Singapur

Miasto – Państwo, położone w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego między Oceanem Indyjskim a Pacyfikiem.  To małe państwo jest jednym z najbogatszych na świecie. Nazywane jest też „Miastem Lwa”. To raj dla wszystkich tych, którzy kochają kuchnię azjatycką i nowoczesną architekturę.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

DOLAR SINGAPURSKI, 1 SGD = 2,78 PLN (średni kurs walut z NBP z maja 2021).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (0,33 l) od 1,5 SGD
  • kawa w restauracji od 5,5 SGD
  • piwo w barze od 11 SGD
  • obiad w restauracji od 35 SGD
  • fast food od 2,5 SGD

KLIMAT / KIEDY JECHAĆ:

Singapur położony jest blisko równika, co sprawia, że panuje tu bardzo wilgotny klimat tropikalny; gorący i deszczowy z dwiema porami monsunowymi: monsunem północno-wschodnim między grudniem, a marcem i południowo-zachodnim od czerwca do września. W porze pomiędzy monsunami często występują popołudniowe burze. Średnia temperatura we wszystkich miesiącach utrzymuje się na podobnym poziomie – jest to 28-32°C w ciągu dnia i bardzo duża wilgotność powietrza (około 90%).  Jest to świetny kierunek na wielką przygodę przez cały rok

JĘZYK:

Singapur ma cztery oficjalne języki: angielski, chiński (mandaryński), malajski i tamilski.

CZAS:

Po przybyciu do Singapuru zegarki należy przestawić względem polskiego czasu o 6 godzin do przodu latem, a 7 godziny zimą.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

230V / 50 Hz. Wtyczki elektryczne typu G.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Można stwierdzić, że nie istnieje jedna, typowa singapurska kuchnia. Singapur to mieszanka kultury malajskiej, chińskiej, hinduskiej i europejskiej. Te cztery kultury mają wpływ na wszystko, począwszy od kuchni, a na architekturze kończąc. Potrawą najbardziej smakującą Singapurczykom jest krab chili (gotowany krab, który następnie jest  smażony w sosie z pomidorów z dodatkiem chili oraz przyprawami. Kraba podaje się ze specjalnym chlebem/bułkami mantou) oraz chiński ryż z kurczakiem. Warto skosztować również smażone ostrygi oraz laksa (kremowa zupa z rybą i krewetkami w mleczku kokosowym i curry wypełniona makaronem vermicelli i  smażonym tofu). W Singapurze warto również skosztować satay  (grillowane szaszłyki  z kurczaka, wołowiny, baraniny lub owoce morza marynowane w kurkumie oraz trawie cytrynowej, podawane z ostrym sosem orzeszkowym, ogórkiem, cebulą).  Popularny jest też owoc durian. Owoc – legenda. Mimo swojego „charakterystycznego” zapachu owoc ten uznawany jest za smakołyk i rarytas.

PAMIĄTKI:

Doskonałym prezentem będzie biżuteria  z drogich kamieni, złota i pereł.  Bardzo popularne są wyroby z drewna m. in. indonezyjskie maski i rzeźby. Doskonałym prezentem będą też szaliki, chusty, tradycyjne ubrania czy torebki. Miłą pamiątką będzie też chińska porcelana, wyroby ze srebra i jadeitu oraz birmańskie wyroby z laki.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Grand Prix – wyścig zaliczany do Mistrzostw Świata Formuły 1.

TRANSPORT:

Polskie prawo jazdy jest uznawane, ale wymagane jest poświadczone urzędowo tłumaczenie na język angielski. Obowiązuje ruch lewostronny. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. System komunikacji publicznej jest bardzo dobrze rozwinięty. W dni powszednie, o różnych porach dnia, pobierane są opłaty za wjazd samochodem do centrum miasta. Przy wyjazdach samochodem z Singapuru do Malezji należy mieć zatankowane co najmniej 2/3 baku. Dla samochodów niezarejestrowanych w Singapurze wprowadzono opłaty za każdy dzień poruszania się po terytorium kraju. Po Singapurze podróżować można wynajętym samochodem, drogi i autostrady są bardzo dobrze utrzymane. Bez zarzutu funkcjonuje też sieć połączeń kolejowych i autobusowych.Dzisiaj
28
Słabe opady deszczu
Jutro
29
Słabe opady deszczu
Pojutrze
27
Słabe opady deszczu
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
313032323231313131313131
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
252525262727262626262625