Meksyk

Meksyk to doskonała kuchnia, jedna z najlepszych na świecie, tajemnicza kultura Majów i Azteków oraz przyroda oferująca lasy tropikalne, pustynię, zaśnieżone góry i piękne plaże. Meksyk to również mariachi w sombrerach i fiesta – moc festiwali i wydarzeń pełnych dobrej zabawy, muzyki i radości czerpanej z życia.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Peso meksykańskie 1 MXN = ok. 0,1871 PLN  (wg kursu NBP z maja 2021).

Przykładowe ceny :

  • woda mineralna (1,5 l) ok. 15 MXN
  • kawa / herbata ok. 40 MXN
  • lokalne piwo w barze / restauracji 0,5 l ok. 30 MXN
  • obiad w restauracji, 3-daniowy ok. 250 MXN
  • fast food, np. zestaw w Mc Donald’s ok.100 MXN
  • mała butelka coca-coli (0,33 l) ok.11 MXN

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Klimat Meksyku jest zróżnicowany. Kraj od wschodniej strony graniczy z wybrzeżem Morza Karaibskiego, a od strony zachodniej z wodami Oceanu Spokojnego. Występują pory sucha, trwająca od listopada do kwietnia oraz deszczowa w miesiącach od maja do października będąca jednocześnie najcieplejszą, ze średnią temperaturą w lipcu 33 ºC. Przez cały rok wysokie temperatury i niewielkie opady występują jedynie w rejonie Jukatanu, którego położenie od strony Morza Karaibskiego niezmiennie gwarantuje dobre warunki do wypoczynku.

JĘZYK:

Językiem urzędowym w Meksyku jest język hiszpański. Innym językiem często używanym   w kontaktach jest język angielski.

CZAS:

Meksyk z końcem marca jest w strefie czasowej letniej Central Daylight Time (CDT), UTC-5 Czas zimowy Central Standard Time (CST), UTC-6 rozpoczyna się z końcem października.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie sieciowe w gniazdkach wynosi 120V, częstotliwość napięcia w sieci to 60 Hz. Gniazdka mają wejście typu amerykańskiego, niezbędny adapter.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

W meksykańskiej kuchni głównym składnikiem dań są kukurydza i rośliny strączkowe, a zwłaszcza fasola. Pikantny smak posiłkom nadają przyprawy wśród których prym wiedzie papryka. Tradycyjne potrawy meksykańskiej kuchni to chili con carne – jednogarnkowe danie, którego bazą jest mielone mięso i chili ; tortilla podawana w wersji mięsnej, wegetariańskiej, wegańskiej ; nadziewane tacos z dodatkiem guacamole oraz enchilades – kukurydziane tortille z farszem zawinięte w rurki, polane sosem, posypane dodatkami i zapiekane. Popularnych potraw jest o wiele więcej. Warto wiedzieć, że Kuchnia Meksykańska wpisana została w 2010 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

PAMIĄTKI:

Z Meksykiem kojarzy się sombrero- klasyczne lub zdobione jest jedną z najchętniej kupowanych pamiątek. Meksyk to bogata kultura Majów i Azteków, stąd też równie popularnym jest zakup pięknie haftowanych na poszewkach lub serwetkach kolorowych kalendarzy tych cywilizacji. Inną pamiątką, którą warto przywieźć będzie ręcznie rzeźbiona w drewnie maska lub również ręcznie rzeźbione alebrijes – indiańskie, ślicznie wykonane z drewna kolorowe zabawki dla dzieci przedstawiające zwierzęta.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Meksykanie uwielbiają świętować. O każdej porze roku  spotkamy się z fiestą, której zawsze towarzyszą tańce, dobra muzyka i gastronomia. Parady, pochody, procesje, koncerty – Meksykanie hucznie celebrują zarówno na ulicy jak i w domach. Do najbardziej znanych i wyczekiwanych należą : Dia de los Muertos (Dzień Zmarłych), obchody Święta Matki Boskiej z Guadalupe, procesja w Choluli z okazji Święta Trójcy Świętej czy też parada społeczności w Oaxaca. Wydarzeń jest o wiele więcej, będąc w Meksyku mamy gwarantowany udział w unikalnym wydarzeniu lokalnie organizowanym, co jest doskonałą okazją do obserwacji jak Meksykanie czerpią radość z życia.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Głównym środkiem transportu w Meksyku są autobusy. W środkowej i północnej części kraju sieć dróg i autostrad jest bardzo dobrze rozwinięta i autobusem dojedziemy wszędzie. Po stolicy kraju najlepiej i najszybciej poruszać się można metrem, taksówką również, jednak z uwagi na zakorkowane miasto potrwa to dłużej. W innych miastach kraju taksówki są przystępne cenowo i bardzo popularne. Można również wynająć samochód. W Meksyku działają niemal wszystkie najbardziej znane firmy wynajmujące auta. Należy jednak zachować dużą ostrożność, gdyż przepisy ruchu drogowego nie znajdują tam zastosowania w praktyce i łatwo o wypadek.Dzisiaj
18
Zachmurzenie duże
Jutro
25
Słabe opady deszczu
Pojutrze
29
Zachmurzenie małe
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
212325262624232323222221
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
6791112121212121087