Uzbekistan

Tajemnicza kraina, która otwiera się na międzynarodowy ruch turystyczny. Uzbekistan, to kraj który urzeknie każdego bogatą historią, pięknem zabytków oraz życzliwością i otwartością mieszkańców. Jest idealnym miejscem dla miłośników historii i podróżników pragnących poznać „perłę” Azji Środkowej. Jest też świetnym miejscem do poznania innej kultury, kuchni i odmiennego postrzegania świata. Zakątek świata w którym można przeżyć swoją opowieść z baśni z tysiąca i jednej nocy.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Miejscową walutą jest SUM (UZS), 100 UZS = 0,0346 PLN (wg kursu NBP z czerwca 2021).

Słowo „sum” oznacza w języku uzbeckim (jak i w wielu innych językach tureckich Azji Środkowej) „czysty”.  Wymiana waluty poza bankami i kantorami jest nielegalna. Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych (poza największymi hotelami).

Przykładowe ceny:

woda mineralna (0,33 l) od 0,32 USD, kawa w restauracji od  1,5 USD, piwo w barze od 1,2 USD, obiad w restauracji od 10 USD, fast food od 1,1 USD.

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Uzbekistan położony jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 14,7°C. Średnia temperatura powietrza latem waha się od 26°C na północy do 32°C na pustyniach na południu i zachodzie kraju. W styczniu temperatury przybierają odpowiednio wartości -10 i 3°C. Średni roczny opad kształtuje się na poziomie 34,9 mm, natomiast roczna suma opadów atmosferycznych wynosi od 100 mm na pustyniach do 1000 mm na obszarach górskich. Większość opadów notowana jest zimą i początkiem wiosny.

Najkorzystniejszy czas na podróż to późna wiosna i wczesna jesień z temperaturami od 22 do 25°C.

JĘZYK:

Obowiązuje język uzbecki, który należy do tureckiej rodziny językowej. Najczęściej używany jest język rosyjski.

CZAS:

Po przylocie do Uzbekistanu należy przestawić zegarki o 4 godzin (zimą)/3 godzin (latem) do przodu względem czasu polskiego.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

220 V; 50 Hz. Wtyczki elektryczne typu: C,I.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Uzbecy są niezwykle mili, gościnni i uśmiechnięci. Narodowe dania to: plov (ryż z pieczonym mięsem), szorpo (rosół z baraniny), lagman (rosół z makaronem). Popularną przekąską są lepioszki (pierogi nadziewane mięsem lub ziemniakami, serem i szpinakiem). Nie jada się wieprzowiny. Za to baraninę i wołowinę, są też potrawy z kurczaka. Na deser warto skosztować chanum  (rolada gotowana na parze). Do uzbeckiego posiłku koniecznie musi być herbata lub napar z bazylii i brandy.

PAMIĄTKI:

Uzbekistan słynie z rękodzieła. Bardzo popularne są wyroby z drewna  m.in. rzeźby, instrumenty oraz wyroby z ceramiki. Doskonałym prezentem będą jedwabne chusty, dywany oraz tradycyjne dla tego regionu  lalki. Warto nabyć również orientalne przyprawy, zieloną herbatę oraz suszone owoce. Doskonałym prezentem będzie też oryginalny zestaw do picia herbaty, szczególnie z motywem bawełny.

CIEKAWE WYDARZENIA:

  • Taronalari – międzynarodowy festiwal muzyczny, obchodzony corocznie latem.
  • Navruz – jest to dzień równonocy wiosennej i oznacza początek wiosny na półkuli północnej.  Wita wiosnę śpiewem, tańcem i dobrym jedzeniem.

TRANSPORT:

Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Na terenie Uzbekistanu obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa oraz zakaz używania telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Odradzamy podróżowanie samochodem po zmroku z uwagi na liczne nieoświetlone przeszkody (dziury w drodze, zwierzęta, samochody). Wysokość mandatów jest na ogół umowna. Stan dróg jest nie najlepszy, zwłaszcza wiosną i jesienią. Władze ograniczyły ruch osobowy na terenach i w strefach chronionych, w rejonach graniczących z Afganistanem oraz w enklawach uzbeckich w Kirgistanie. Przy zakupie biletów kolejowych wymagane jest przedstawienie dokumentu tożsamości (paszportu). Pomiędzy większymi miastami w kraju kursują autobusy, pociągi i samoloty. Państwowy transport miejski jest niewystarczający, popularne są tzw. marszrutki oraz zwykłe taksówki. Powszechne jest wykorzystywanie samochodów prywatnych jako taksówek – jednak i w jednych, i w drugich cenę za przejazd należy ustalić z góry.Dzisiaj
33
Pochmurnie
Jutro
35
Bezchmurnie
Pojutrze
37
Pochmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
23916212628262114184