzisiaj
24
Zachmurzenie małe
Jutro
33
Zachmurzenie umiarkowane
Pojutrze
33
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
303030303131323232313130
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
222323242525262625252423