Seszele

Seszele to wyspiarskie państwo na Oceanie indyjskim, składa się ze 115 wysp z czego najbardziej znane to Mahe, Praslin i La Digue. Wyspy dzielą się na dwa rodzaje: wyspy granitowe inaczej zwane wyspami wewnętrznymi, które kształtuje górzysty krajobraz oraz wyspy koralowe zwane wyspami zewnętrznymi na których to właśnie znajdują się rajskie plaże. Każda z wysepek wchodzących w skład archipelagu zachwyca bujną tropikalną roślinności, pięknymi plażami, turkusowymi zatoczkami oraz rafami koralowymi, pełnymi życia morskiego. Seszele, jedna z ostatnich granic świata, gdzie czeka zapierające dech w piersiach naturalne piękno w dziewiczym otoczeniu, które wciąż jest nietknięte przez człowieka.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Walutą Seszeli jest rupia seszelska (SCR), dzieli się na 100 centów. Rupia seszelska 1 SCR = ok. 0,25 PLN  (wg kursu NBP z czerwca 2021).

Najkorzystniej jest zabrać ze sobą euro, w wielu miejscach można zapłacić właśnie euro, nie ma także problemu z wymianą pieniędzy na wyspach znajduje się bowiem wiele kantorów. Podczas wymiany niezbędny jest paszport.

Przykładowe ceny:

  • posiłek w taniej restauracji od 250 SCR (61 PLN)
  • zestaw w restauracji fastfood od 96 SCR (23 PLN)
  • lokalne piwo beczkowe (0,5 l) od 70 SCR (17 PLN)
  • Coca-Cola/Pepsi (butelka 0,33 l) od 28 SCR   (6,90 PLN)
  • woda (0,33l butelka) 20 SCR (4,80 PLN)
  • kawa cappuccino 58 SCR (14 PLN)
  • kawa espresso 40 SCR (9,90 PLN)

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Seszele to wyspy tropikalne, należą do strefy klimatu równikowego wilgotnego. Temperatura w ciągu roku jest wyrównana z dużą wilgotnością przez cały rok. Wyróżnia się dwie pory roku: suchą i deszczową. Pora sucha trwa od marca do października, o tej porze wieją silne wiatry. Największa ilość opadów przypada na grudzień, styczeń oraz luty. Okres przejściowy przypada na kwiecień i październik i stanowi mieszankę pory suchej oraz deszczowej. Wszystkie wyspy z wyjątkiem najbardziej oddalonych na południu leżą poza pasem cyklonów, co sprawia, że ​​Seszele są przez cały rok idealnym miejscem dla miłośników słońca i plaż.

JĘZYK:

Na Seszelach są trzy języki urzędowe: seszelski kreolski, angielski i francuski.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

240V, 50 Hz gniazdka brytyjskie (dwa podłużne poziome otwory pośrodku i jeden podłużny pionowy na dole), adaptery można wypożyczyć w hotelach.

CZAS:

Po przylocie na Seszele należy przesunąć wskazówki o 2 godziny do przodu względem czasu polskiego.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Transport na Seszelach to obejmuje autobusy, taksówki i promy. Transport publiczny – autobusowy, jest niedrogi i łatwo dostępny. Między wyspami kursują promy oraz niewielkie samoloty, ceny obu przewoźników są bardzo zbliżone. Na Seszelach jest 14 lotnisk lokalnych nie ma zaś transportu kolejowego.

JEDZENIE:

Od pikantności Bliskiego Wschodu po egzotyczne smaki Indii z pewnymi niuansami z Francji, kuchnia Seszeli to połączenie wszystkich smaków. Specjalnością Seszeli są owoce morza. Dania obejmują kraby, ośmiornice, i inne rodzaje ryb podane w maśle lub pikantnym curry ze słodkim zapachem kokosa i trawy cytrynowej a na deser czekają pyszne tropikalne owoce. Seszele są prawdziwym rajem dla wielbicieli owoców. Popularnymi daniami kuchni kreolskiej wartymi spróbowania są steki z tuńczyka w sosie kreolskim oraz  ryby zapiekane w liściu bananowca.

PAMIĄTKI:

Niewątpliwie symbolem Seszeli jest Coco de Mer- największy kokos świata, warto też przywieźć ręcznie wykonane przedmioty także ze zwykłych kokosów. Na wsypach uprawia się wanilię i różne przyprawy dlatego często przywożoną pamiątką są olejki waniliowe oraz właśnie różnego rodzaju przyprawy. Podczas wizyty w fabryce i plantacji herbaty można zakupić oryginalną herbatę waniliową. Pamiątkę stanowią również lokalne trunki takie jak rum Takamaka oraz likier kokosowy coco d’amour.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Festiwal Kreol to największe i najważniejsze wydarzenie kalendarza kulturalnego Seszeli odbywające się rokrocznie w październiku na wyspie Mahe. Podczas trwającego kilka dni festiwalu gdzie miejscowi spotykają się, aby świętować dziedzictwo i kulturę kreolską promując zachowanie kultury i tradycji kreolskiej poprzez kuchnię, sztukę, taniec, muzykę i tradycje ludu Seszelskiego.Dzisiaj
27
Zachmurzenie małe
Jutro
25
Zachmurzenie duże
Pojutrze
25
Zachmurzenie duże
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
303030313029292829293031
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
232323242220201920212324
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
272727282524232224232425