Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie, wszystko co „naj” w jednym miejscu – najwyższe, najpiękniejsze i najwspanialsze. A zarazem jedno z najbogatszych państw Azji zachodniej. Ten egzotyczny kraj usytuowany na pustyni oferuje atrakcje, które pozostają na długo w pamięci. Kultura, tradycje, wydarzenia, wspaniała kuchnia i ten szczególny klimat tam panujący sprawiają, że jest to jeden z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Dirham ZEA, 1 AED = ok. 1,0539 PLN  (wg kursu NBP z marca 2021).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (1,5 l) – 2 – 5,00 AED
  • kawa / herbata – 10 – 18 AED
  • piwo w barze / restauracji (0,5 l) – ok. 40 AED
  • obiad w restauracji, 3-daniowy – ok. 100 AED
  • fast food, np. zestaw w McDonald’s – ok.30 AED
  • mała butelka Coca-Coli (0,33 l) – ok. 5 AED

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Emiraty Arabskie leżą w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego. Niemal całą powierzchnię kraju pokrywa pustynia, dla której charakterystyczne są wysokie temperatury, zwłaszcza latem. Średnie temperatury sięgają wtedy nawet 45 ºC, a wilgotność powietrza osiąga ponad 90%. Zimy są znacznie łagodniejsze, średnie temperatury wynoszą około 20 ºC. Zdarza się, że występują wtedy niewielkie opady deszczu. Ciekawym zjawiskiem występującym w tym czasie jest szamal – chłodny wiatr powodujący burze piaskowe. Najbardziej odpowiednią porą na zwiedzanie Emiratów Arabskich będzie czas od listopada do kwietnia.

JĘZYK:

Językiem urzędowym jest język arabski. Innym językiem często używanym w kontaktach jest język angielski.

CZAS:

Emiraty Arabskie są w strefie GMT + 4:00. Brak czasu letniego, to samo przesunięcie w stosunku do UTC przez cały rok.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie sieciowe w gniazdkach w Emiratach Arabskich wynosi 220V, częstotliwość napięcia w sieci to 50 Hz. Gniazdka są typu C, europejskie, przejściówka nie jest potrzebna.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Kuchnia Emiratów Arabskich jest po prostu pyszna. Aromatyczna i soczysta, zaczynając od pieczywa, przez dania główne po deser i prawdziwie arabską kawę, która zadziwia nie tylko głębokim smakiem ale i kolorem. Przyprawy, zioła, sosy, warzywa i mięsne gulasze podawane z dodatkiem ryżu lub ziemniaków sprawiają, że każdy posiłek staje się prawdziwą degustacją. Doskonale się w niej odnajdą również wegetarianie, gdyż wiele z popularnych dań kuchni Emiratów jest właśnie wegetariańska.

PAMIĄTKI:

Emiraty Arabskie to prawdziwe zakupowe eldorado oferujące luksusowe towary i najlepsze marki dostępne w sklepach i ogromnych galeriach handlowych.  Ale nie tylko, w Dubaju odnajdziemy również dzielnice takie jak Dejra, Karama czy Stare Miasto z niedużymi sklepikami oferującymi rękodzieła, wyroby rzemieślnicze czy biżuterię. Poza tym wszystkim są też bazary i suki, na których kupimy wszystkie przyprawy świata. Do najbardziej cenionych pamiątek należą : piękna złota biżuteria z wygrawerowanym imieniem po arabsku, popularne przyprawy i zioła, ziarnista kawa z ozdobnym tygielkiem do zaparzania, arabskie szale i tradycyjna arabska odzież : abaye i kandur.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Poza niezliczonymi miejscami, które warto zobaczyć będąc w Emiratach warto przejrzeć aktualny kalendarz imprez kulturalnych czy też wydarzeń sportowych odbywających się w trakcie pobytu. Do tych najbardziej popularnych należą : „Super Sports Night Run Series”, czyli bieg pod gwiazdami, w trakcie którego pokonujemy 5 – 10 kilometrów podziwiając jednocześnie pięknie oświetloną architekturę miasta ; „Dubajski Festival Jedzenia”, doroczna impreza poświęcona wszystkiemu co związane z gastronomią, a przede wszystkim degustacji potraw ; „Święto Narodowe ZEA”, hucznie obchodzone i upamiętniające dzień 2 grudnia 1971 roku, kiedy to powstały Zjednoczone Emiraty Arabskie jako niezależny kraj ; „Letnie Niespodzianki Dubaju”, to jedno z największych wydarzeń w kalendarzu handlowym Dubaju, program imprezy obejmuje mnóstwo rozrywek, loterii i zniżek na popularne atrakcje miasta.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

W Emiratach Arabskich sieć dróg poza Dubajem jest dobrze rozwinięta, a drogi są w dobrym stanie. Po Dubaju poruszamy się komunikacją miejską, czyli autobusami, metrem oraz taksówkami i wszystkie te pojazdy posiadają dobrą klimatyzację. Poza Dubajem natomiast najlepiej rozwinięte jest połączenie autobusowe z Abu Dhabi oraz Muskatem w Omanie. Jeśli mamy w planach wyjazd poza Dubaj i zwiedzanie innych Emiratów najlepiej wynająć samochód. Ruch drogowy w Emiratach Arabskich jest prawostronny, a paliwo tańsze niż w Europie. Prawo jazdy ważne jest przez 30 dni, kierowca powinien mieć ukończone 25 lat i posiadać zabezpieczenie w postaci karty kredytowej. Prawo ruchu drogowego nie jest zbyt respektowane przez lokalnych kierowców dlatego prowadząc samochód należy zachować ostrożność.Dzisiaj
32
Bezchmurnie
Jutro
43
Bezchmurnie
Pojutrze
44
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
252729353940424138342925
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
171821242830333230272218