Madagaskar

Madagaskar, oficjalnie Republika Madagaskaru to państwo wyspiarskie położone w zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie. To jedna z najbardziej egzotycznych wysp. Przyroda przyprawia o zawrót głowy: baobaby, lemury, kameleony, wulkany, pustynia, tropikalne lasy i rafa koralowa. Kto nie wierzy niech obejrzy film animowany MADAGARSKAR, trzy części 🙂 Odkryj z nami najpiękniejsze rajskie plaże z  białym piaskiem i krystalicznie czystymi wodami Oceanu Indyjskiego.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Ariary madagaskarskie (MGA), 100 MGA = 0,1030 (wg kursu NBP z marca 2021).

Najlepiej zabrać ze sobą euro lub dolary amerykańskie (ważne, by były drukowane po roku 2013). Wymiany waluty można dokonywać jedynie w bankach i niektórych hotelach. Wywożenie waluty z kraju jest zabronione, dlatego warto zaplanować sobie, ile pieniędzy wydamy.

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (0,33 l) od 1400 MGA
  • kawa w restauracji od 4600 MGA
  • piwo w barze od 3000 MGA
  • obiad w restauracji od 20000 MGA
  • fast food od 5100 MGA

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Madagaskar charakteryzuje się zróżnicowaniem klimatycznym: klimat równikowy wybitnie wilgotny na wschodzie – klimat podrównikowy suchy na zachodzie. Na Madagaskarze występują dwie długie pory roku: Lato od listopada do kwietnia (pora deszczowa, temperatura powietrza około 25°C) i Zima od maja do października (pora sucha, temperatura pomiędzy 10°C, a 20°C w centrum kraju). Na wschodzie kraju pora deszczowa trwa prawie cały rok.

Najlepsze miesiące na podróże to: kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik.

JĘZYK:

Madagaskar posiada dwa języki oficjalne: francuski i malgaski.

CZAS:

Po przybyciu na Madagaskar należy przestawić zegarki o 1 godzinę do przodu względem czasu polskiego.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

127/220V / 50 Hz. Wtyczki elektryczne typu: C, E.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Ryż stanowi  bazę do niemal wszystkich obiadowych dań, serwowany z warzywami lub dodatkiem mięsa. Oprócz ryżu klasycznego, serwowany jest także ryż kokosowy oraz szafranowy. Równie często jada się ryby oraz owoce morza. Koniecznie należy skosztować romazava  (danie mięsne, które przyrządza się w jednym garnku z dużych kawałków mięsa zebu oraz porcji różnych warzyw liściastych. Podaje się z ryżem, podsmażonymi pomidorami ze szpinakiem i cebulą oraz przyprawami takimi jak chili, czosnek oraz imbir.) Warto również skosztować kitoza (suszone lub wędzone paski wołowiny). Desery oraz soki przygotowywane są ze świeżych owoców takich jakich: mango, ananasy czy banany. Narodowym trunkiem Malagaszów jest rum produkowany z trzciny cukrowej.

PAMIĄTKI:

Madagaskar słynie z rękodzieła. Bardzo popularne są wyroby z drewna m.in. rzeźby, maski, szkatułki, instrumenty muzyczne. Miłą pamiątką będą również wyroby ze skóry, a także wyplatane kosze. Warto również nabyć aromatyczne przyprawy oraz wanilię. Doskonałym prezentem będą też lokalne trunki. Najwspanialszą jednak pamiątką będą zdjęcia z najpiękniejszymi rajskimi plażami z  białym piaskiem i krystalicznie czystymi wodami Oceanu Indyjskiego.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Festiwal wielorybów  odbywa się na należącej do Madagaskaru wyspie Nosy Boraha.  Wydarzenie pełne jest radości, wiąże się z paradami (wielkie platformy) i koncertami.

TRANSPORT/KOMUNIKACJA:

Na Madagaskarze honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje ruch prawostronny. Ze względu na zły stan dróg i brak oświetlenia ulic nie zaleca się jazdy nocą. Szczególną ostrożność należy zachować, podróżując środkami transportu publicznego. Możliwość korzystania z kolei jest ograniczona. Można podróżować po kraju samolotami lokalnych linii lotniczych. W Antananarywie można korzystać z licznych taksówek. Opłaty nie są zbyt wygórowane, jednak cenę kursu należy zawsze ustalić z kierowcą przed rozpoczęciem jazdy. W stolicy można wypożyczyć samochód razem z kierowcą, który jednocześnie jest przewodnikiem po mieście i okolicach.Dzisiaj
18
Pochmurnie
Jutro
20
Zachmurzenie małe
Pojutrze
19
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
272727272523232325272828
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
202019181514131415171920