Zimbabwe

Zimbabwe, dawniej Rodezja to kraj śródlądowy w Afryce Południowej znany z Wodospadów Wiktorii czy ruin wielkiego Zimbabwe a także z  przepięknego środowiska naturalnego.  Na terenie Zimbabwe znajdują się liczne Parki Narodowe ze swą dziką naturą i bogatym światem zwierząt stanowi idealne miejsce na wyprawę safari.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Oficjalną walutą Zimbabwe jest dolar Zimbabwe (ZWL) Od 2009 roku środkiem płatniczym w Zimbabwe jest dolar amerykański. Ceny podawane są w dolarach amerykańskich, jak i ZWL. Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie.

Przykładowe ceny:

  • posiłek w taniej restauracji od 23 PLN
  • zestaw fast food od 23 PLN
  • lokalne piwo beczkowe (pół litra) od 5,70 PLN
  • importowane piwo (butelka 0,33 l) od 10 PLN
  • Coca-Cola/Pepsi (butelka 0,33 litra) od 3,00 PLN
  • woda (0,33l butelka) od 2,60 PLN
  • kawa cappuccino od 9,00 PLN,
  • kawa espresso od 6,30 PLN.

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Zimbabwe położone jest na styku dwóch stref klimatycznych – podrównikowej na północy i zwrotnikowej na południu. Pora deszczowa przypada na okres od listopada do marca. Pora sucha przypada na okres od kwietnia do października, jest chłodniejsza. Noce i poranki mogą być zimne nawet do 5°C, ale temperatury w ciągu dnia są przyjemne i słoneczne. Najlepszy czas na wizytę w Zimbabwe to okres od połowy maja do września. W tym czasie Wodospady Wiktorii są najbardziej imponujące, a widok dzikiej przyrody jest doskonały, ponieważ zwierzęta gromadzą się wokół rzek i wodopojów.

JĘZYK:

Zimbabwe ma 16 oficjalnych języków – mianowicie Chewa, Chibarwe, angielski, Kalanga, Koi-san, Nambya, Ndau, Ndebele, Shangani, Shona, Język Migowy, Sotho, Tonga, Tswana, Venda i Xhosa. Jednak najczęściej używanymi językami w kraju są angielski, szona i ndebele.

CZAS:

Różnica między czasem lokalnym w Polsce a Zimbabwe wynosi godzinę- strefa czasowa (UTC+2h).

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Gniazdka typu angielskiego, trzeba zabrać ze sobą adapter. Napięcie wynosi 220V / 50 Hz.

KUCHNIA:

Świeże składniki, egzotyczne mięso i lokalne przepisy definiują jedzenie Zimbabwe. Kukurydza, orzeszki ziemne są głównymi składnikami kuchni Zimbabwe i można ją znaleźć w daniach głównych, deserach i napojach. Sadza zaś to tradycyjna owsianka składająca się z mąki kukurydzianej i wody. Nazwa sadza oznacza posiłek i zgodnie z tym może być serwowany o każdej porze dnia, zarówno na śniadanie, obiad, jak i kolację. Sadzę podaje się z różnymi gulaszami, kapustą i innymi warzywami a nawet robakami Mopani. Owady (Szarańcza, Mszyce, Termity) – Hwiza, Harurwa, Ishwa/Imbhombo, Inhlwa stanowią dobre źródłem białka i zjada się je z właśnie z sadzą lub jako przekąskę. Krowie Obcasy – Mazondo/Amanqina – krowie łapy – Jest to jedna z bardziej kultowych potraw Zimbabwe, którą lubią wszystkie grupy wiekowe zamieszkujące ten kraj.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

Transport publiczny w Zimbabwe opiera się w dużej mierze na drogach, liniach kolejowych i powietrzu z uwagi na to iż jest to kraj śródlądowy. W kraju tym obowiązuje ruch lewostronny. Warunki drogowe nie są dobre, jedynie autostrady funkcjonują bez zarzutu. Głównymi środkami transportu są indywidualne samochody, publiczne autobusy oraz prywatne minibusów i taksówki. ZUPCO ( Zjednoczona Firma Pasażerska Zimbabwe ) jest jedyną państwową firmą transportu publicznego. Minibusy są tanie i powszechne jednak nie są szczególnie bezpieczne.

PAMIĄTKI:

Podróżując do Afryki koniecznie trzeba zaopatrzyć się w maski, które zawierają tajemnicę starożytnych afrykańskich rytuałów. Maski występują z wszelkiego rodzaju przedstawieniami, od zwierząt po niepokojące twarze. Sztuka tkania koszów jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Kosze wykonane są z lokalnych materiałów, głównie liści palmy. Biżuteria w Zimbabwe jak i całej Afryce jest bardzo symboliczna przez co jest tak ważna i różnorodna. Każdy użyty element do jej stworzenia ma swoje znaczenie. Wykorzystywane są kości, pióra, zęby, metale, minerały, kolorowe koraliki, a z tych materiałów wykonuje się oryginalne ozdoby.Dzisiaj
20
Bezchmurnie
Jutro
20
Bezchmurnie
Pojutrze
24
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
252524232220202326282725
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
161615131087912151616