Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie, wszystko co „naj” w jednym miejscu – najwyższe, najpiękniejsze i najwspanialsze. A zarazem jedno z najbogatszych państw Azji zachodniej. Ten egzotyczny kraj usytuowany na pustyni oferuje atrakcje, które pozostają na długo w pamięci. Kultura, tradycje, wydarzenia, wspaniała kuchnia i ten szczególny klimat tam panujący sprawiają, że jest to jeden z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych.WALUTA I ORIENTACYJNE CENY:

Dirham ZEA, 1 AED = ok. 1,0539 PLN  (wg kursu NBP z marca 2021).

Przykładowe ceny:

  • woda mineralna (1,5 l) – 2 – 5,00 AED
  • kawa / herbata – 10 – 18 AED
  • piwo w barze / restauracji (0,5 l) – ok. 40 AED
  • obiad w restauracji, 3-daniowy – ok. 100 AED
  • fast food, np. zestaw w McDonald’s – ok.30 AED
  • mała butelka Coca-Coli (0,33 l) – ok. 5 AED

KLIMAT/KIEDY JECHAĆ:

Emiraty Arabskie leżą w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego. Niemal całą powierzchnię kraju pokrywa pustynia, dla której charakterystyczne są wysokie temperatury, zwłaszcza latem. Średnie temperatury sięgają wtedy nawet 45 ºC, a wilgotność powietrza osiąga ponad 90%. Zimy są znacznie łagodniejsze, średnie temperatury wynoszą około 20 ºC. Zdarza się, że występują wtedy niewielkie opady deszczu. Ciekawym zjawiskiem występującym w tym czasie jest szamal – chłodny wiatr powodujący burze piaskowe. Najbardziej odpowiednią porą na zwiedzanie Emiratów Arabskich będzie czas od listopada do kwietnia.

JĘZYK:

Językiem urzędowym jest język arabski. Innym językiem często używanym w kontaktach jest język angielski.

CZAS:

Emiraty Arabskie są w strefie GMT + 4:00. Brak czasu letniego, to samo przesunięcie w stosunku do UTC przez cały rok.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie sieciowe w gniazdkach w Emiratach Arabskich wynosi 220V, częstotliwość napięcia w sieci to 50 Hz. Gniazdka są typu C, europejskie, przejściówka nie jest potrzebna.

KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI:

Kuchnia Emiratów Arabskich jest po prostu pyszna. Aromatyczna i soczysta, zaczynając od pieczywa, przez dania główne po deser i prawdziwie arabską kawę, która zadziwia nie tylko głębokim smakiem ale i kolorem. Przyprawy, zioła, sosy, warzywa i mięsne gulasze podawane z dodatkiem ryżu lub ziemniaków sprawiają, że każdy posiłek staje się prawdziwą degustacją. Doskonale się w niej odnajdą również wegetarianie, gdyż wiele z popularnych dań kuchni Emiratów jest właśnie wegetariańska.

PAMIĄTKI:

Emiraty Arabskie to prawdziwe zakupowe eldorado oferujące luksusowe towary i najlepsze marki dostępne w sklepach i ogromnych galeriach handlowych.  Ale nie tylko, w Dubaju odnajdziemy również dzielnice takie jak Dejra, Karama czy Stare Miasto z niedużymi sklepikami oferującymi rękodzieła, wyroby rzemieślnicze czy biżuterię. Poza tym wszystkim są też bazary i suki, na których kupimy wszystkie przyprawy świata. Do najbardziej cenionych pamiątek należą : piękna złota biżuteria z wygrawerowanym imieniem po arabsku, popularne przyprawy i zioła, ziarnista kawa z ozdobnym tygielkiem do zaparzania, arabskie szale i tradycyjna arabska odzież : abaye i kandur.

CIEKAWE WYDARZENIA:

Poza niezliczonymi miejscami, które warto zobaczyć będąc w Emiratach warto przejrzeć aktualny kalendarz imprez kulturalnych czy też wydarzeń sportowych odbywających się w trakcie pobytu. Do tych najbardziej popularnych należą : „Super Sports Night Run Series”, czyli bieg pod gwiazdami, w trakcie którego pokonujemy 5 – 10 kilometrów podziwiając jednocześnie pięknie oświetloną architekturę miasta ; „Dubajski Festival Jedzenia”, doroczna impreza poświęcona wszystkiemu co związane z gastronomią, a przede wszystkim degustacji potraw ; „Święto Narodowe ZEA”, hucznie obchodzone i upamiętniające dzień 2 grudnia 1971 roku, kiedy to powstały Zjednoczone Emiraty Arabskie jako niezależny kraj ; „Letnie Niespodzianki Dubaju”, to jedno z największych wydarzeń w kalendarzu handlowym Dubaju, program imprezy obejmuje mnóstwo rozrywek, loterii i zniżek na popularne atrakcje miasta.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA:

W Emiratach Arabskich sieć dróg poza Dubajem jest dobrze rozwinięta, a drogi są w dobrym stanie. Po Dubaju poruszamy się komunikacją miejską, czyli autobusami, metrem oraz taksówkami i wszystkie te pojazdy posiadają dobrą klimatyzację. Poza Dubajem natomiast najlepiej rozwinięte jest połączenie autobusowe z Abu Dhabi oraz Muskatem w Omanie. Jeśli mamy w planach wyjazd poza Dubaj i zwiedzanie innych Emiratów najlepiej wynająć samochód. Ruch drogowy w Emiratach Arabskich jest prawostronny, a paliwo tańsze niż w Europie. Prawo jazdy ważne jest przez 30 dni, kierowca powinien mieć ukończone 25 lat i posiadać zabezpieczenie w postaci karty kredytowej. Prawo ruchu drogowego nie jest zbyt respektowane przez lokalnych kierowców dlatego prowadząc samochód należy zachować ostrożność.Dzisiaj
48
Bezchmurnie
Jutro
48
Zachmurzenie duże
Pojutrze
48
Bezchmurnie
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
252729353940424138342925
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
171821242830333230272218