Oman

Państwo leżące w Azji na Półwyspie Arabskim. Oman, to jeszcze wciąż nieodkryty kraj na Bliskim Wschodzie, gdzie nowoczesność spotyka się z tradycją i historią. Idealne miejsce na podróż dla wszystkich lubiących wypoczynek z dala od zgiełku.  Zakątek świata, w którym można przeżyć swoją opowieść z baśni z tysiąca i jednej nocy.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

RIAL OMAŃSKI, 1OMR  = 9,7297 PLN ((wg kursu NBP z maja 2021).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (0,33 l) od 0,12 OMR
  • kawa w restauracji od 1,7 OMR
  • piwo w barze od 3 OMR
  • obiad w restauracji od 5 OMR
  • fast food od 0,75 OMR

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Klimat Omanu jest gorący i wilgotny na wybrzeżu oraz gorący i suchy w głębi lądu. W najwyższych partiach gór panuje klimat umiarkowany. Najlepszy okres na wizytę w tym kraju trwa od października do maja, temperatura jest wówczas najbardziej przyjazna: w ciągu dnia jest 25 – 30 stopni, nocą 17 – 19 stopni.

JĘZYK:

Językiem  urzędowy Omanu jest arabski. Najczęściej używany jest język angielski.

CZAS:

Po przylocie do Omanu należy przestawić zegarki o dwie godziny do przodu względem czasu polskiego.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

220 – 240V, 50 Hz. Wtyczki elektryczne typu G.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Oman to idealny kierunek dla osób lubiących kuchnię arabską.  Popularne są  moutabal, humus i falafele. Zakazane jest spożywanie wieprzowiny. Jada się takie mięsa jak grillowana jagnięcina, baranina i wołowina. Bardzo popularne są również wszelkiego rodzaju owoce morza. Do przyprawiania dań używa się najczęściej kardamonu, cynamonu, imbiru, kminu, kurkumy i szafranu. W Omanie można spróbować mięsa z wielbłąda serwowanego w postaci pieczeni podawanej z ryżem. Obowiązkowo należy skosztować daktyli, które są oznaką gościnności w całym kraju i serwowane zwykle z “khawa” lub omańską kawą. Khawa jest mieszaniną świeżo palonych ziaren kawy z mielonym kardamonem i płatkami róż. Koniecznie należy spróbować halwy (galaretka na bazie wody różanej, kardamonu, szafranu i masła ghee, często łączona z różnymi dodatkami, np. figami).

PAMIĄTKI:

Oman słynie z kadzidła. Nie ma więc bardziej ormiańskiej pamiątki niż kadzidło i kadzielnica, którego zapach unosi się dosłownie wszędzie. Bardzo popularne są również chusty, a także kuma (nakrycie głowy noszone przez mężczyzn) i khanjar (zakrzywiony miecz, który symbolizuje męskość i odwagę). Doskonałym prezentem będą daktyle świeże lub suszone. Ciekawym prezentem z Omanu może być pasta do zębów z gałęzi drzewa arakowego.

CIEKAWE WYDARZENIA:

  • FESTIWAL MUSCAT – trwa cały miesiąc od stycznia do lutego i prezentuje kulturę i dziedzictwo Omanu poprzez różne formy sztuki m. in. spektakle teatralne, wyścigi wielbłądów. Jest jednym z najwspanialszych festiwali w Omanie.
  • FESTIWAL TURYSTYKI – trwa sześć tygodni, od połowy lipca do końca sierpnia. Festiwal jest jednym z najbardziej tętniących życiem wydarzeń kulturalnych.

TRANSPORT/KOMUNIKACJA:

Drogi w Omanie są doskonale utrzymane, obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy. Istnieją regularne połączenia autobusowe pomiędzy głównymi miastami oraz do Dubaju. Taksówki są powszechne, jednak nie posiadają taksometrów więc cenę za przejazd należy uzgadniać z góry. Linie lotnicze Oman Air zapewniają połączenia samolotowe pomiędzy ważniejszymi miastami.Dzisiaj
29
Bezchmurnie
Jutro
29
Bezchmurnie
Pojutrze
29
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
242629353838353334322824
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
161820252930292928252117